Wychowywanie dzieci nie jest łatwą sztuką. Jesteśmy odpowiedzialni za młodego człowieka od chwili jego przyjścia na świat aż do pełnoletności. Niejednokrotnie proces ten nie kończy się jednak, kiedy nasz potomek ukończy 18 lat. Większość młodzieży w tym wieku jest zbyt niedojrzała emocjonalnie, aby radzić sobie w życiu samodzielnie. Obecnie nasze pociechy znacznie później opuszczają dom rodzinny niż to miało miejsce kiedyś. Czy jednak współcześnie borykamy się z liczniejszymi problemami dotyczącymi egzystencji najmłodszych? Czy matki żyjące parę pokoleń wstecz miały łatwiejsze życie?

Możliwość rozwoju

Współczesny świat daje wiele możliwości do rozwoju, samorealizacji i szlifowania ewentualnego talentu już od najmłodszych lat. Począwszy od okresu niemowlęctwa, nasze dzieci mają do dyspozycji szereg zabawek, które wzmacniają ich zdolności manualne oraz kreatywność. Jeszcze parę pokoleń wstecz dzieciństwo nie przedstawiało się tak kolorowo. Nie było tyle dostępnych środków, zarówno w produktach jak i usługach. Zajęcia dodatkowe, które obecnie są tak powszechne, nie istniały. Dzieci jednakże same organizowały sobie czas. Panowała wówczas „wolność”, której dzisiejsze pociechy nie doświadczają.

Przydatne produkty i akcesoria

Niewątpliwie jednym z najbardziej unikalnych produktów, za które nasze babki wiele by oddały, są pieluchy jednorazowe. Dzisiejsze mamy nie wyobrażają sobie jak uciążliwe było niegdyś codzienne pranie pieluch tetrowych. Innym tego typu przedmiotem aczkolwiek mniej nieszablonowym, jest aspirator do odciągania kataru. Te najbardziej nowoczesne są elektroniczne i bardzo funkcjonalne. Umożliwiają oczyszczenie nosa za pomocą jednego przycisku. Przedmiotów tego rodzaju jest bardzo wiele. Pielęgnacja niemowląt jest w znacznym stopniu uproszczona. Ponadto mamy całodobowy dostęp do wszelkich medykamentów. Nie musimy koniecznie od razu odwiedzać lekarza.

Czas dla dziecka

W obecnych czasach dziecko to także osoba ważna, której bezpieczeństwo i zdrowie jest dla nas najważniejsze. Istnieje także wiele instytucji i fundacji dbających o ich dobro. Pociechom naszym poświęcamy także sporo czasu. Liczymy się także z ich zdaniem, co kiedyś zupełnie nie miało miejsca. Można wręcz powiedzieć, że dzieci wręcz wychowywały się same. Wynikało to w dużej mierze z zapracowania rodziców, ale także wówczas panujących trendów. Kiedyś dzieci nie były poważane, nie zwracano na nie uwagi, a dla niektórych były tylko ciężarem. Obecnie nawet ludzie, którzy na pracę poświęcają mnóstwo czasu, starają się każdą wolną chwilę spędzić z rodziną. Bardzo modne stało się obecnie organizowanie wspólnych wycieczek rowerowych, wyjazdów w ciekawe miejsca oraz inne aktywności fizyczne. Poświęcanie uwagi najmłodszym ma bardzo duży wpływ na ich emocjonalny rozwój. Dzieci lubią czuć się ważne, dzięki temu w przyszłości będą bardziej pewne siebie i samodzielne.

Wraz z rozwojem cywilizacji i postępem technologicznym czyha również coraz więcej niebezpieczeństw. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy mimo tylu współczesnych udogodnień, łatwiej obecnie wychowywać dzieci. Są plusy i minusy życia w nowoczesnym świecie. Należy pamiętać o tym, aby we wszystkim zachować umiar. Dostęp do tak licznych dób nie zawsze idzie w parze ze szczęściem naszego dziecka.


MPA