Ślub i wesele mają być najpiękniejszym dniem w życiu. Wydarzeniem, które nowożeńcy i goście zapamiętają na długo. Jeśli nie zleciliśmy organizacji profesjonalnej firmie, sprawdźmy, o czym należy pamiętać i na co zwrócić uwagę podczas planowania budżetu.

Niezależnie od tego, czy planujemy wesele czy przyjęcie, koszt imprezy jest trudny do oszacowania. Zależy od wielu czynników. Niemniej jednak podstawowe wydatki możemy zaplanować z wyprzedzeniem.

Terminy i rezerwacje

Przeważnie młodzi najpierw sprawdzają dostępność sali, w której chcą zorganizować wesele. Lokal powinien być dostosowany do planowanej liczby gości. Do wolnych terminów w domu weselnym dostosowują godzinę ślubu w urzędzie stanu cywilnego lub kościele. Kolejna kwestia to rezerwacja zespołu lub DJ-a. Wstępna umowa z fotografem i ewentualnie kamerzystą. Wreszcie zamówienie samochodu, limuzyny bądź bryczki.

Niektóre sale rezerwuje się na dwa lata przed planowanym weselem. Przy rezerwacjach wymagane są zaliczki.

Koszty sali i menu

W sali weselnej koszt organizacji przyjęcia uzależniony jest od liczby uczestników. „Od talerzyka” płaci się 120-400 zł (cena bez alkoholu). Ostateczna cena zależy od tego czy uwzględniamy poprawiny oraz wybranego menu. Pamiętajmy, że alkohol oraz trunki serwowane przy „wiejskim stole” (stół to osobny koszt) przeważnie zapewniamy we własnym zakresie. Warto tę kwestię ustalić od razu z właścicielem bądź menadżerem lokalu. Koszt alkoholu zakładamy na 1 osobę w przedziale 30 – 60 zł. Jeżeli zapraszamy dużo rodzin z dziećmi, koszty będą inne. Inne, jeśli planujemy, że wychodzącym gościom będziemy wręczać wódkę weselną.

Od razu warto zaplanować tort weselny. Kolejny wydatek rzędu 200-700 zł w zależności od wielkości (porcje adekwatne do liczby gości) i dekoracji.

Cena ceremonii ślubnej

Koszt ślubu cywilnego jest stały i wynosi 84 zł. Zawiera opłatę za sporządzenie aktu małżeństwa. Tylko w sytuacji, gdy w związek małżeński wstępuje rozwodnik lub wdowiec, wymagany jest skrócony odpis aktu cywilnego. Wydanie dokumentu kosztuje 22 zł.

Za ślub kościelny, w zależności od parafii, zapłacimy 200-600 zł. Opłata za oprawę muzyczną organisty to dodatkowe 300-500 zł. Pozostaje też kwestia dekoracji kościoła. Wstępnie możemy przyjąć 300-500 zł. Zdarza się, że w jednym kościele jest kilka ślubów i pary mogą podzielić się opłatą za wystrój.

Oprawa muzyczna

Zespół muzyczny na wesele to wydatek rzędu 1500-5000 zł. Tańszy jest DJ, którego usługa wynosi od około 1000 do 3500 zł.

Sporządzając umowę z DJ-em warto się upewnić, że pokrywa on koszty ZAiKS-u.

Ślubna limuzyna

Niektóre pary pozostają wierne samochodom. Coraz częściej wybierane są klasyki i ekskluzywne limuzyny. Dekoracja jest przeważnie w cenie wynajmu pojazdu. Koszt w zależności od rodzaju i wartości auta wynosi od 500 do nawet 4500 zł. Czasami jako ślubny transport wybierane są powozy. Zdarzają się też pary podróżujące motorem, traktorem czy kombajnem.

Pamiątkowe kadry

Usługi foto-video to wydatek od 1500 do 3500 zł za same zdjęcia. Cena uzależniona jest od naszych oczekiwań. Większe imprezy obsługuje z reguły kilku fotografów, którzy dokumentują wydarzenie począwszy od przygotowań w domach nowożeńców. Modne sesje plenerowe po weselu to dodatkowe wydatki. Wynajem kamerzysty na ślub i wesele to cena od 2500 zł w górę. Inna będzie opłata za filmowanie jedną kamera imprezy do 1 w nocy, a inna, gdy kilku kamerzystów, wykorzystując dodatkowo drona, zapewni nam nowoczesny film.

Przygotowania pary młodej

W naszym budżecie musimy uwzględnić również zakup obrączek ślubnych 300-800 zł. Możemy doliczyć koszty stroju panny młodej i pana młodego, ale tu wartości są bardzo indywidualne. Nie zapominajmy o stroiku i wiązance lub bukiecie ślubnym, łącznie około 200-450 zł. Pozostają też koszty fryzjera, kosmetyczki (ślubny manicure) i makijażystki, czyli od 300-600 zł.

Makijaż ślubny jest droższy od imprezowego. Zdarza się, że przyszłe panny młode nie informują makijażystek o swojej ważnej roli. Jest to ogromny błąd, gdyż profesjonalny ślubny make up wykonywany jest inaczej, niż makijaż dla starszej druhny czy zwykłego gościa weselnego.

Pozostałe koszty

Mamy jeszcze dodatkowe wydatki związane z zakupem lub zaprojektowaniem i wydrukiem zaproszeń. Modne jest przygotowywanie w spójnej stylistyce zaproszeń, etykiet na wódkę weselną i winiet z nazwiskami gości. Młodzi często zamawiają też ściankę medialną, na której goście mogą sobie wykonać pamiątkowe fotografie. Na weselach pojawia się fotobudka lub fotolustro i ślubna księga pamiątkowa, do której goście wklejają zdjęcia z pamiątkowym wpisem.

Miłą pamiątką dla gości weselnych jest ślubne zdjęcie młodej pary z podziękowaniami za uczestnictwo w imprezie lub ustawiony przy każdym talerzyku miniaturowy dżemik z pamiątkową etykietą.

Dochodzą też koszty kwiatów lub prezentów dla rodziców i chrzestnych, jeśli planujemy je wręczać podczas uroczystości.

 

Przedstawione powyżej zestawienia wydatków to podstawowe koszty, jakie powinni zaplanować państwo młodzi. Każda dodatkowa atrakcja wiąże się z nowym wydatkiem. Podobnie wynajem pokoi hotelowych dla nowożeńców i ewentualnie niektórych gości. Ale nawet w skrupulatnie zaplanowanym kosztorysie ślubno-weselnym należy założyć kilkunastoprocentową rezerwę na nieprzewidziane wydatki. Jedno pozostaje niezmienne: najważniejsze, żeby żyli długo i szczęśliwie.

IBI