Coraz więcej osób nie ma czasu na randkowanie. Nieustanna praca, wyjazdy i studiowanie dodatkowych kierunków utrudnia wplecenie w grafik życia uczuciowego. Niektórzy zniechęcają się licznymi nieudanymi randkami, na których spędzili wiele zmarnowanych godzin. Nic dziwnego, że trend speed datingu, czyli szybkiego randkowania, staje się coraz silniejszy. To ciekawa metoda na poznanie wielu osób w krótkim czasie – z nadzieją, że z którąś z nich „zaiskrzy”.

Dlaczego ludzie decydują się na szybkie randki?

Wiele osób przybywa na speed-datingowe sesje z ciekawości. Ponieważ organizowane są w wielu miastach, w galeriach handlowych i innych uczęszczanych miejscach, łatwo zjawić się na spotkaniu i zobaczyć, czy będzie to pozytywne doświadczenie. Dziesiątki singli gromadzą się w jednym miejscu, aby rozmawiać kolejno z każdą osobą płci przeciwnej przez około 5 minut. Podczas tak krótkiej rozmowy zadaje się pytania, które pozwalają zdobyć najwięcej informacji o drugiej osobie i podjąć decyzję o dłuższym spotkaniu.

Z szybkich randek powstają przyjaźnie i związki. Duża rotacja ludzi zwiększa szanse na spotkanie kogoś, kto ma podobne zainteresowania, poglądy i plany na przyszłość. Jeśli nawet nie udaje się umówić z nikim na dłuższą randkę, speed dating pomaga przełamać nieśmiałość w kontakcie z płcią przeciwną i pozyskać interesujące znajomości. Dla niektórych jest to niecodzienny sposób na spędzenie wolnego czasu w licznym towarzystwie.

Mocne i słabe strony speed datingu

Największą zaletą szybkiego randkowania jest możliwość poznania wielu kobiet lub mężczyzn w ciągu maksymalnie kilku godzin. Spotkania są niezobowiązujące, nie kosztują wiele stresu ani zaangażowania. Pozwalają ominąć korzystanie z aplikacji randkowych i poznawać singli mieszkających w pobliżu. Jeśli nie znajdziemy potencjalnej drugiej połówki, można przychodzić na kolejne sesje, na których pojawi się wiele nowych osób. Dla wielu uczestników speed dating jest ekscytującym doświadczeniem, nawet jeśli nie odnoszą sukcesów w znalezieniu partnera.

Wadą takiego rozwiązania jest z pewnością to, że w ciągu kilku minut trudno przeprowadzić głęboką rozmowę. Łatwo stracić większość przydzielonego czasu, przedstawiając się i żartując. Poza tym wiele zorganizowanych szybkich randek wymaga od uczestników opłaty. Warto także zwrócić uwagę na grupy wiekowe – przykładowa grupa 24-34 będzie odpowiednia dla 29-latków, ale osoba w wieku 24 lat może nie interesować się kandydatami po trzydziestce. W związku z tym realna liczba potencjalnych par maleje.

Czy speed dating jest dla każdego?

Każdy sposób randkowania ma swoich zwolenników i przeciwników. Trudno przewidzieć, czy szybkie randki nam się spodobają, czy też nie. Z pewnością warto ich spróbować, jeśli inne sposoby poszukiwania drugiej połówki z różnych powodów nam nie odpowiadają. Przed spotkaniem można przygotować sobie kilka pytań, które będziemy zadawać poznawanym osobom.

Szybkie randki to interesujący sposób na poznanie przyszłego partnera. Nie jest pozbawiony wad, lecz jego rosnąca popularność wskazuje na to, że zalety zdecydowanie przeważają.


ŻKA