Komputery przenośne są coraz bardziej popularne i powoli zaczynają wypierać zajmujące dużo miejsca jednostki stacjonarne. Obecnie oferta laptopów rozciąga się od mobilnych niedużych komputerów służących do prostych zadań, po bardzo dobrze skonfigurowane i wyposażone komputery gamingowe.

Markowe i mniej markowe

Jeszcze kilka lat temu jakość komputerów przenośnych kojarzyła się z konkretną marką. Największą popularnością i opinią bezawaryjnych cieszyły się laptopy APPLE, DELL czy SONY. Za te marki trzeba było jednak zapłacić relatywnie ok 600-800 zł więcej niż za konkurencję o podobnych parametrach. W środku peletonu znajdowały się marki takie jak ASUS czy HP. Mniejszą chwałą cieszyły się komputery marek Acer, MSI czy Lenovo. Obecnie jednak sytuacja nieco się zmieniła. Dziś komputery przenośne mają podobną jakość, a ta jakość jest po prostu wysoka. Oczywiście wszystko zależy od ceny, jak również szczęścia. Trzeba wziąć pod uwagę, że zakup każdego sprzętu elektronicznego w dzisiejszych czasach wiąże się z namiastką ryzyka awaryjności. Nie można jednak ulegać stereotypom. Dziś przykładowy MSI Leopard Pro 2 z procesorem i7 deklasuje pod względem parametrów marki DELL czy SONY, a jest dużo tańszy a jakość wykonania i żywotność sprzętu jest naprawdę imponująca i nie odbiega niczym od droższej konkurencji.

Laptopy i ich cenowy przedział

Na rynku znajdują się komputery za 1500 – 2000 zł. Trzeba się jednak liczyć z tym, że jest to najniższa konfiguracja i jakość podzespołów. Przeważnie za taką ceną można dostać Acera lub Lenovo z procesorem i3, 4GB Ramu oraz zintegrowaną kartą graficzną Intel. Na drugą kartę dedykowaną w takiej cenie nie ma jednak co liczyć. Nie jest to sprzęt przeznaczony dla graczy czy osób zajmujących się profesjonalną grafiką. Jednak jest idealny do przeglądania stron internetowych lub zwykłych i podstawowych zadań związanych z obsługą programów Office.

W przedziale cenowym od 2 do 3,5 tysiąca złotych można znaleźć już sprzęt, który przez 2-3 lata będzie spełniał oczekiwania nowszych produkcji gier lub programów graficznych. Jednakże nie będą to maksymalne osiągi i sprzęt będzie miał swego rodzaju ograniczenia. Ciężko w takim przedziale kupić laptop z procesorem i7, ale z bez mniejszych problemów można dostać sprzęt z procesorem Intel i5, dwoma kartami graficznymi Intel oraz Geforce, jak również 8 lub 12 GB Ramu.

Od 3 500 złotych można już liczyć na naprawdę dobry sprzęt gamingowy oraz taki, którego konfiguracja i podzespoły będą spełniać wymagania topowych produkcji przez kilka lat. W tym przypadku najczęściej spotykane są procesory i7 oraz podwójne dedykowane karty graficzne, które mogą mieć nawet 6GB, sama pamięć RAM może być rozbudowana indywidualnie nawet do 32 lub 64 GB. Jednak te ostatnie to wydatek rzędu 6-7 tys. złotych.

Każdy przenośny komputer będzie spełniał swoją funkcję jeżeli zostanie odpowiednio dobrany do indywidualnych potrzeb kupującego. Dziś prócz wnętrza liczą się aspekty takie jak design, wielkość oraz przede wszystkim marka. Często zdarza się, że ktoś przepłaca za dany egzemplarz tylko dlatego, że widnieje na nim ten „bardziej markowy” znaczek, który niekoniecznie musi iść w parze z użytecznością i jakością.


PBA