Strona główna Technologia Innowacje 5G – fakty i mity o nowej technologii
maszt 5G
Sieć 5G jest zdecydowanie szybsza i wydajniejsza niż jej poprzedniczka | fot.: stocka.dobe.com

5G – fakty i mity o nowej technologii

223
0

XXI wiek zapewnia nam niemal nieograniczony dostęp do wiedzy. Pomimo tego wiele osób wciąż opiera swoje przekonania na błędnej wiedzy na temat piątej generacji sieci komórkowej oraz oddziaływania pola magnetycznego. Fałszywe informacje wpadają do internetu i z łatwością trafiają do osób, które udostępniają je bez żadnej weryfikacji. W ten sposób na temat 5G pojawiło się wiele krzywdzących mitów i stereotypów. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o tej technologii.

Mity na temat 5G – które teorie są całkowicie bzdurne?

Jednym z najczęściej powtarzanych mitów na temat technologii 5G jest to, że negatywnie oddziałuje ona na nasze zdrowie. Często powtarza się informacje o tym, jakoby powodowała ona nowotwory. Najwięcej kontrowersji budzi PEM, czyli pole elektromagnetyczne. W internecie często pojawiają się informacje o jego tragicznym wpływie na nasze zdrowie. Tymczasem PEM to zjawisko, które występuje na naszej planecie naturalnie. W ostatnich dziesięcioleciach wykonano nad nim kilka tysięcy badań, które dowiodły, że nie jest niebezpieczne w użytkowaniu.

Od 1 stycznia 2020 roku w naszym kraju obowiązują nowe normy PEM, które w niektórych środowiskach budzą daleko posunięte kontrowersje. Należy zaznaczyć, że obecnie w Polsce pole elektromagnetyczne jest porównywalne do tego, które od lat obowiązuje w wielu krajach europejskich. W żadnym z nich nie wykazało ono negatywnych skutków na zdrowie obywateli.

Fakty na temat 5G – co warto wiedzieć o nowej technologii?

Piąta generacja sieci komórkowej zastępuje obecną w naszym życiu już od dekady sieć 4G. Chociaż była ona wielokrotnie udoskonalana, postawiła przed nami cały szereg barier technologicznych, które może znacząco hamować postępującą cyfryzację. Tymczasem nowa generacja sieci komórkowej bardzo korzystnie wpływa na rozwój.

Sieć 5G jest zdecydowanie szybsza i wydajniejsza niż jej poprzedniczka. Może ona zapewnić użytkownikom nawet sześćdziesiąt pięć razy szybszy dostęp do internetu. Gwarantuje także znacznie znacznie mniejsze opóźniania w dostępie do sieci. Daje to nie tylko możliwość bardziej komfortowego korzystania z internetu, ale także przyczynek do większego rozwoju.

Dostęp do sieci 5G w naszym kraju w pewnym stopniu wymusił zmianę infrastruktury. Obecnie opiera się ona na niewielkich stacjach  bazowych, które rozmieszczane są w różnych miejscach, nawet na latarniach ulicznych.  To właśnie na tym opiera się wiele mitów dotyczących złego wpływu sieci 5G na nasze zdrowie. Tymczasem fakty są takie, że większa ilość stacji w żaden sposób nie wpływa na wzrost pola elektromagnetycznego. Wręcz przeciwnie, niewielkie odległości sprawiają, że nasze smartfony emitują mniejsze ilości PEM.

Piąta generacja sieci komórkowej to nie tylko szansa na duży rozwój cywilizacyjny, ale także znaczny wzrost komfortu korzystania z internetu. Warto więc zamiast podążać za niesprawdzonymi mitami i nieprawdziwymi informacjami, poświęcić trochę czasu na weryfikację faktów. Te są natomiast jasne – sieć 5G nie stanowi większego zagrożenia dla naszego zdrowia niż poprzednie generacje.

MDZ