W życiu każdego człowieka mogą pojawić się takie momenty kiedy niezbędna będzie pomoc adwokata oraz profesjonalna porada prawna od specjalisty. Jak wybrać dobrego adwokata i jakie cechy posiada profesjonalista w tym zawodzie? Oto wskazówki dla osób, które szukają dobrego adwokata.


W poszukiwaniu dobrego eksperta prawnego

Szukając dobrego adwokata warto przede wszystkim zwrócić uwagę w jakiego rodzaju sprawach się specjalizuje. Ma to istotne znaczenie w kwestii spraw, które chcemy mu powierzyć, czyli np.: specjalista od prawa karnego, prawa spadkowego, odszkodowań, rozwodów i spraw rodzinnych lub też ekspert od nieruchomości i obsługi przedsiębiorców. Warto wiedzieć, że kancelarie adwokackie (jak na przykład Adwokat Kaliszewski) świadczą pełen wachlarz wymienionych wcześniej usług, możemy jednak znaleźć także takie, któe mają węższą specjalizację. Oprócz samej specjalizacji warto sprawdzić również pełne kwalifikacje adwokata, z którym chcemy współpracować, a także opinie na jego temat, które można znaleźć np. w sieci na różnego rodzaju portalach czy grupach dyskusyjnych. Ważne jest, aby adwokat, któremu chcemy powierzyć istotne dla nas sprawy, zapewniał nam przejrzyste warunki pracy oraz dyspozycyjność. Dzięki temu, powierzając mu swoje problemy, a często też dysponowanie np. majątkiem osobistym, będziemy mieć pewność, że znaleźliśmy osobę godną zaufania oraz specjalistę w swojej dziedzinie. 

Jak rozpoznać profesjonalistę?

Poszukując dobrego adwokata lub radcy prawnego warto zwrócić uwagę nie tylko na jego doświadczenie zawodowe, kompetencje i opinie, ale też sam sposób komunikacji z klientami. Ma to istotne znaczenie w trakcie całej współpracy. Zależne od specyfiki spraw, które chcemy powierzyć adwokatowi, a nawet miasta, w którym mieszkamy, różne będą wymagania co do adwokata, któremu chcemy powierzyć swoje sprawy. Warto jednak zwrócić uwagę na to czy posiada on czas i możliwość komunikowania się z nami i możliwość ustalania dokładnych kwestii, które dotyczą naszej sprawy oraz czy będzie reprezentował nas przed sądem i czy jest w stanie wytłumaczyć dość przystępnym językiem zawiłości prawne, tym samym będąc komunikatywnym profesjonalistą. 

Czy warto wybrać adwokata z polecenia?

Wiele osób w pierwszym odruchu podczas szukania adwokata do prowadzenia swojej sprawy kieruje się wskazówkami osób znajomych lub rekomendacjami znalezionymi np. na portalach internetowych. Korzystanie z tego typu usług adwokata nie jest złym wyborem, jednak pod warunkiem, że zajmuje się on sprawami, które chcemy mu powierzyć i jest specjalistą w konkretnej dziedzinie prawa. Trzeba, bowiem pamiętać, że samo prawo jest rozległą dziedziną i w praktyce nie każdy adwokat zna się na konkretnej dziedzinie prawa w takim samym stopniu. Dlatego też wyłączne sugerowanie się opiniami znajomych lub innych osób nie powinno być głównym kryterium wyboru adwokata. 

Szukając dobrego adwokata warto zwrócić uwagę na jego kompetencje, doświadczenie i wiedzę oraz dziedziny prawa, w których się specjalizuje. Trzeba mieć też świadomość, że nie każdy dobry prawnik zna na pamięć wszystkie przepisy, a nasza sprawa może być na tyle rozległa i skomplikowana, że czasami potrzeba będzie większej ilości czasu, by mógł dokładnie się z nią zapoznać i przeanalizować wszystkie aspekty prawne. Dobry adwokat powinien być, zatem nie tylko dobrze wykształcony, ale też posiadać doświadczenie, być dyspozycyjnym, komunikatywnym i zaangażowanym w prowadzone sprawy.

OLI