Sytuacja dostępnych współcześnie kryptowalut doskonale obrazuje tempo postępu technologicznego. Jeszcze „wczoraj” stanowiły one bardzo interesującą, jednak obarczoną domysłami, wątpliwościami i ryzykiem nowinkę, pieśń przyszłości. A dziś? Można śmiało powiedzieć, że ich pozycja jest ugruntowana. Obecnie kryptowaluty zalicza się do równoprawnych, bezpiecznych, zyskujących na znaczeniu i popularności aktywów w działaniach inwestycyjnych. Przestaje się mówić o tym, czy kupowanie Bitcoinów ma sens. Coraz częściej po prostu pada pytanie: jak kupić Bitcoina?

Cyfrowy wymiar waluty – czym właściwie jest Bitcoin?

Pojęcie walut wciąż kojarzy się głównie z tradycyjnymi, fizycznymi środkami płatności (w postaci banknotów i bilonu), takimi jak Dolar czy Euro. Z drugiej strony już od dawna funkcjonują one też w sposób elektroniczny. Mało kto dziś bowiem nie przeprowadza transakcji w trybie online za pośrednictwem „cyfrowych pieniędzy”, przechowywanych na internetowym koncie bankowym. Dlatego zaistnienie waluty właśnie w takiej postaci w zasadzie było kwestią czasu.

Czas ten nastał wraz z 2009 rokiem, w którym za sprawą Satoshi Nakamoto powstał właśnie Bitcoin (zwany też Bitmonetą lub „złotem internetu”, a oznaczany w skrócie symbolem BTC). To nowoczesna waluta, występująca wyłącznie w formie cyfrowej. Tworzona, przetrzymywana i transmitowana w środowisku elektronicznym, nie posiada fizycznej postaci (drukowanej czy wybijanej, jak w przypadku monet). Bitcoin powstaje w wyniku zastosowania najbardziej zaawansowanej wiedzy informatycznej i potężnych narzędzi technologicznych. Chodzi o zaszyfrowany kod, owoc skomplikowanych działań kryptograficznych i obliczeniowych, powstający dzięki pracy specjalnych urządzeń i odpowiedniego oprogramowania (w ich kontekście używa się nieraz określenia „koparek kryptowalut”). Można więc powiedzieć, że Bitcoin to wirtualny pieniądz, w dodatku dzielący się na jednostki o mniejszym „nominale”, zwane Satoshi (1 Satoshi = 0,00000001 BTC). Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że od tradycyjnych walut – poza nowoczesną, cyfrową formą – różnią go jeszcze inne, ważne cechy i założenia.

Jak kupić Bitcoin i dlaczego warto?

Rosnąca popularność Bitcoina wynika z zalet, jakie charakteryzują współczesne kryptowaluty. Przede wszystkim, staje się on coraz powszechniejszym środkiem płatniczym. Sklepów, firm czy instytucji, które go akceptują, stale przybywa. Kolejny atut to międzynarodowy, uniwersalny charakter Bitcoina, z którego może korzystać każdy, kto ma dostęp do internetu. Ponadto, mówimy o kryptowalucie zdecentralizowanej, w dużym stopniu niezależnej. W praktyce oznacza to, że nie posiada ona swojej centralnej instytucji emisyjnej – pozostaje też poza nadzorem rządów, banków oraz innych organizacji. W połączeniu z wirtualną istotą waluty, zapewnia to prosty i niezwykle szybki przepływ Bitcoinów pomiędzy dowolnie oddalonymi od siebie miejscami na Ziemi. Bez pośredników i kosztownych prowizji, bez ograniczeń czasowych oraz technicznych.

Wspomniana kryptowaluta nie ma naczelnego nadzorcy, właściciela, własnego banku. Nie oznacza to jednak, że pozostaje wolna od regulacji i zabezpieczeń. O losach Bitcoina (jego infrastrukturze, wartości itd.) decyduje w zasadzie społeczność inwestująca w tę kryptowalutę – na równych, transparentnych zasadach, z uwzględnieniem tych samych przywilejów. Decyzyjność, wpływ użytkowników Bitcoina we wspomnianych zakresach również stanowi mocną stronę opisywanych aktywów.

Tymczasem nad jego bezpieczeństwem czuwa najbardziej zaawansowana, wciąż rozwijana i praktycznie nie do złamania technologia Blockchain. To właśnie ona odpowiada za skuteczne, matematyczne i kryptograficzne szyfrowanie informacji, związanych z użytkownikami Bitcoinów. Można więc powiedzieć, że kryptowaluta stanowi złoty środek pomiędzy jawnością (transakcji, obiegu każdego BTC) i anonimowością (osób dokonujących przy jej udziale zakupów czy sprzedaży). „Zakodowana natura” Bitcoina uniemożliwia więc wystąpienie takich sytuacji, jak sfałszowanie waluty, jej blokowanie, sztuczny dodruk (jak w przypadku np. banknotów, gdzie liczba tych faktycznie znajdujących się w obiegu staje się trudna do ustalenia), przywłaszczenie czy konfiskata (choćby przez osoby trzecie, współmałżonka, komornika, bank itp.).

Inwestowanie w Bitcoiny jest również korzystne z uwagi na ich ograniczenie ilościowe. Wedle założeń twórców tego rozwiązania, do około 2140 roku powstanie maksymalnie 21 000 000 Bitcoinów. Ta bariera sprawia, że kryptowaluta wykazuje odporność na inflację. A to znowu przekłada się na klarowność i bezpieczeństwo inwestycji.

Kolejnym plusem jest prostota tego typu działań inwestycyjnych. Każdy, kto zastanawia się, jak kupić Bitcoina, może to zrobić w niezwykle łatwy sposób. Aby uczestniczyć w obiegu Bitcoinów, wystarczy założyć konto, co nie wymaga spełnienia wielu warunków formalnych. Owszem, w przypadku takich rozwiązań, jak giełda kryptowalut, dla dodatkowego bezpieczeństwa lub też późniejszej chęci nabycia Bitcoinów za tzw. walutę Fiat (np. dolary, euro czy złote), często konieczne jest przejście weryfikacji KYC (Know Your Customer). Jednak w celu zakupu kryptowaluty oraz zarządzania nią warto sięgnąć po gotowe, funkcjonalne i sprawdzone rozwiązania – takie jak właśnie giełda bitcoin.

giełda kryptowalut
Aby uczestniczyć w obiegu Bitcoinów, wystarczy założyć konto, co nie wymaga spełnienia wielu warunków formalnych | fot.: stock.adobe.com

Giełda kryptowalut, czyli gdzie kupić Bitcoin?

W każdej kwestii dotyczącej zarządzania finansami, związanej z inwestowaniem pieniędzy czy zakupem waluty, powinno się zachować odpowiednie środki ostrożności. Jednym z nich jest korzystanie z rzetelnych, bezpiecznych, renomowanych rozwiązań. Dla wielu osób zadających sobie pytanie „gdzie kupić Bitcoin?”, najlepszą odpowiedzią okazała się sprawdzona giełda kryptowalut – taka jak CoinCasso, ciesząca się szerokim zaufaniem i doceniona choćby przez Paris Saint Germain. Zwłaszcza, że komfort i bezpieczeństwo realizacji procesów związanych z inwestowaniem w Bitcoiny, a także inne typy kryptowalut (m.in. Ethereum, Tether, Chainlink i nie tylko), to nie jedyny atut takiej platformy.

Szybkość działania oraz stałe wzbogacanie i rozwijanie oferowanych usług, dostęp do aplikacji mobilnej czy intuicyjny panel sterowania to kolejne atuty CoinCasso Opinie usatysfakcjonowanych użytkowników (wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło: coincasso opinie) wskazują również na inne rozwiązania: mobilny portfel kryptowalutowy, przejrzyste opłaty i niskie prowizje, funkcjonalny bitomat do skupu i sprzedaży kryptowalut, szybkie depozyty kartą debetową bądź kredytową, możliwość dołączenia do programu afiliacyjnego i uzyskania atrakcyjnych rabatów na transakcje oraz wiele innych. Jeśli doda się do tego wsparcie ze strony platformy w trybie 24h/7, opcję korzystania z live chatu oraz czytelność założeń i zasad działania, przeciwstawiającą się zjawisku, jakim jest scam (czyli przebiegła forma manipulacji i oszustwa, nierzadko stosowana w internecie) – trudno się dziwić, że korzystanie z giełdy kryptowalut takiej jak ta staje się oczywistym i zyskującym coraz większe zainteresowanie sposobem na kupowanie Bitcoinów oraz inwestowanie w kryptowaluty.

OLI