Po długich miesiącach pandemii znów będziemy mogli bawić się podczas hucznych wesel. Jaka jest rola świadkowej w trakcie tego ważnego wydarzenia, a także przed nim? Czy wybór świadkowej jest ważny?

Bez Ciebie nie idę

Często przyszłe panny młode proszą swoje przyjaciółki lub siostry o zostanie świadkowymi na ślubie, wręczając im drobny prezent z napisem „bez Ciebie nie idę”. To bardzo wymowne, ponieważ faktycznie bez świadkowej panna młoda przeżywałaby z pewnością o wiele większy stres. Warto by świadkową była osobą zaufana, zorganizowana i potrafiąca dodać otuchy.

Jeszcze przed ślubem świadkowa zazwyczaj towarzyszy w wyborze sukni ślubnej, a potem w przymiarkach. Ma większy dystans do sytuacji niż panna młoda, może więc krytycznie spojrzeć na kolejne poprawki, doradzić, pomóc w wyborze. Przejmuje też siłą rzeczy część emocji, z którymi zmaga się przyszła panna młoda. Może brać udział w wyborze dekoracji, dodatków, menu, lecz nie powinna narzucać swojego zdania. Jej zadaniem jest głównie dawanie wsparcia. 

przymiarka sukni ślubnej
Jeszcze przed ślubem świadkowa zazwyczaj towarzyszy w wyborze sukni ślubnej, a potem w przymiarkach | fot.: stock.adobe.com

Wyjątkowy dzień

Świadkowie na ślubie są zwykle osobami, które znają najwięcej gości. W dniu ślubu to świadkowa, a nie panna młoda, powinna kontaktować się np. z przyjeżdżającymi z daleka znajomymi. W ten sposób panna młoda ma czas na wszystkie zadania, które zazwyczaj stoją przed nią od samego rana. Nie musi dodatkowo stresować się tym, czy goście dojadą na czas, czy nie pomylą drogi i czy np. odbiorą klucze do pokoju w hotelu. Takimi sprawami może zająć się świadkowa. Powinna wcześniej zrobić listę gości, którzy mogą potrzebować jej pomocy, z numerami telefonów.

Świadkowa towarzyszy też pannie młodej podczas przygotowań do ceremonii. Pomaga jej się ubrać, zapina suknię, może też założyć biżuterię. Często te momenty uwiecznione są na filmach i zdjęciach, stanowiących pamiątkę na całe życie. To właśnie świadkowa obecna jest w tych najważniejszych chwilach, tuż przed pojawieniem się pana młodego. W kościele i podczas całej drogi z domu i na salę, pilnuje żeby nic nie stało się z suknią ślubną (np. podczas wsiadania do samochodu), a także by ładnie się układała. Z tego powodu warto przemyśleć czy zamiast bukietu świadkowa może mieć korsarz, czyli stroik z kwiatów zakładany na rękę. Wtedy ma obie ręce wolne i może swodobnie pomagać pannie młodej.

Świadkowa na ratunek

W dniu ślubu świadkowa powinna mieć również przygotowany tzw. zestaw ratunkowy. Składają się na niego podstawowe kosmetyki (podkład, szminka, puder itp.), dodatkowa para pończoch lub rajstop, igła i nitka. Ważnym zadaniem jest też pilnowanie by para młoda… coś zjadła. Często podczas wesela młodzi nie mają kiedy zjeść, chcą ze wszystkimi porozmawiać, zrobić sobie zdjęcia, nie czują w ogóle zmęczenia ani głodu. Świadkowa jak najbardziej może poprosić ich do stolika i przypomnieć, że czas chwilę odpocząć i coś zjeść. Młoda para na pewno to doceni.

Świadkowa to tak naprawdę cicha bohaterka każdej ceremonii ślubnej i uroczystości weselnej. Warto zadbać, by była to osoba, której możemy ufać i która sprawdzi się w tej roli. 

NCU