Śmierć bliskiej osoby zmienia postrzeganie świata i wpływa na dalsze życie rodziny, przyjaciół czy znajomych. W tych trudnych chwilach jest wiele rzeczy do załatwienia, również tych dość przyziemnych. Rodzina zastanawia się, co zrobić z rzeczami po zmarłej osobie, co można zostawić jako pamiątkę albo czym taka pamiątka powinna być? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Rzeczy po zmarłym – co warto zostawić?

Gdy umiera bliska osoba okazuje się, że poza formalnościami trzeba zająć się pozostałymi rzeczami, a tych bywa wbrew pozorom niemało. Jest odzież, obuwie, wszelkiego rodzaju dodatki noszone na co dzień. Do tego biżuteria, listy czy pamiętnik, ulubione książki, fotografie i wiele innych. Co z tym wszystkim zrobić?

Można się spotkać z przesądami, że odzieży czy obuwia po zmarłej osobie nie powinno się nosić. Niezależnie od wierzeń i tego typu przesądów, najlepiej jest przemyśleć, komu może się przydać niegdyś noszona odzież. Jest wiele miejsc, w które warto ją oddać, aby skorzystały z niej bardzo potrzebujące osoby. To dobre rozwiązanie, ponieważ można komuś pomóc, pozbyć się rzeczy, które nie będą już do niczego przydatne i raczej nie sprawdzają się w roli pamiątki.

Biżuteria – pamiątka przekazywana kolejnym pokoleniom

Inaczej rzecz się ma z biżuterią. Jest to coś trwałego, materialnego, zarówno o wartości sentymentalnej, jak i finansowej. Biżuteria nierzadko jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Doskonale nadaje się jako pamiątka po zmarłej osobie, którą można również użytkować na co dzień. Chociażby dla córki, partnerki, wnuczki, ale i partnera czy syna biżuteria przypomina o bliskiej osobie. Nierzadko daje poczucie wsparcia, obecności kogoś, kto był dla danej osoby bardzo ważny w życiu.

Jeśli po zmarłym nie została żadna biżuteria, która nadawałaby się na pamiątkę, nic straconego. Można zdecydować się na ofertę tworzenia biżuterii bądź produktów z tej kategorii, które bazują np. na prochach zmarłej osoby czy kosmyku włosów. Do wyboru jest chociażby Diament Pamięci – wyjątkowy i unikalny klejnot, który na zamówienie wykonują specjaliści z DomPogrzebowyLomianki.pl.

Fotografie, pamiętniki, dzienniki i inne zapiski

Doskonałą pamiątką po zmarłym są fotografie, które pozwalają na wspominanie ważnych i wyjątkowych chwil. W tej formie sprawdzają się również pamiętniki, dzienniki czy zapiski prowadzone w innej formie, które stanowią historię życia zmarłego. Warto je zachować, by móc wracać wspomnieniami do rodzinnych wydarzeń, wspólnych wakacji czy spotkań, które miały duże znaczenie dla najbliższych, niezależnie od okoliczności i powodów ich organizacji.

Zanim pozbędziemy się wszystkich rzeczy po zmarłym, sprawdźmy i przemyślmy, co może stanowić wyjątkową pamiątkę. Które rzeczy pozwolą na zachowanie poczucia, że najbliższa niegdyś osoba wciąż pozostaje obecna w życiu. Pamiątki – także te wykonane na zamówienie – w materialny sposób utrwalają pamięć po zmarłym.

Materiał partnera zewnętrznego