Najpopularniejszymi metodami zapobiegania ciąży są prezerwatywy oraz tabletki hormonalne, jednak nie każdemu one odpowiadają. Warto dopasować antykoncepcję do swoich potrzeb. Aby to zrobić, należy poznać wszystkie możliwe sposoby i wybrać ten najlepszy.

Garść informacji o krążkach dopochwowych

Krążki dopochwowe jeszcze nie cieszą się zbyt dużą popularnością. W dalszym ciągu przyćmiewają je inne metody antykoncepcji, między innymi prezerwatywy lub tabletki.

Czym właściwie są krążki dopochwowe? Często nazywa się je pierścieniami antykoncepcyjnymi. Wkłada się je do wnętrza pochwy na okres trzech tygodni. W ciągu tego czasu uwalniają hormony, które zabezpieczają kobietę przed niechcianą ciążą.

Jeśli chodzi o informacje i przykłady krążków dopochwowych, to nie znajdziemy ich zbyt wiele. Istnieje jeden rodzaj krążków dopochwowych, który we wnętrzu pochwy uwalnia estrogen i progesteron. Działa dokładnie w taki sam sposób, jak tabletki hormonalne, ale nie trzeba pamiętać o nim każdego dnia. W zupełności wystarczy zmienić go co trzy tygodnie.

Wkładka domaciczna – co warto o niej wiedzieć?

Bardzo dużą popularnością w ostatnim czasie cieszy się wkładka domaciczna. Używa jej coraz większa liczba kobiet. Nie jest to nic dziwnego – nie trzeba o niej pamiętać każdego dnia, a dodatkowo nie zmniejsza doznań seksualnych. Wyróżniamy trzy rodzaje wkładek wewnątrzmacicznych:

  • wkładka hormonalna – jej działanie opiera się na wydzielaniu estrogenu oraz progesteronu, które zapobiegają ciąży,
  • wkładka z miedzią – miedź obecna we wkładce skutecznie niszczy plemniki, a dodatkowo zapobiega zagnieżdżeniu się zarodka. Ten rodzaj wkładki jest polecany w szczególności kobietom, które źle znoszą działanie hormonów,
  • wkładki obojętne – mają najmniejszą skuteczność ze wszystkich wkładek. Ich działanie polega na zapobieganiu zagnieżdżenia się zarodka.

Chemiczne metody antykoncepcji

Chemiczne metody zapobiegania ciąży to przede wszystkim stosowanie takich preparatów jak środki plemnikobójcze. Nie jest to najskuteczniejsza metoda, najlepiej zdaje egzamin w połączeniu z inną antykoncepcją.

Działanie środków plemnikobójczych polega przede wszystkim na zmniejszeniu ruchliwości plemników, ale również na zagęszczeniu śluzu w pochwie kobiety. Chemiczne metody antykoncepcji są dosyć niebezpieczne, ponieważ niosą ze sobą ryzyko uczulenia. Ponadto mogą być źródłem zakażenia pochwy.

Naturalne metody antykoncepcji

Naturalne metody antykoncepcji wiele osób stosuje w mniejszym lub większym stopniu. Należy jednak pamiętać, że nie mają one dużej skuteczności, potrzebna jest dobra znajomość swojego ciała i dbanie o to, aby pomiary były wykonywane w tych samych okolicznościach.

Naturalne metody antykoncepcji polegają na dokładnej analizie cyklu, temperatury, wydzieliny z pochwy oraz wielu innych czynników. Są to zmienne, które wpływają na płodność kobiety. Jednak nie można powiedzieć, że prowadzenie kalendarzyka daje nam jakąkolwiek gwarancję, że nie zajdziemy w ciążę. Warto połączyć to z inną, skuteczniejszą metodą.

Istnieje wiele sposobów na zabezpieczanie się przed niechcianą ciąża. Nie musimy wciąż korzystać z prezerwatyw czy środków hormonalnych. Warto wybrać to, co nasz organizm będzie tolerował najlepiej.


Materiał partnera zewnętrznego