W codziennym życiu co raz bardziej liczy się cenny czas i wygoda. Właśnie dlatego tak szybko rozwijają się teraz urządzenia jakimi są wszelkiego rodzaju smartwache oraz bandy. Połączenie zegarka i telefonu, a także wielu innych funkcji, w kompaktowej wersji noszonej na nadgarstku zyskuje wielu zwolenników. Nim jednak do nich dołączysz, sprawdź co jest na topie i na co warto zwrócić uwagę przed zakupem tego modnego gadżetu.

Jak połapać się w gąszczu nowoczesnych zegarków?

W teorii smartwatche oraz smartbandy to prawie to samo. Oba urządzenia spełniają funkcje odmierzania czasu, połączenia ze smartfonem czy mierzenia aktywności. Inteligentne zegarki są zazwyczaj bardziej zaawansowane od opasek – można powiedzieć, iż smartwatch to w tym momencie mini-telefon noszony na nadgarstku. Wiele z nich pozwala nie tylko na odbieranie powiadomień z telefonu, ale umożliwia także płatności zbliżeniowe w sklepie, a nawet słuchanie muzyki i wykonywanie połączeń bezpośrednio z zegarka. Posiadają własny system operacyjny, który choć kompatybilny ze smartfonem, daje także urządzeniu dużą samodzielność. Smartbandy, czyli tzw. opaski są zazwyczaj mniejsze i służą głównie do monitorowania aktywności. Choć zazwyczaj posiadają funkcję parowania z telefonem, to jednak korzystanie z nich samodzielnie jest niemożliwe.

Funkcje, na które warto zwrócić uwagę

Rynek oferuje teraz ogrom inteligentnych zegarków. Dlatego wybór urządzenia dla siebie warto poprzedzić krótkim rozeznaniem i ustaleniem priorytetów. Przede wszystkim – funkcje. Czy potrzebujesz dostępu do połączeń, SMS-ów, słuchania muzyki czy może chcesz, aby zegarek sprawdzał Twoją aktywność treningową i pomagał w realizacji sportowych celów? Następnie zwróć uwagę na system operacyjny – sprawdź czy zegarek jest kompatybilny z Twoim urządzeniem. Choć większość marek zapewnia wsparcie dla innych urządzeń, to czasem nadgarstkowy gadżet typu smart lepiej działa z rodzimym smartfonem i pozwala wykorzystać jego funkcje w 100%. Kolejnym, nie mniej ważnym aspektem jest wygląd – czy zależy Ci na elegancji czy może lekkości i sportowym wyglądzie urządzenia? Smartwatche zazwyczaj są bardziej eleganckie i często wyglądają jak tradycyjne tarczowe zegarki, natomiast opaski charakteryzują się niewielkim rozmiarem i prostotą. Bardzo duży wpływ na komfort użytkowania ma także czas pracy baterii. Niestety, im więcej zaawansowanych funkcji, tym częściej koniecznie będzie ładowanie zegarka. Jeżeli więc należysz do osób zapominalskich lub zabieganych, zwróć uwagę na ten parametr. Ostatnim, nie mniej ważnym, czynnikiem jest cena urządzenia. Obecnie możesz znaleźć na rynku urządzenia w bardzo szerokich widełkach cenowych.

Podsumowując – niezależnie od tego, czy jesteś fanem prostoty i funkcjonalności, czy może elegancji i szyku, na pewno znajdziesz inteligenty zegarek, który spełni Twoje oczekiwania. A jeżeli jeszcze takiego nie znalazłeś, to wystarczy chwilę poczekać – producenci obecnie prześcigają się w tworzeniu nowatorskich rozwiązań, które zmieniają ten gadżet, który pierwotnie miał tylko wskazywać czas, w prywatne centrum dowodzenia.

NWŁ