Pierścionek zaręczynowy to jeden z najważniejszych elementów kobiecej biżuterii. Otrzymany od ukochanej osoby pierścionek nosimy z dumą, chwalimy się nim przed rodziną i przyjaciółkami oraz dbamy, aby posłużył nam jak najdłużej. Otrzymując, zwłaszcza z zaskoczenia tę biżuterię, wiele kobiet dopiero w chwili przyjęcia oświadczyn zaczyna zastanawiać się, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy w okresie narzeczeństwa, a na którym po ślubie? W tym artykule postaramy się wyjaśnić wszelkie wątpliwości oraz udzielić precyzyjnej odpowiedzi na te pytania!
Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy w okresie narzeczeństwa?
Chwila zaręczyn jest niezwykle emocjonująca. To właśnie w tym momencie spełniają się nasze marzenia oraz otrzymujemy namacalny dowód na to, że druga osoba planuje z nami wspólną przyszłość. Zaskoczenie często towarzyszące chwili zaręczyn sprawia, że zakładamy pierścionek na ten palec, na który on po prostu pasuje. Dopiero później, kiedy emocje już opadną, zaczynamy się zastanawiać, czy aby jest to dla niego właściwe miejsce. Okazuje się bowiem, że pierścionek zaręczynowy, według tradycji, musi być noszony w odpowiedni sposób, a konkretnie powinien znaleźć się on na właściwym palcu.
Według polskiej tradycji, pierścionek zaręczynowy w okresie narzeczeństwa nosi się na serdecznym palcu prawej dłoni. Zwyczaj ten pochodzi z XIX w. i jest pozostałością po powstaniu styczniowym, po którego upadku polskie kobiety, w akcie żałoby, przełożyły ślubną biżuterię z lewej dłoni na prawą, gdzie wcześniej nosiły ją jedynie wdowy. Tradycja ta pozostała z nami po dziś dzień – właściwym miejscem do noszenia pierścionka zaręczynowego w okresie bezpośrednio poprzedzającym ślub jest więc serdeczny palec prawej dłoni. Co ciekawe, na zachodzie Europy zwyczaj jest odmienny i narzeczone noszą pierścionki zaręczynowe na lewej dłoni, jako tej najbliższej sercu.
Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie?
Wiemy już, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy w okresie narzeczeństwa. Co jednak należy z nim zrobić po ślubie? W końcu palec serdeczny prawej dłoni jest zarezerwowany dla obrączki. Tu mamy do wyboru kilka opcji – tradycja nie narzuca nam bowiem tej jednej właściwej, której należy się podporządkować.
Po ślubie, kiedy na naszym palcu zagości już wymarzona obrączka, pierścionek zaręczynowy możemy pozostawić na tym samym miejscu i po prostu nosić go razem z obrączką na tym samym palcu. Rozwiązanie to sprawdzi się w sytuacji, kiedy oba elementy biżuterii są do siebie podobne pod względem stylistycznym i estetycznie prezentują się w komplecie.
Możemy także w dniu ślubu przełożyć pierścionek zaręczynowy na drugą dłoń i od tej pory nosić go na serdecznym palcu lewej ręki. Będzie to dobra opcja w sytuacji, kiedy wybrane obrączki ślubne bardzo różnią się od pierścionka lub po prostu nie chcemy nosić ich razem. Trzecim rozwiązaniem jest natomiast całkowite zdjęcie pierścionka zaręczynowego, który po ślubie zastępuje obrączka i schowanie go do kasetki jako pamiątkę lub biżuterię zakładaną na specjalne okazje. Wybór zależy tylko i wyłącznie od nas!
Materiał partnera