Automatyka domowa jest dokładnie tym, czym się wydaje: automatyzuje możliwość sterowania przedmiotami w całym domu – od rolet okiennych po karmniki dla zwierząt – za pomocą prostego naciśnięcia przycisku (lub polecenia głosowego). Niektóre czynności, takie jak ustawienie lampy, która włącza się i wyłącza według własnego uznania, są proste i stosunkowo niedrogie. Inne, takie jak zaawansowane kamery monitorujące, mogą wymagać poważniejszej inwestycji czasu i pieniędzy.

Istnieje wiele kategorii produktów inteligentnego domu, dzięki czemu możesz kontrolować wszystko, od oświetlenia i temperatury po zamki i urządzenia zabezpieczające.

Jakie korzyści wynikają ze stosowania rozwiązań typu SMART?

  • Zarządzanie wszystkimi urządzeniami domowymi z jednego miejsca. Czynnik wygody jest tutaj ogromny. Możliwość utrzymania całej technologii w domu połączonej za pośrednictwem jednego interfejsu to ogromny krok naprzód w zakresie technologii i zarządzania domem.
  • Elastyczność dla nowych urządzeń. Systemy inteligentnego domu są zazwyczaj cudownie elastyczne, jeśli chodzi o dostosowywanie nowych urządzeń oraz innych technologii. Bez względu na to, jak najnowocześniejsze wydają się obecnie Twoje urządzenia, z biegiem czasu będą opracowywane nowsze, bardziej imponujące modele.
  • Maksymalizacja bezpieczeństwa w domu. Gdy włączysz funkcje bezpieczeństwa i nadzoru do swojej sieci inteligentnego domu, bezpieczeństwo Twojego domu może wzrosnąć gwałtownie. Jest tu mnóstwo opcji – z których tylko kilkadziesiąt jest obecnie badanych. Na przykład systemy automatyki domowej mogą łączyć czujniki ruchu, kamery monitorujące, automatyczne zamki do drzwi i inne konkretne środki bezpieczeństwa w całym domu, dzięki czemu można je aktywować z jednego urządzenia mobilnego przed pójściem spać.
  • Zdalne sterowanie. Nie lekceważ potęgi możliwości sterowania funkcjami domu na odległość. W wyjątkowo upalny dzień możesz zamówić w swoim domu ochłodzenie w odpowiednim czasie, zanim wrócisz z pracy. Jeśli spieszysz się, aby rozpocząć obiad, ale nadal jesteś w sklepie, możesz ustawić piekarnik na rozgrzanie, gdy jesteś jeszcze w drodze do domu.
  • Podwyższona efektywność energetyczna. W zależności od tego, jak korzystasz z technologii inteligentnego domu, możesz zwiększyć energooszczędność przestrzeni. Na przykład, możesz mieć bardziej precyzyjną kontrolę nad ogrzewaniem i chłodzeniem swojego domu za pomocą programowalnego inteligentnego termostatu, który uczy się Twojego harmonogramu i preferencji temperaturowych, a następnie sugeruje najlepsze energooszczędne ustawienia w ciągu dnia.

Podsumowanie

Jeśli połączymy wszystkie trendy razem, uzyskamy bardzo dobry obraz przyszłości technologii inteligentnego domu. Niedługo podłączone urządzenia staną się bardziej autonomiczne i wydajne. Będą częściej polegać na własnych założeniach i przewidywaniach niż na ludzkich poleceniach. Wkrótce nauczą się, jak komunikować się i udostępniać dane, aby zapewnić bezproblemową obsługę mieszkańców gospodarstw domowych.

MBĄ