Każdy fotograf, który rozpoczyna swą przygodę z fotografią musi pomyśleć o posiadaniu dobrze wyposażonego studia fotograficznego. Pośród wielu istotnych elementów tego miejsca jest bez wątpienia oświetlenie studyjne. Jakie powinno ono być, aby robione zdjęcia były jak najlepszej jakości?

Istotne elementy domowego studia fotograficznego

Odpowiednie wyposażenie domowego studia fotograficznego to dla każdego pasjonata fotografii nie lada wyzwanie. W miejscu tym powinien znajdować się nie tylko wysokiej jakości aparat fotograficzny i statywy, lecz także odpowiednie oświetlenie oraz wiele innych niezbędnych gadżetów, w postaci światłomierza czy też wyzwalacza do lamp błyskowych.

Każde dobrze wyposażone studio fotograficzne powinno także być wyposażone w odpowiednie tło fotograficzne. Może ono być zrobione z papieru, winylu lub z polipropylenu. Wybrane tło należy zawsze dobrze przytwierdzić do ściany lub sufitu. W tym celu można skorzystać ze specjalnego stelażu.

Istotnym elementem każdego pomieszczenia studyjnego jest także odpowiedni stół lub namiot bezcieniowy, który będzie pozwalał na wykonywanie zdjęć poszczególnych produktów bez jakichkolwiek, zbędnych cieni.

Oświetlenie studyjne – podstawa domowego studia fotograficznego

Dobre oświetlenie stanowi bez wątpienia podstawę każdego dobrze wyposażonego studia fotograficznego. Aby było ono w pełni profesjonalne, każdy początkujący fotograf powinien zainwestować w wysokiej jakości lampy błyskowe. Elementy te bowiem, w przeciwieństwie do światła stałego, na przykład w postaci zwykłych lampek z żarówkami halogenowymi, dają o wiele mocniejsze oraz bardziej efektywne światło. Dziś na rynku wybór oświetlenia studyjnego jest bardzo bogaty. Każdy klient zainteresowany zakupem ma do wyboru zarówno droższe, jak i tańsze lampy studyjne.

Warto pamiętać o tym, że aby zapewnić odpowiednie oświetlenie podczas robienia zdjęć należy wyposażyć swoje studio fotograficzne w co najmniej jedną lampę, która będzie głównym źródłem światła. W wielu sytuacjach niezbędne jest także posiadanie światła dopełniającego. Wówczas to trzeba zakupić kolejne lampy. Jeśli chodzi o studyjną lampę błyskową to na użytek początkującego studia wystarcza taka, która posiada moc około 50-300Ws.

Do lamp warto zawsze dokupić softboxy, których zadaniem jest rozpraszanie światła. Dzięki tym istotnym elementom każdy fotograf może uzyskać bardzo przyjemne oraz miękkie światło, które idealne nadaje się do robienia fotografii portretowej i produktowej. Dziś mnóstwo fotografów studyjnych korzysta z tak zwanych parasolek, które potrafią bez problemu pełnić taką rolę jak softboxy. Istotnym elementem wyposażenia domowego studia fotograficznego jest także blenda, której zadaniem jest odbijanie światła oraz doświetlanie fotografowanego obiektu. Blendy przydają się niejednokrotnie podczas wykonywania poszczególnych sesji portretowych.

Rodzaje oświetlenia studyjnego

Oświetlenie używane podczas robienia zdjęć dzieli się na stałe i błyskowe. To drugie potrafi zapewnić każdemu fotografowi wręcz nieosiągalny dla oświetlenia stałego poziom mocy w warunkach domowych.

Aby oświetlenie to było jeszcze bardziej efektywne, warto zastanowić się nad zakupem lampy reporterskiej. Lampa ta bowiem w połączeniu ze studyjną lampą błyskową pozwala każdemu fotografowi na opanowanie podstaw fotografii studyjnej. Ponadto lampa reporterska przydaje się niejednokrotnie podczas wykonywania zdjęć poza domem.

Niemniej najważniejszym elementem oświetlenia są lampy błyskowe. Podczas ich zakupu warto zawsze zwrócić szczególną uwagę na to czy jest ona wyposażona w gniazdo PC, bowiem dzięki temu można bez problemu podłączyć wyzwalacz radiowy. Co prawda podłączanie lampy przewodem do aparatu jest znacznie tańszym rozwiązaniem, ale zazwyczaj okazuje się to bardzo niewygodne. Wyposażając swoje studio fotograficzne w odpowiedni sprzęt można pozwolić sobie na wykonywanie bardzo profesjonalnych fotografii. Wysokiej jakości oświetlenie studyjne można znaleźć przede wszystkim w renomowanych sklepach fotograficznych – . https://notopstryk.pl/pl/c/Lampy-studyjne/470.


Materiał partnera zewnętrznego