Jeszcze nie tak dawno temu, bo zaledwie kilka lat wstecz, kolektory danych były nowością, specjalistycznym sprzętem do zadań specjalnych, stosowanym w dużych firmach produkcyjnych, spedycyjnych, czy magazynach. Obecnie, stają się jednak coraz bardziej popularne i znajdują zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu. Nic dziwnego, w końcu kolektor danych jest kieszonkowym komputerem, do którego można wprowadzać, przechowywać a następnie transmitować z niego informacje.
Co to jest kolektor danych?
Ogólna zasada działania kolektora danych jest dosyć prosta – urządzenie skanuje kod kreskowy i zapisuje go w pamięci wewnętrznej. Zgromadzone kody, można potem zliczać, filtrować, a po połączeniu kolektora z komputerem, wyeksportować je, by tworzyć z nich raporty, statystki itp. Nowocześniejsze modele terminali mobilnych, właściwie większość obecnie dostępnych na rynku, komunikują się z serwerami zdalnie i w czasie rzeczywistym. Wykorzystują do tego wbudowane moduły łączności bezprzewodowej (Wi-Fi, Bluetooth, GPRS/LTE). Co istotne, choć urządzenia te posiadają własną pamięć i system operacyjny, klawiaturę, skaner, czasem aparat, wyświetlacz (często dotykowy), to nazywane są kieszonkowymi, mobilnymi komputerami. Ich rozmiary są bowiem zazwyczaj niewielkie. Przy tym większość z nich ma wzmocnioną, solidną, odporną na upadki obudowę, niektóre są pyłoszczelne i mogą pracować przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Gdzie można zastosować takie urządzenie? Wszędzie. Wszędzie tam, gdzie pojawiają się kody kreskowe, tam też niezbędny okaże się terminal mobilny do kodów kreskowych.
Gdzie pracują kolektory danych?
Charakterystyczną cechą kolektorów danych jest ich szerokie zastosowanie. Urządzenia te mogą, w zależności od oprogramowania i wgranej aplikacji, pracować w bardzo różnych środowiskach.
Ich historia zaczyna się w magazynie, dlatego tam pracują niezwykle często, świetnie sprawdzając się w czasie przyjmowania i wydawania towarów, kompletowania zamówień dla konkretnego kontrahenta, czy inwentaryzacji.
W sklepie wykorzystywane są podczas uzupełniania towaru na półkach, zmiany cen, służą też do komunikacji między pracownikami.
Sprawdzą się też świetnie w firmach produkcyjnych podczas rejestracji zleceń, a nawet zgłaszania awarii maszyn.
Gdy myślimy: dostawa paczki, przed oczami staje nam kurier z przesyłką w jednej i terminalem mobilnym do kodów kreskowych, w drugiej ręce. Nic w tym dziwnego, bo kolektory danych również w spedycji, sprawdzają się doskonale, ułatwiając i usprawniając pracę zarówno na etapie pakowania paczek do auta, jak i potem wydawania i dostarczania ich do punktu docelowego.
Ostatnio, coraz częściej kolektory danych wykorzystywane są także prze służbę zdrowia. Znajdują tam zastosowanie ułatwiając identyfikację pacjentów, leków, próbek w laboratorium, czy inwentaryzację sprzętu medycznego.
Jak wybrać najlepszy model terminala mobilnego?
O tym, gdzie wykorzystać dany model kolektora danych, decydują jego parametry techniczne. Zanim zatem, przyszły użytkownik zacznie w ogóle szukać urządzenia, powinien zastanowić się jakie są jego potrzeby biznesowe. Dobrze poszukać informacji o tym, czym kierować się przy wyborze terminala (np. tutaj: https://sebitu.pl/jak-wybrac-terminal-kolektor-danych/).
W pierwszej kolejności należy dokładnie określić w jakich warunkach i do jakich celów urządzenie będzie używane, jakie ma: zasięg i szybkość odczytu kodów, system operacyjny i wielkość pamięci, sposób komunikacji, wytrzymałość obudowy, a nawet jak długo będzie pracowało na baterii. Ważne są także akcesoria, w które można doposażyć kolektor oraz jaką gwarancję na sprzęt daje producent. W gąszczu tych informacji potencjalny użytkownik urządzenia może się pogubić. Warto więc, poza samodzielnym researchem zasięgnąć także opinii sprawdzonego doradcy.
OLI