Ludzie uwielbiają chodzić do kina. Oglądanie filmów i seriali na wielkim ekranie od dziesiątek lat stanowi ich ulubioną formę rozrywki, a coraz więcej osób stara się oddać atmosferę z sal kinowych również i we własnym domu. Nieco mylną wizję wykreowały elektromarkety, które spłyciły nazwę „kina domowego” do zestawu głośników, często zupełnie nieodpowiedniego właśnie do tego typu miejsca. Co zatem powinniśmy kupić i na co musimy zwrócić uwagę, aby mieć we własnym domu kino domowe z prawdziwego zdarzenia?

Przede wszystkim aranżacja wnętrza

Bardzo duże znaczenie w kinie domowym jest odpowiednia aranżacja wnętrza, o której nierzadko zapominają osoby zainteresowane tego typu rozwiązaniem. Tutaj częstym trendem jest podążanie za standardami wytyczonymi przez prawdziwe kina, a zatem stawianie na ciemną kolorystykę, ale i duży metraż cechujący się nie tylko jak największą prostotą, ale i najlepszą akustyką. Tutaj liczy się nie tylko dobór odpowiedniego sprzętu (więcej o nim – poniżej), ale i właściwe jego rozstawienie oraz pozbycie się elementów, które mogłyby popsuć wrażenia płynące z jego użytkowania.

Ekran, jak największy i najlepszy jakościowo, powinien znajdować się na wprost fotela lub sofy, której użyjemy jako siedliska, na wysokości najbardziej dopasowanej do pozycji, w której zazwyczaj oglądamy filmy. Warto zadbać również o właściwe oświetlenie, a tak właściwie… możliwość wprowadzenia absolutnej ciemności. Jedyną słuszną formą oglądania filmów jest bowiem całkowita ciemnia, znana właśnie z sal kinowych.

Wideo i audio – nierozłączny duet

Wiele osób, jak już powiedzieliśmy wcześniej, w projektowaniu kina domowego skupia się wyłącznie na odpowiednich głośnikach. To prawda, są one bardzo ważne, jednak wyłącznie w połączeniu z odpowiednim projektorem (a częściej: budżetowym telewizorem). Podstawą w nim jest wsparcie dla rozdzielczości 4K (tylko ona pozwala na wyświetlanie obrazu w jakości iście kinowej), technologii HDR oraz dużych kontrastów (te pozwalają doskonale widzieć sceny jasne, ale i ciemne).

Jeżeli chodzi o głośniki to w dzisiejszych czasach nie wystarczy ich odpowiednia ilość – ważna jest także technika kodowania, jaką obsługują. Istotne w tym jest, aby wspierały technologię Dolby Atmos, dającą poczucie przestrzeni trójwymiarowej. Choć mówi się często, że właściwy soundbar jest w stanie zastąpić głośniki osadzone dookoła nas, jest on zaledwie budżetową alternatywą właściwego rozwiązania, a zatem dobrych i właściwie rozmieszczonych głośników.

Technologia idzie do przodu, a wraz z nią powinniśmy podążać i my, w szczególności chcąc zdecydować się na kino domowe z prawdziwego zdarzenia. Pamiętajmy przy tym, że wybór właściwych głośników to tutaj nie wszystko, a niesamowicie istotne jest też właściwe zaaranżowanie wnętrza (niezależnie od tego, czy mamy dedykowane pomieszczenie, czy w kino domowe chcemy przerobić salon) i dobranie odpowiedniego projektora czy telewizora, który umożliwi nam największe zbliżenie się ku ideałowi. Zawsze starajmy się przy tym jak najwierniej oddać realia panujące na sali kinowej – nie bez powodu bowiem całość nazywa się „kinem” domowym.

PRY