Wybór słuchawek jest naprawdę spory, warto więc przed zakupem poznać różne dostępne możliwości. Słuchawki bezprzewodowe czy jednak z kablem? Otwarte czy zamknięte? Słuchawki nauszne, douszne czy dokanałowe? Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Sprawdź, jakie słuchawki warto kupić.

Nauszne czy douszne – jakie słuchawki kupić?

Słuchawki nauszne, jak sama nazwa wskazuje, obejmują z zewnątrz całe ucho i zwykle są połączone pałąkiem. Najczęściej to właśnie te modele zapewniają najwyższą jakość dźwięku, a dodatkowo przy dłuższym użytkowaniu są bezpieczniejsze dla słuchu. Z drugiej strony są zwykle droższe, a przede wszystkim większe i cięższe oraz bardziej rzucają się w oczy. Będą więc świetnym rozwiązaniem do domu czy biura, ale nieco gorzej sprawdzają się przy większej mobilności.

Słuchawki douszne występują w dwóch głównych odmianach. Klasyczne modele umieszcza się w małżowinie usznej, lecz w ostatnich latach w znacznym stopniu zostały one wyparte przez modele dokanałowe, które wkłada się głębiej do kanału słuchowego. Pierwsze rozwiązanie warto rozważyć wyłącznie wtedy, jeśli ktoś bardzo nie lubi uczucia wypełnienia kanału słuchowego.

Zwykle jednak lepszym wyjściem są słuchawki douszne w wersji dokanałowej, które łatwiej dopasować do ucha i mniej z niego wypadają, a dodatkowo lepiej izolują od dźwięków z otoczenia. Modele te są mniejsze i lżejsze niż słuchawki nauszne, przez co są wygodniejsze, gdy jest się w ruchu. Słuchawki douszne, zwłaszcza bezprzewodowe, są więc najlepszym rozwiązaniem choćby dla osób, które chcą słuchać, muzyki uprawiając sport.

Odgłosy z zewnątrz – słuchawki otwarte, zamknięte i aktywna redukcja hałasu

Konstrukcja słuchawek różni się także tym, czy oraz w jaki sposób i w jakim zakresie tłumi dobiegające z zewnątrz hałasy podczas słuchania muzyki. Największe różnice występują tu w przypadku słuchawek nausznych, lecz także modele douszne i dokanałowe mogą się różnić w tej kwestii.

Słuchawki nauszne otwarte to dobry wybór w domu i w innych cichych miejscach, bo przepuszczają stosunkowo dużo dźwięków z otoczenia. W zamian zapewniają świetną wentylację ucha, dzięki czemu są najbardziej komfortowe przy długim słuchaniu.

Przy słuchawkach zamkniętych izolacja od hałasów otoczenia jest znacznie lepsza, więc są dobrym rozwiązaniem do głośnych miejsc. Żeby odciąć się od dźwięków z zewnątrz, nie trzeba ustawiać bardzo wysokiej głośności, która może być szkodliwa dla słuchu.

Dodatkową pomocą w głośnym otoczeniu będzie aktywna redukcja hałasu (ANC, od angielskiego active nosie-cancelling). System ten sprawia, że słuchawki za pomocą specjalnych mikrofonów zbierają hałasy, a następnie niwelują je, generując fale dźwiękowe o takiej samej częstotliwości i amplitudzie, lecz przesunięte o 180 stopni w fazie.

Tradycyjne słuchawki douszne zapewniają niewielką izolację od dźwięków otoczenia. Żeby stłumić hałas z zewnątrz trzeba więc słuchać muzyki naprawdę głośno, co nie jest dobre dla zdrowia. Lepiej sprawdzają się natomiast modele dokanałowe. W przypadku bardzo hałaśliwego otoczenia warto jednak postawić na słuchawki dodatkowo wyposażone w system aktywnej redukcji hałasu.

Słuchawki bezprzewodowe czy może jednak z kablem?

W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują słuchawki bezprzewodowe Bluetooth. Brak plączącego się kabla daje większą wygodę, zwłaszcza gdy korzysta się ze słuchawek poza domem czy biurem. Komfort ten jest szczególnie odczuwalny przy intensywniejszej aktywności fizycznej. Słuchawki bezprzewodowe douszne są więc najwygodniejszym rozwiązaniem dla osób, które często uprawiają sport.

Czy tradycyjne słuchawki przewodowe odeszły już więc do lamusa? Zdecydowanie nie i nic nie wskazuje na to, było miało się tak stać w najbliższym czasie. Znani producenci, tacy jak na przykład Sony, oferują wprawdzie bardzo duży wybór słuchawek bezprzewodowych, lecz ciągle mają też w sprzedaży liczne modele z kablem, zarówno nauszne, jak i douszne.

Przykładowo w sklepie internetowym Sony Center dostępnych jest kilkanaście przewodowych słuchawek nausznych (https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=sluchawki_nauszne). Również wśród modeli dousznych jest z czego wybierać (https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=sluchawki_douszne).

Jakie są zalety słuchawek z kablem, dzięki którym ciągle znajdują one zwolenników? Po pierwsze, modele przewodowe są tańsze. Ponadto, chociaż technologia przenoszenia dźwięku przez Bluetooth intensywnie się rozwija, słuchawki bezprzewodowe nadal dają niższą jakość dźwięku niż te podobnej klasy, ale z kablem. Żeby cieszyć się podobnymi wrażeniami przy słuchaniu, trzeba więc wydać o co najmniej 30% więcej.

Ze słuchawek przewodowych można też skorzystać w każdej chwili i nie trzeba się przejmować ich ładowaniem. Minusem jest natomiast fakt, że nie da się ich użyć w połączeniu z niektórymi nowoczesnymi telefonami, bo producenci coraz częściej usuwają z nich gniazdo słuchawkowe. Przed zakupem słuchawek z kablem warto więc sprawdzić, czy posiadany smartfon ma takie gniazdo.


Artykuł sponsorowany