Mimo że telewizory nie są już tak popularne jak kiedyś, to w dalszym ciągu lubimy czasem położyć się na kanapie i rzucić okiem na przesuwające się po ekranie obrazy. Ostatnimi czasy technika mocno skoczyła do przodu dlatego jeśli ktoś nie interesuje się tematem, może mieć problem z wyborem nowego urządzenia do swojego domu. Na co zwrócić uwagę kupując telewizor?

Technologie ekranów telewizorów

Ekrany telewizorów różnią się między sobą przede wszystkim zastosowaną w nich technologią. Najpopularniejsze są telewizory z ekranami LCD. Tego typu rozwiązanie jest bardzo ekonomiczne, gwarantując niskie zużycie energii, przy jednoczesnej gwarancji dobrej jakości obrazu. Warto jednak pamiętać, ze telewizory z ekranami LCD sprawdzą się tylko wtedy, gdy będziemy oglądać za ich pomocą filmy. Jeśli planujemy podłączyć do nich konsole, czas reakcji może być zbyt słaby, by rozgrywka była komfortowa.

Nieco lepsze są telewizory z ekranami LED. W tym przypadku mamy do czynienia z diodami, które same emitują światło, co przekłada się na nieco lepszą jakość obrazu. Minusem jest natomiast węższy kąt widzenia, który zawęża pole, z którego obraz jest dobrze widoczny.

Najlepszym wyborem jest telewizor z ekranem OLED, ale jest to bardzo drogie rozwiązanie.

Jakie wymiary i rozdzielczość ekranu?

Rozmiar telewizora zależy przede wszystkim od wielkości pomieszczenia, w którym planujemy go zainstalować. Obecnie jako standard przyjęło się, że minimalny rozmiar ekranu to 40 cali i od tego powinno się wychodzić. 40-calowy telewizor sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach, a także wtedy, gdy z telewizora korzystamy rzadko i nie chcemy, by zajmował zbyt dużo miejsca. Należy także pamiętać o tym, że im mniejszy ekran, tym mniej zapłacimy za telewizor.

Jeśli jednak jesteśmy żądni wrażeń i szukamy lepszej jakości rozrywki, powinniśmy zdecydować się na telewizory z większym ekranem. Miłośnicy filmów powinni wybrać urządzenie o przekątnej ekranu przynajmniej 60 cali. Jest to nieco droższe rozwiązanie, ale gwarantuje ono dużo lepsze wrażenia. Takie telewizory wymagają jednak większego pomieszczenia. Minimalna odległość, z której powinniśmy oglądać ekran o przekątnej 60 cali to 3 metry.

Rozdzielczość ekranu także jest istotna. Warto interesować się tylko tymi telewizorami, które posiadają parametr Full HD. Najbardziej wymagający powinni zdecydować się na ekrany obsługujące rozdzielczość Ultra HD 4K. Niestety jest to dużo droższa opcja i nie łapie się w naszych ramach budżetowego telewizora.

Inne istotne rozwiązania

Wybierając nowy telewizor, należy zwrócić na zastosowane w nim technologie, które mogą znacznie rozszerzyć jego funkcjonalność. Najważniejszą z nich jest HDR, gdyż dzięki niej można znacznie poprawić płynność obrazu. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy chcemy wykorzystywać telewizor do gier. Poza tym warto też zwrócić uwagę na technologię Quantum Dot, która poprawia jakość i nasycenie barw widocznych na ekranie. Należy jednak mieć na uwadze to, że obie te funkcjonalności zwiększą koszt telewizora.

JMI