Karta kredytowa  to karta płatnicza, dzięki której mamy dostęp do przyznanego przez bank limitu kredytowego. Można płacić nią wszędzie – zarówno w internecie, jak i w sklepach w Polsce czy za granicą. Czy warto z niej korzystać?

Jak działa karta kredytowa?

Kartę kredytową można założyć w tym samym banku, w którym posiada się konto bankowe lub każdym innym. Używa się jej w taki sam sposób, jak każdej innej karty zbliżeniowej. Wizualnie wygląda identycznie jak karta debetowa. Można przy jej użyciu wypłacać środki z bankomatu oraz dokonywać płatności w sklepach stacjonarnych i online. Aby dokonać płatności kartą kredytową w internecie, należy podać wymagane do transakcji dane (imię i nazwisko, numer karty i kod CVV). Środki za zakupy pobierane są z rachunku kredytowego karty. W ten sposób zaciąga się zobowiązanie bez konieczności składania wniosku o kredyt gotówkowy. Należy je spłacić w określonym czasie. Limit na karcie kredytowej (wysokość pożyczki) ustalana jest przez pożyczkodawcę, czyli bank, w którym posiada się kartę. Jest on wypadkową historii kredytowej oraz dochodów właściciela karty. Z konta przypisanego do karty kredytowej można dokonywać przelewów na inny rachunek bankowy, jednak może wiązać się to z dodatkowymi opłatami. Dlaczego warto posiadać kartę kredytową?

Karta kredytowa – korzyści z posiadania

Karta kredytowa stanowi niezwykle przydatne narzędzie w osobistych finansach. Daje możliwość błyskawicznej pożyczki bez konieczności wizyty w banku, wypełniania wniosków i przechodzenia przez procedurę weryfikacyjną. Zazwyczaj, jeśli korzysta się z niej regularnie i w terminie spłaca zaciągnięte zobowiązanie, to karta kredytowa jest darmowa. Zadłużenie zaciągnięte na karcie kredytowej posiada konkurencyjne oprocentowanie na tle innych rodzajów kredytów. Klient zwykle ma możliwość rozbicia posiadanego zadłużenia na raty. Korzystanie z kart kredytowych zwiększa również szansę na kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny, bo dzięki niej można zbudować dobrą historię kredytową. 

Karta kredytowa – co daje?

Karta kredytowa ułatwia podróżowanie po świecie. Zdarza się, że jest ona potrzebna przy rezerwacji przez pośrednika noclegów i lotów. Prawie zawsze jest wymagana do wynajmu samochodu. Właściciele wypożyczalni zabezpieczają swoją własność poprzez założenia blokady na karcie kredytowej. Nie jest to możliwe na karcie debetowej. 

Banaki, jak na przykład https://www.citibank.pl/karty-kredytowe/, oferują promocje, programy premiowe i rabatowe oraz loterie związane z wyrobieniem i używaniem kart kredytowych. Dzięki temu ich posiadacze mają szansę na wygranie nagród w postaci bonów na zakupy, gadżetów lub pieniędzy. Mogą oni również korzystać z systemu zwrotów cashback, dzięki którym za każdą transakcję dokonaną kartą kredytową na konto klienta wraca część wydanej kwoty (klika-kilkanaście procent). 

Podsumowując, karta kredytowa może być przydatnym wsparciem dla budżetu, jednak trzeba umiejętnie z niej korzystać i znać warunki umowy. Przeoczenie terminu spłaty zadłużenia może spowodować naliczenie wysokich odsetek. Kosztowne mogą być też niektóre transakcje(na przykład za przelew z przypisanego do karty rachunku lub wypłata środków z bankomatu), ponieważ banki mogą pobierać za nie wysokie prowizje.

RED