Żywienie wcześniaków, czyli dzieci przedwcześnie urodzonych, jest bardziej wymagające aniżeli karmienie niemowląt urodzonych we właściwym terminie. Jest to związane przede wszystkim z tym, że wcześniak ma inne potrzeby energetyczne, znacznie szybsze tempo wzrostu, a co za tym idzie – większe zapotrzebowanie na substancje odżywcze.

Jaki pokarm jest najlepszy dla wcześniaków?

Jak dotąd nie opracowano jednolitego programu żywieniowego dla dzieci przedwcześnie urodzonych, co związane jest przede wszystkim z wieloma zmiennymi czynnikami, wśród których, można wymienić m.in. wiek ciąży, towarzyszące choroby i czynniki genetyczne [1]. Schemat żywienia wcześniaków powinien uwzględniać przede wszystkim zwiększone zapotrzebowanie na substancje odżywcze.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) najlepszym pokarmem dla noworodków – w tym również przedwcześnie urodzonych – jest mleko matki. Jeśli żywienie niemowląt jest niemożliwe, wówczas należy rozważyć stosowanie mleka z banku mleka kobiecego. Jest to istotne, ponieważ pokarm naturalny – nawet pasteryzowany – jest szczególnie ważny w żywieniu wcześniaków, gdyż zawiera on drogocenne substancje odżywcze, które zapewniają prawidłowy rozwój dziecka [2].

Schemat żywienia wcześniaków powinien uwzględnić m.in. to, że u dzieci przedwcześnie urodzonych mogą występować problemy z przyjmowaniem pokarmu naturalnego, co związane jest z niedostatecznym rozwinięciem odruchu ssania.

Zapotrzebowanie energetyczne w żywieniu wcześniaków

Przyrost masy ciała dzieci przedwcześnie urodzonych jest znacznie wyższy niż przyrost masy ciała dzieci urodzonych we właściwym terminie. Wynosi on 15 g/1 kg masy ciała na dobę. Oznacza to, że żywienie wcześniaków powinno uwzględniać większe zapotrzebowanie na substancje odżywcze:

Białko 2,5-3,5 g/1 kg masy ciała na dobę.

Tłuszcz 3-6 g/1 kg masy ciała na dobę.

Węglowodany 12-15 g/1 kg masy ciała na dobę [3].

Oprócz tego żywienie niemowląt przedwcześnie urodzonych powinno uwzględniać również zwiększone zapotrzebowanie na: wapń, fosfor i magnez, witaminę C i witaminę D.

Dzieci przedwcześnie urodzone mają również inne zapotrzebowanie na płyny:

Waga poniżej 1000 g – 80-120 ml/1 kg masy ciała na dobę.

Waga: 1000-1500 g – 70-100 ml/1 kg masy ciała na dobę.

Waga: 1500-2500 g – 60-80 ml/1 kg masy ciała na dobę.

Karmienie mlekiem modyfikowanym wcześniaków – czy jest możliwe?

Wówczas, gdy żywienie wcześniaków pokarmem naturalnym jest niemożliwe, to konieczne jest karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym. Przy czym warto pamiętać, by wybierać preparaty stworzone z myślą o dzieciach przedwcześnie urodzonych. Tego typu mleka mają skład lepiej dostosowany do specyficznych potrzeb żywieniowych tak małego dziecka oraz jego możliwości trawiennych.

Bibliografia:

  1. Szczapa J., Żywienie wcześniaków po wyjściu ze szpitala. „Postępy Neonatologii” 2018;24: 53-58.
  2. Weker H., Barańska M. (red.), Żywienie niemowląt i małych dzieci, Instytut Matki i Dziecka: http://www.imid.med.pl/images/do-pobrania/Zywienie_niemowlat_www.pdf [Dostęp 08.12.19 r.]
  3. Helwich E., Ocena stanu odżywienia i żywienia dzieci przedwcześnie urodzonych. Standard żywienia wcześniaków „Standardy Medyczne/Pediatria” 2014;11: 165-178.

Materiał partnera zewnętrznego