Kwas dokozaheksaenowy (DHA) jest nazywany przez ekspertów „złotym składnikiem diety”, bo jego wartości są trudne do przecenienia! Szczególnie ważna jest suplementacja DHA w ciąży – bo właśnie dzięki niej mózg maleństwa rozwija się prawidłowo.

Czy wiesz, że nasza kora mózgowa aż w 60 procentach zbudowana jest z kwasu DHA? Znając ten fakt, trudno się dziwić, że coraz częściej lekarze stwierdzają, iż suplementacja DHA w ciąży jest tak samo ważna, jak przyjmowanie przez przyszłą mamę kwasu foliowego czy choliny. Do tego dzięki DHA prawidłowo rozwija się siatkówka oka dziecka i ostrość widzenia. Regularna suplementacja DHA w ciąży w dużej mierze chroni też przed wyjątkowo groźnym zaburzeniem ciążowym – gestozą (nazywaną także zatruciem ciążowym lub stanem przedrzucawkowym). Jeśli lekarze rozpoznają gestozę, to ze względu na bezpośrednie zagrożenie życia kobiety i dziecka, często decydują się na przedwczesne rozwiązanie ciąży poprzez cesarskie cięcie.

Jaka dawka DHA jest zalecana w ciąży?

Według  aktualnych rekomendacji  Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników  dziennie zapotrzebowanie kobiety w prawidłowej ciąży na DHA wynosi co najmniej 600 mg w celu redukcji porodu przedwczesnego. Inaczej będzie w przypadku zagrożenia porodem przedwczesnym – wtedy zapotrzebowanie wzrasta dwukrotnie, do 1000 mg.

Czy w ciąży nie wystarczy DHA z pożywienia?

Problem w tym, że jedynym wartościowym naturalnym źródłem kwasu dokozaheksaenowego są ryby morskie, tymczasem w Polsce nie ma kultury spożywania dużych ilości ryb (minimum 2 porcje dobrej jakościowo ryby na tydzień) a poza tym mogą one zawierać szkodliwe związki chemiczne. . Jedynym rozwiązaniem będzie zatem dodatkowa suplementacja DHA w ciąży i w okresie okołoporodowym.

Kiedy należy rozpocząć suplementację DHA w ciąży?

Warto suplementować ten składnik przez całą ciążę, a szczególnie trzeba o to zadbać w II i III trymestrze, kiedy składnik ten jest aktywnie transportowany przez łożysko do płodu u którego  intensywnie rozwija się mózg i układ nerwowy.

Jak przyjmowanie DHA w ciąży wpływa na zdrowie kobiety?

Badania wykazują, że przyjmowanie DHA w ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji poporodowej, która według najnowszych badań, dotyka – w ostrzejszej lub łagodniejszej postaci – nawet co 10. młodą mamę. Między innymi z tego powodu suplementacja DHA nie powinna zakończyć się z ostatnim dniem ciąży, ale warto ją kontynuować przynajmniej przez kilka kolejnych miesięcy.  Dodatkowo DHA jako jeden z niewielu  składników diety przenika bezpośrednio do mleka mamy, zatem mamy karmiące piersią mogą  w swoim pokarmie podawać ten cenny kwas tłuszczowy dziecku. Mózg małego człowieka najintensywniej rozwija się od II trymestru ciąży do mniej więcej 2 roku życia.


Materiał partnera zewnętrznego