Szukasz nowego ekranu do gier, który jest precyzyjnie dopasowany do Twojego hobby? Ale nie jesteś do końca pewien, jakie cechy powinien ze sobą nieść? Które statystyki są naprawdę kluczowe? Następnie chcemy podać Ci pomocną dłoń i pomóc w znalezieniu odpowiedniego monitora. Dowiedz się więcej tutaj!

Monitor do gier: na co uważać

Jeśli chcesz kupić nowy ekran do gier, często jesteś dosłownie zasypany faktami. Producenci reklamują się dużymi wyświetlaczami o wysokiej rozdzielczości, krótkimi czasami reakcji i zakrzywionymi monitorami. To, czego naprawdę potrzebujesz, zależy zwykle od Twojego stylu gry. Czy lubisz responsywne strzelanki online i gry typu battle royale? A może wolisz wędrować przez pełne miłości i szczegółowe krajobrazy w grach RPG (MMO)?

Decyduje jednak nie tylko wybór gry, ale także reszta konfiguracji. Bo jeśli twoja karta graficzna nie obsługuje jeszcze 4K, odpowiedni ekran ci nie pomoże. Ale zanim zagłębimy się głębiej w tę sprawę, chcemy przedstawić ogólny zarys. Więc te czynniki są ważne dla twojego wyboru:

  • Rozmiar : większość ekranów do gier ma przekątną co najmniej 24 cale. W grach MMO RPG, ale także w niektórych strzelankach, większy monitor może być zaletą.
  • Rozdzielczość: konwencjonalny monitor do gier ma co najmniej pełną rozdzielczość HD, szczególnie dla grafików. Z drugiej strony wiele gier fabularnych, takich jak Wiedźmin 3 czy Black Desert Online, w 4K wygląda niemal jak żywe.
  • Format: Domyślnie ekrany są teraz tworzone w formacie 16:9. Coraz większą popularnością cieszy się także obraz ultraszerokokątny (21:9). Dotyczy to zwłaszcza wersji zakrzywionych.
  • Czas reakcji: każdy, kto chce grać w szybkie gry (takie jak strzelanki lub gry MOBA), zależy od najszybszego możliwego czasu reakcji, aby jak najszybciej reagować na nowe wydarzenia.
  • Szybkość klatek: Wyższe szybkości klatek zapewniają płynniejszy obraz, co z kolei wpływa na czas reakcji, ale także na ogólne wrażenia z gry. Ekran do gier powinien mieć co najmniej 60 Hz.

Wartości zewnętrzne: rozmiar, format i rozdzielczość

Zacznijmy od łatwych do zobaczenia funkcji monitora do gier. Dla większości graczy pierwszą rzeczą, która ma znaczenie, jest to, jak duży jest nowy ekran i jak dobrze wyświetla obraz. Chociaż istnieje sporo modeli 4K, są one opłacalne tylko od rozmiaru co najmniej 27 cali, takich jak mateview gt 27 se, w przeciwnym razie różnica w gęstości pikseli jest ledwo zauważalna.

24-calowy ekran FullHD jest tańszy i absolutnie wystarczający dla większości gier, aby grać w nie z najlepszą jakością grafiki. Przy 27” jednak WQHD jest odpowiednie. Przy okazji: większy niekoniecznie oznacza lepszy. Podczas gdy poszczególne obiekty są wyświetlane w większym rozmiarze na 35-calowym ekranie, model 24” zapewnia znacznie lepszy przegląd. To często zaleta, zwłaszcza w przypadku strzelców.

Mówiąc o przekątnej 35 cali: ten rozmiar jest teraz standardem dla zakrzywionych monitorów do gier. Wprowadzają również nowy format: 21:9 w przeciwieństwie do znanego 16:9. Jeśli grasz głównie w gry RPG, ale także wyścigi lub gry strategiczne, te warianty są zdecydowanie polecane. Ponieważ dzięki nim możesz cieszyć się pełnymi wrażeniami z gry i jeszcze bardziej zanurzyć się w nieznacznym widoku dookoła i poczuć się jak w obszarze gry.

Wewnętrzne wartości: czas odpowiedzi i liczba klatek na sekundę

Wspominaliśmy już o tym kilka razy: do szybkich gier potrzebujesz odpowiedniej szybkości reakcji, w przeciwnym razie szybko pojawia się frustracja. Tak więc, podczas gdy 60 Hz jest nadal wystarczające w przypadku RPG dla jednego gracza, wygląda to zupełnie inaczej w strzelankach i grach typu battle royale. Tutaj powinieneś ustawić co najmniej szybkość transferu 144 Hz. Oczywiście możliwe są również 240 Hz.

Trzeba jednak powiedzieć, że warianty 144 Hz są nadal dostępne w rozdzielczości FullHD, ale są znacznie droższe z WQHD. W zakresie 4K jesteś już w najwyższym segmencie cenowym. Na małe pocieszenie należy w tym miejscu wspomnieć, że obecnie prawie nie ma na rynku kart graficznych, które potrafią obsługiwać 144 Hz w 4K dla tytułów AAA.

Materiał partnera