Wieloletnie związki w czasach, kiedy wiele ludzi decyduje się na rozstanie z błahych powodów, to piękna sprawa. Niestety, pomimo długiego stażu nie zawsze jest kolorowo, co przekłada się na relacje w związkach. Pary muszą zatem pracować nad sobą i swoją relacją pomimo tego, że znają się już wiele lat. Jakie są ich najczęstsze problemy i jak sobie z nimi poradzić?

Codzienność i rutyna

Niegdyś mówiło się, że małżeństwo zabija związek, do którego wkrada się rutyna. Powiedzenie to dotyczyło jednak czasów, kiedy pary przed ślubem mieszkały osobno. Dziś niektórzy decydują się zamieszkać razem już po kilku miesiącach, a nawet tygodniach znajomości. Niestety, problem szarej codzienności i rutyny rządzącej związkiem pozostał. Wiele par narzeka na to, że ich dni są do bólu przewidywalne, a rzeczywistość niezmienna. Takie wrażenie można odnieść w szczególności, gdy oboje partnerzy pracują i nie mają czasu na wielkie ekstrawagancje na co dzień. Warto jednak poświęć przynajmniej jeden dzień w tygodniu na to, aby razem zrobić coś, czego nie robi się codziennie. Może dobrze byłoby raz w miesiącu wyjechać za miasto na weekend albo udać się na romantyczną randkę? Takie rozwiązania powinny nieco pobudzić do życia oboje partnerów.

Brak poczucia atrakcyjności

Z czasem może okazać się, że partner lub partnerka nie pociągają nas tak mocno, jak przed laty. W rzeczywistości ma na to wpływ fakt, że wszyscy się zmieniamy i niestety, starzejemy. Mamy problem z akceptacją pojawiających się zmarszczek czy dodatkowych kilogramów. Mężczyźni mogą zacząć postrzegać młodsze kobiety jako bardziej atrakcyjne, panie mogą mieć analogiczne podejście w stosunku do mężczyzn. Tymczasem współczesne rozwiązania dostarczają nam różnych środków poprawiających wygląd, a także samopoczucie. Warto dać sobie szansę na to, aby zakochać się w sobie od nowa. Dobrym pomysłem będzie romantyczny wyjazd tylko we dwoje, na przykład do spa. Zrobimy sobie niemałą przyjemność dla ciała i dla ducha, a przy okazji spędzimy trochę czasu razem.

Życie obok siebie

Po latach para dojść do wniosku, że nie żyje razem, a obok siebie. Zwykle oboje partnerów pracuje, wychowuje dzieci, ma własnych znajomych. Podział obowiązków – choć sprawiedliwy – często sprawia, że partnerzy wykonują swoje codzienne zadania dla wspólnego dobra, ale osobno. Często nawet posiłki są spożywane oddzielnie, ze względu na brak czasu. Aby to zmienić, koniecznie trzeba ustalić, które rzeczy można zrobić razem. Może wspólne zakupy albo sprzątanie? Oczywiście, że spowoduje to, że czas wykonywania obowiązków się wydłuży, ale być może okaże się również, że można go spędzać wspólnie, bez konieczności ciągłego życia obok siebie. Warto również włączyć w codzienne obowiązki dzieci, aby zyskać nieco więcej czasu dla siebie.

Czasami wystarczy odrobina dobrych chęci i pomysł, aby rozwiązać problemy występujące w wieloletnich związkach. Jest o co walczyć – wszak nie wszyscy są w stanie przeżyć razem tak długi czas. Pamiętajmy, że razem można rozwiązać nawet takie problemy, które na pozór wydają się nierozwiązywalne.

DTK