Pracujesz w biurze lub w trybie home office i czasem ciężko jest Ci się skupić na wykonywaniu obowiązków? Zadbaj o swój komfort pracy! Dowiedz się, jak zredukować otaczający Cię hałas oraz jak zadbać o swoje oczy.

Uroki home office

Niektórzy mówią, że praca to nasz drugi dom. Biorąc pod uwagę ilość czasu, który tam spędzamy, można stwierdzić, że to prawda. Jeżeli pracujesz w biurze, to z pewnością masz stały kontakt z wieloma ludźmi. Co chwilę ktoś przechodzi, szura, klika myszką- jednym słowem wydaje odgłosy. Jeszcze gorzej gdy pracujesz w domu, a wokół trwa remont, biegają dzieci lub zewsząd dobiegają hałasy. Nadmiar dźwięków docierających do twoich uszu może sprawić, że ciężko Ci się będzie skupić nad pracą. Jeżeli potrzebujesz chwili spokoju, warto zadbać o swój komfort pracy. Jak odciąć się od panującego zgiełku i w pełni skoncentrować się obowiązkami? 

Zaprzyjaźnij się z odpowiednimi słuchawkami

Rozwiązaniem tego problemu mogą być słuchawki redukujące hałas. Technologia aktywnej redukcji hałasu ma swoje początki w XX wieku, kiedy to zaczęto szukać sposobów, jak w kabinie pilotów myśliwców zredukować hałas podczas lotu. Z biegiem czasu, technika wykorzystywana w militariach znalazła swoje zastosowanie w życiu codziennym, aż wkrótce pojawiła się na sklepowych półkach. 

Słuchawki pozwalają odciąć się od dźwięków otoczenia i skupić na ulubionej muzyce lub audiobooku. Na rynku jest obecnych mnóstwo modeli. Tylko od naszych własnych preferencji zależy ich wielkość i kształt. Niektóre z nich będą dyskretne, inne wręcz przeciwnie. Ich kolor i budowa mogą wyróżniać się, podkreślając jednocześnie nasz styl. Niemniej jednak główny cel, dla którego je kupujemy, powinien być jeden- minimalizowanie dźwięków otoczenia przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości dźwięków.

Sprawdzone rozwiązania w słuchawkach

W ostatnich latach coraz większą uwagę zyskują modele, które w swoim wnętrzu mają zaimplementowaną technologię ANC (Active Noise Cancelling). Aby osiągnąć jak najlepszy efekt odcięcia się od dźwięków otoczenia wykorzystuje się dwie techniki. Pierwsze z nich to wytłumienie mechaniczne, polegające na użyciu wysokiej jakości materiałów, które izolują dźwięk. Dotyczy to tylko słuchawek nausznych, które są wyposażone w odpowiednie osłony przetwornikowe. Drugi sposób to wytłumienie elektroniczne. Umieszczony w słuchawkach mikrofon zbiera odgłosy z otoczenia. Następnie odpowiednie oprogramowanie tworzy i emituje tzw. „odwrócone” dźwięki. Moment zderzenia się dźwięków z otoczenia z tymi nowymi sprawia, że nawzajem się one niwelują, a w naszych uszach zagości cisza lub ulubiona muzyka.

Zadbaj o swój wzrok

Praca biurowa to nie tylko wykonywanie obowiązków w pokoju pełnym ludzi, którzy świadomie lub nie, odwracają naszą uwagę. Często wiąże się ona z długą pracą przed ekranem monitora. Jeżeli wiesz, że czeka się wielogodzinny maraton spędzony przy komputerze, zadbaj o optymalne nawilżenie swoich oczu. Obniżenie częstotliwości mrugania podczas takiego rodzaju pracy powoduje wysychanie rogówki i spojówki. Aby zapobiec konsekwencjom i przykrym dolegliwościom, z jakimi może wiązać się zbyt rzadkie mruganie, warto mieć zawsze pod ręką krople do oczu. Podczas wyboru odpowiedniego preparatu, bierz pod uwagę tylko te, które nie zawierają konserwantów. Dzięki takiej praktyce zapewnisz optymalny poziom nawilżenia, a twoje oczy nie będą podrażnione ani zaczerwienione. 

Organizacja pracy i odpoczynku

Aby nie obciążać zbytnio swojego wzroku, warto pobrać jedną z darmowych aplikacji dostępnych w sieci, której zadaniem będzie zaplanowanie pracy przy komputerze. Jej zadaniem będzie przypominać Ci o przerwie, zanim poczujesz się zmęczony. Dodatkowo zaproponuje proste, ale skuteczne ćwiczenia dla oczu, które będą utrzymywały je w dobrej kondycji.

Teraz już wiesz jak dbać o swój wzrok w trakcie pracy przy komputerze oraz jak zapewnić sobie komfortowe warunki i większe skupienie w pomieszczeniu pełnym współpracowników. Pamiętaj, że najlepiej możesz zadbać o to, żeby praca była wykonywana w komfortowych warunkach i sprawiała Ci przyjemność.

KMI