Noże tokarskie są narzędziami podstawowego wyposażenia narzędziowni posiadającej tokarki konwencjonalne oraz tokarki sterowane numerycznie. Dostępne są one w trzech rodzajach: noże tokarskie składane na płytkę wieloostrzową, noże oprawkowe zwane stalkami i noże z płytką lutowaną.

Rodzaje noży tokarskich

Noże tokarskie ze stali szybkotnącej HSS przeznaczone są do wykonywania obróbki zgrubnej jak i wykańczającej. Stal z jakiej są one wykonane posiada wysoką odporność na ścieranie, ciągliwość, wysokie temperatury sięgające aż do 400 stopni C oraz uszkodzenia mechaniczne. Posiada ona 62 HRC, dzięki czemu może wykonywać prace w stalach o maksymalnej twardości 35 HRC. Noże te składają się z dwóch części: części chwytowej oraz roboczej. Część chwytowa służy do mocowania noża w imaku tokarki.

Noże tokarskie dzielimy ze względu na ich przeróżne właściwości, budowę, kształty jak i przeznaczenie. Biorąc pod uwagę wymienione czynniki dzielimy je na:

  • noże do obtaczania,
  • noże do wytaczania – wytaczaki,
  • noże służące do toczenia kształtowego – noże kształtowe,

Noże tokarskie wyprodukowane ze sali szybkotnącej posiadają polską normę literową np. NNPa, która odpowiada normie międzynarodowej ISO 7.

Noże tokarskie składane dzielimy na dwie główne grupy:
  • noże tokarskie składane służące do toczenia zewnętrznego,
  • noże tokarskie składane przeznaczone do toczenia wewnętrznego,

W skład budowy noży składanych wchodzi trzonek służący do mocowania noża w imaku maszyny oraz gniazdo na płytkę wieloostrzową widiową. Nóż tokarski składany posiada dwa rodzaje trzonka: okrągły i prostokątny. Zaletą trzonka prostokątnego jest możliwość znajdowania się bliżej materiału poddawanego obróbce skrawania. Płytka skrawająca również występuje w różnych wymiarach oraz kształtach. W poszczególnych nożach stosowane są również płytkę podporowej, której zadaniem jest ochrona gniazda na płytki przed możliwym uszkodzeniu. Nazewnictwo tych noży składa się z pięciu liter, czterech cyfr i wielkości boku płytki określonej liczbowo jak np. PWLNR 25×25 08, poszczególne litery w tym przykładzie oznaczają:

nóż tokarski PWLNR
nóż tokarski PWLNR | fot.: materiał partnera
  • P –  rodzaj mocowania płytki tokarskiej,
  • W – kształt płytki ( w tym przypadku WNMG lub WNMA ),
  • L – kąt przyłożenia noża,
  • N – oznacza kąt przyłożenia płytki tokarskiej skrawającej,
  • R – kierunek skrawania, ( R- prawy, L- lewy ),
  • 25×25 wielkość trzonka noża składanego,
  • 08 – długość boku płytki tokarskiej skrawającej,

Noże tokarskie płytkowe przeznaczone są do wykonywania obróbki skrawaniem różnego rodzaju prętów i wałków. Możemy nimi ciąć, toczyć powierzchnie zewnętrzne i wewnętrzne, rowki i wgłębienia. Ostrza wykonane są z węglika spiekanego VHM. Dzielimy je biorąc pod uwagę ich przeznaczenie na : noże tokarskie do toczenia zewnętrznego oraz noże tokarskie do toczenia wewnętrznego – wytaczaki.

Rodzaje mocowań płytki wieloostrzowej wąglikowej

Noże tokarskie (https://artykulytechniczne.pl/noze-tokarskie.html),posiadające mechaniczne mocowania płytki wieloostrzowej posiadają oznaczenia, za które odpowiada pierwsza litera oznaczenia danego noża.

Mocowanie płytki C – stosowane jest w nożach składanych przeznaczonych do wykonywania obróbki zgrubnej i wykończeniowej. Ten rodzaj mocowania jest wyłącznie do płytek bez otworu, gdyż płytka jest dociskana od góry bezpośrednio za pomocą śruby bądź pośredniczy przy tym łamacz wióra. Mocowanie to jest stosowane dość rzadko i tylko w przypadku noży tokarskich Pafana.

Mocowanie płytki tokarskiej T –  przeznaczone jest do mocowania płytek skrawających w nożach do wykonywania obróbki zgrubnej. Dzięki temu systemowi płytka mocowana jest przez trzpień dociskający, który przechodzi przez płytkę oraz przez docisk z góry dociskający ją do otworu. Przeznaczony jest do płytek posiadających otwór o kształcie rombowym.

Mocowanie płytki tokarskiej M jest najpopularniejszym systemem mocowania w składanych nożach tokarskich. Za jego pomocą płytka jets mocowana przy pomocy kołka dociskającego płytkę przez otwór. Minusem tego mocowania jest wyższa cena oraz brak możliwości stosowania go w mniejszych nożach lub w otworach o małej średnicy.

Mocowanie płytki tokarskiej P stosowane są do obróbki zgrubnej. Mocuje płytkę za pomocą kołka dociskającego i przeznaczony jest do płytek tokarskich posiadający otwór o kwadratowym, trójkątnym oraz rombowym kształcie.

Mocowanie płytki tokarskiej S mocuje płytkę skrawającą za pomocą śruby przechodzącej przez otwór w płytce dociskając ją do gniazda noża tokarskiego składanego.

nóż tokarski składany SCLCR
nóż tokarski składany SCLCR | fot.: materiał partnera

Takie oraz inne noże tokarskie znajdą Państwo w sklepie Artykuły Techniczne Narzędzia skrawjące www.artykulytechniczne.pl

Materiał partnera zewnętrznego