Z sąsiadem można żyć jak przysłowiowy pies z kotem, jednak na dłuższą metę nie warto psuć relacji sąsiedzkich, gdyż mogą się one okazać przydatne w przyszłości. Chociażby podczas wyjazdu na wakacje dobrze, jeśli sąsiad od czasu do czasu zerknie na nasze mieszkanie. Ponadto zdrowe relacje sąsiedzkie zapewniają spokój. Ich poprawne ułożenie zależy w głównej mierze od tego, gdzie mieszkamy. Inaczej bowiem układają się relacje w bloku, inaczej w domach wolno stojących, gdy sąsiad mieszka za płotem.

Zasady uniwersalne

Abstrahując od tego, gdzie mieszkamy, należy przestrzegać kilku złotych zasad. Przede wszystkim w codziennych relacjach trzeba być miłym i kulturalnym. Poranne powitanie przechodzącego obok sąsiada to absolutna konieczność. Od czasu do czasu warto także zapytać, jak sąsiad czy sąsiadka się czuje. W przypadku starszych osób możemy także zaproponować zrobienie zakupów czy pomoc w sprzątaniu mieszkania. Nie chodzi oczywiście o to, aby poświęcać sąsiadom cały swój wolny czas, jednak pamiętajmy, że nam też kiedyś może być potrzebna pomoc, a najbliżej nam do sąsiada. Dobrze jest także zaoferować pomoc w przypadku wyjazdu – podlanie kwiatów, dokarmienie zwierzęcia czy po prostu rzucenie okiem na to, czy nikt niepowołany nie kręci się w okolicach mieszkania to dobra praktyka, która działa także w drugą stronę – my również możemy poprosić o pomoc w czasie nieobecności w mieszkaniu.

Sąsiad pod lub nad nami

Mieszkając w bloku musimy zadbać o to, aby nasza obecność nie była uciążliwa przede wszystkim dla sąsiadów, którzy mieszkają nad lub pod nami. Przede wszystkim musimy przestrzegać zasad ciszy nocnej. Większość budynków ma określone godziny, w których należy jej przestrzegać, jednak nawet, jeśli nie zostały one uzgodnione, nocne odkurzanie czy robienie prania nie jest dobrym pomysłem, jeśli zależy nam na poprawnych relacjach. Zasady współżycia społecznego powinny być przestrzegane także przez dzieci, zatem nie mogą one odbijać piłki w mieszkaniu czy puszczać głośno muzyki. Jeżeli planujemy remont, warto poinformować wcześniej sąsiadów tak, aby mogli się do niego przygotować. Należy określić czas jego wykonywania w dniach oraz godziny, kiedy będą prowadzone prace.

Sąsiad za płotem

Inaczej kwestia relacji sąsiedzkich wygląda w przypadku domów wolno stojących. Pamiętajmy, aby pilnować, żeby liście z naszego podwórka nie znajdowały się notorycznie na podwórku sąsiada. Z koszeniem trawy warto poczekać jeżeli widzimy, że na sąsiednim podwórku w wózku śpi małe dziecko. Jeśli planujemy zrobić imprezę na ogródku, poinformujmy wcześniej sąsiadów. Muzyka nie powinna być puszczona zbyt głośno tak, aby umożliwić im sen. Co więcej, tego typu zabawy nie powinny odbywać się zbyt często, na przykład w każdy weekend.

Ułożenie poprawnych relacji z sąsiadami nie wymaga dużych wysiłków. Zasadniczo należy jedynie przestrzegać ogólnie przyjętych zasad, które są zgodne z zasadami współżycia społecznego. Efekt, w postaci przyjaźnie nastawionego sąsiada, będziemy widzieć na co dzień.

DTK