W dzisiejszych czasach posiadanie smartfona to właściwie podstawa. Ciężko znaleźć młodą lub dorosłą osobę, która nie posiada telefonu dotykowego. Jest to urządzenie, które ułatwia wykonywanie wielu czynności, jest w stanie zapewnić rozrywkę, a także umożliwia komunikację. Kiedy kupujemy nowy sprzęt, bateria działa doskonale, jednakże po jakimś czasie użytkowania może się okazać, że będziemy świadkami pierwszych problemów z krótszą żywotnością akumulatorka. W jaki sposób temu zapobiec i spowolnić proces wyczerpywania baterii? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu w celu uzyskania odpowiedzi na to pytanie.

Zadbaj o kondycję swojej baterii

Każdy użytkownik powinien zdawać sobie sprawę z tego, że konieczne jest dbanie o dobrą kondycję swojej baterii. W tym celu powinniśmy w każdym przypadku korzystać z oryginalnej ładowarki z zestawu. Dzięki temu jesteśmy w stanie chronić przed awarią nie tylko baterię, ale również i smartfona. Pamiętajmy o tym, aby utrzymywać odpowiedni poziom naładowania. Dzisiejsze baterie litowo-jonowe nie posiadają tzw. „efektu pamięci”. Co to oznacza w praktyce? Bez większych problemów mogą być regularnie doładowywane. Specjaliści twierdzą, że najbardziej optymalny procent naładowania oscyluje w granicach od 40% do 90%. Tak więc nie dopuśćmy do sytuacji, w której bateria rozładuje się do końca. Bardzo ważną kwestią, o której wiele osób nie pamięta, jest unikanie ekstremalnych temperatur baterii. Jeśli są one wyższe niż 35 stopni, wówczas może to mieć destrukcyjny wpływ na kondycje akumulatora.

Oszczędzaj baterię urządzenia

Nie trzeba być specjalistą żeby stwierdzić, że im rzadziej będziemy ładować daną baterię, tym jej żywotność będzie dłuższa. Dlatego też powinniśmy robić wszystko co w naszej mocy, aby oszczędzać energię. W tym celu warto zmniejszyć jasność ekranu, a także uruchomić automatyczną regulację jasności. Jeśli aplikacja nie jest dla nas ważna- wyłączmy jej odświeżanie. Oprogramowanie, które nie jest przez nas używane, powinno zostać odinstalowane. Wszelkie moduły łączności, takie jak chociażby Wi-Fi, Bluetooth, hotspot czy też dane komórkowe powinny zostać wyłączone, jeśli nie są używane w danej chwili. Wyłączmy również wszystkie niepotrzebne programy, które działają w tle, bowiem są nam zbędne. Alternatywnie możliwe jest pobranie specjalnej aplikacji, która po uruchomieniu zaproponuje nam wszystkie niezbędne opcje, które wydłużą żywotność baterii.

Nic nie działa wiecznie

Pamiętajmy jednak, że niezależnie od tego, jak bardzo będziemy dbali o naszą baterię, po jakimś czasie będzie miała zdecydowanie krótszą żywotność i nie jesteśmy w stanie tego całkowicie zneutralizować. Owszem, możliwe jest spowolnienie tego procesu stosując się do wcześniejszych wskazówek, jednakże po kilku latach i tak nie obędzie się bez nowego akumulatorka bądź telefonu. Pomimo wszystko warto zadbać o stan naszej baterii, bowiem jej koszt nie jest zbyt niski, a z pewnością wydawanie dodatkowej gotówki okaże się problematyczne.

MJA