Zakup nowego komputera stawia przed użytkownikiem wiele znaków zapytania. Może wybrać dwie drogi. Albo kupić gotowy sprzęt albo złożyć go samodzielnie, dobierając podzespoły według swojego uznania. Pierwsza opcja jest prosta. Wystarczy udać się do sklepu i nowe urządzenie podłączyć do prądu. Zdecydowanie tańszą możliwością jest złożenie komputera od podstaw. Jednak dla laika w temacie nowych technologii to trudne zadanie.

Najważniejsze jest dokładne określenie, do czego komputer będzie używany. Nie opłaca się kupować potężnego sprzętu, gdy będzie on służyć tylko i wyłącznie do przeglądania internetu lub obróbki tekstu.

Procesor

Ten podzespół odpowiada za uruchamianie programów, szybkość działania, za jego przyczyną dochodzi do kompresji i dekompresji plików oraz ma wpływ na wydajność komputera. Z tego względu, składanie zestawu należy zacząć od wyboru właśnie procesora. Od jego mocy zależy też fakt, jakich składników będzie można użyć w dalszej kolejności. Na rynku znajduje się wiele modeli dwóch procducentów: Intel i AMD. Różnią się one szczególnie sposobem montażu na płycie głównej, co oznacza, że nie na każdej płycie uda się zamontować procesor. Co ciekawe, nawet w sprzęcie tego samego wykonawcy dostrzega się różnice w liczbie pinów, co oznacza, że wymiana procesora może pociągnąć za sobą wymianę płyty głównej. Największą wydajnością charakteryzują się podzespoły czterordzeniowe, który sam w sobie nie pociąga zbyt dużych kosztów, jednak płyty dostosowane do ich montażu są powodem wydania dużej ilości gotówki. Należy jednak pamiętać, że przeciętny użytkownik nie potrzebuje aż tak mocnej jednostki.

Płyta główna

Wybór płyty głównej zostanie zdeterminowany przez procesor. Bardzo ważne, aby płyta miała odpowiednie gniazdo do połączenia z sercem komputera. Decyzja będzie polegać również na wyborze chipsetu, do którego zadań należy łączenie procesora z innymi podzespołami. Jeśli użytkownik będzie zainteresowany wymianą komponentów w przyszłości, warto aby zaopatrzył się w płytę, która np. reguluje napięcie lub dodatkowe złącze przeznaczone na drugą kartę graficzną. Wśród parametrów znajduje się także możliwość obsługi pamięci o danej częstotliwości. Dużą prędkość zapisu i odczytu będzie generować model wyposażony w wiele złącz SATA, obsługujący macierz RAID.

Pamięć i karta graficzna

Najważniejszymi parametrami pamięci są częstotliwość i czasy dostępu. Obecne na rynku DDR2 i DDR3 różnią się tymi cechami. Czas dostępu mówi, jak szybko procesor łączy się z pamięcią. Niski timing powoduje, że procesor krócej czeka na dane. Rodzaj pamięci zostanie zdeterminowany przez wybór procesora z kontrolerem pamięci.

Na rynku kart graficznych również znajduje się dwóch głównych dostawców: Nvidia i ATI, podpinane pod uniwersalne gniazdo. O ich wydajności świadczy parametr liczby jednostek teksturujących, szerokość szyny oraz sterowniki.

Reszta dodatków nie ma większego znaczenia dla funkcjonowania komputera. Jednak aby zespół spełniał oczekiwania użytkownika, musi on być w stu procentach dopasowany do jego oczekiwań. Każda zmiana zastosowania jednostki może pociągnąć wiele wydatków.

ADU