Biżuteria ze złota jest piękną, ale jednocześnie stosunkowo drogą ozdobą. Przez lata była także traktowana jako rodzaj inwestycji. Co jednak zrobić, gdy posiadamy złotą biżuterię po babci, a jednocześnie nie prezentuje się ona tak, żebyśmy chcieli ją nosić na co dzień? Rozwiązaniem może być przetopienie złota i stworzenie z niego nowej biżuterii według własnego projektu lub pomysłu. Jest to również doskonała propozycja dla par, które planują zakup złotych obrączek ślubnych. Co należy wiedzieć o przetapianiu złota, zanim się na nie zdecydujemy?

Stara biżuteria na nowo

Wielu z nas posiada w domu biżuterię, która nie nadaje się już do użytku. Często są to ozdoby odziedziczone po naszych przodkach, jednak ze względu na ich stan mają już wartość jedynie sentymentalną. Biżuteria stara, niemodna czy zniszczona nie nadaje się do dalszego użytkowania, jednak jest zbyt drogocenna, aby tak po prostu się jej pozbyć. Dobrym wyjściem jest wówczas przetopienie jej i wyprodukowanie zupełnie nowej, modnej i pięknej biżuterii. Jest to o wiele korzystniejsze od sprzedaży, z której uzyskamy niewielkie środki finansowe, a trwale pozbędziemy się surowca.

Przetopienie jest dobre nawet w przypadku biżuterii, z którą wiążemy ważne wspomnienia – nie pozbywamy się jej całkowicie, a jedynie nadajemy nowe życie. Jest to również o wiele tańsze rozwiązanie, niż zakup nowej biżuterii. Przykładowo para obrączek kosztuje zwykle około 1500-2000 zł, natomiast dostarczając własny kruszec zapłacimy około jednej trzeciej wartości nowych obrączek. Oczywiście cena końcowa zależy od wielu kwestii, jednak dostarczenie własnego kruszcu zdecydowanie obniża ostateczne koszty. Obrączki z własnego złota dodają magii całemu ślubowi – złoto często niesie ze sobą swoją historię, często jest cenną rodzinną pamiątką i warto właśnie z takiej przetopionej biżuterii uczynić symbol nowego uczucia.

Czy to się opłaca?

Przetopienie złota warto zlecić dobremu jubilerowi i sprawdzonemu jubilerowi, który profesjonalnie zajmuje się przetapianiem złota. Dlaczego? Z co najmniej kilku ważnych powodów. Przede wszystkim jest on w stanie zmienić kolor złota, które dostarczamy, co jest ważne szczególnie w kontekście różnych odmian tego surowca, z których wykonana jest poszczególna ozdoba. Pamiętacie złoto popularne w latach 80? No właśnie, takie intensywnie żółte złoto nie jest obecnie zbyt popularne, a przetapiając je pozwalamy mu znowu zdobić i błyszczeń na swojej właścicielce. Dodatkowo jubiler ujednolici próby złota do jednej.

Podczas przetapiania zwykle występuje tak zwany ubytek technologiczny, który powoduje zmniejszenie masy docelowej kruszcu. Niestety, ubytek technologiczny jest wręcz niemożliwy do obejścia, natomiast dobry jubiler jest w stanie zminimalizować ilość utraconego surowca. Często jednak zdarza się, że dostarczonego złota nie wystarczy, aby wyprodukować z niego biżuterię dokładnie taką, jaką chcemy. W tym przypadku nie pozostaje nic innego, jak dokupić u jubilera potrzebne złoto. Oczywiście taki krok spowoduje, że cena biżuterii znacznie pójdzie do góry – zapłacimy już bowiem nie tylko za robociznę, ale i dodatkowy materiał. Niemniej jednak wciąż przetapianie złota jest stosunkowo opłacalne. Przede wszystkim dlatego, że sami możemy wybrać, jaką biżuterię chcemy z niego otrzymać. Jest to bardzo istotne dla osób, które nie potrafią znaleźć wymarzonych obrączek czy pierścionka zaręczynowego lub marzą o czymś naprawdę oryginalnym, z indywidualnym rysem.

Przetapianie złota powinno być wykonywane przez jubilera, który jest ekspertem w swojej dziedzinie. Pozwoli to po pierwsze zmniejszyć ubytek technologiczny, po drugie zaś otrzymać taką biżuterię, jaka naprawdę nam się podoba i na jakiej nam zależy. Dlatego też warto rozważyć taki krok nawet, gdy chodzi o biżuterię sentymentalną, budzącą wspomnienia lub odziedziczoną po ukochanej osobie. Dobrze jest nadać jej nowe życie i sprawić, że znowu będzie ozdobą noszoną z radością.


OLI