Strona główna Społeczeństwo Parenting Szukasz konta w banku dla dziecka? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Szukasz konta w banku dla dziecka? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

213
0
Dziecko oszczędza pieniądze w skarbonce
Pieniądze można gromadzić już od najmłodszych lat. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Chcesz rozpocząć edukację finansową swojego dziecka? Nie ma nic lepszego niż nauka na „żywym” przykładzie. Dlatego pomyśl o założeniu konta młodzieżowego. Niech to jednak nie będzie wybór przypadkowy. Sprawdź, jak rozsądnie podjąć decyzję o rachunku bankowym.

Pieniądze można gromadzić już od najmłodszych lat. Nie trzeba jednak ograniczać się wyłącznie do domowej skarbonki – środki można trzymać na rachunku osobistym. Konto bankowe dla młodych to coraz popularniejsze rozwiązanie, dzięki któremu pociechy można nauczyć racjonalnego zarządzania swoimi finansami. Nie jest jednak obojętne, jaki rachunek wybierzesz. Warto porównać dostępne oferty, zwracając uwagę na kilka istotnych kwestii.

Jak wybrać konto bankowe dla młodych?

Z kontami młodzieżowymi jest dokładnie tak jak z klasycznymi rachunkami osobistymi – choć wyglądają podobnie, różnią się pod wieloma względami.

  • Opłaty za prowadzenie konta

Dobrze, jeśli rachunek będzie darmowy, tj. bank nie będzie pobierał żadnych miesięcznych opłat za jego prowadzenie.

  • Opłaty za przelewy

Chociaż młode osoby dokonują przelewów sporadycznie, warto zwrócić na wysokość opłat. Najlepiej, jeśli przelewy będą bezpłatne lub darmowych będzie kilka pierwszych przelewów w miesiącu.

  • Dostęp do dobrze oprocentowanego konta oszczędnościowego

Aby edukacja finansowa młodzieży miała większy sens, warto zwrócić uwagę na możliwość założenia bezpłatnego, dobrze oprocentowanego rachunku oszczędnościowego. Taka opcja jest dostępna m.in. w przypadku Konta Click w Toyota Banku. W tym przypadku oprocentowania waha się w granicach od 2,5% (Konto Click) do 3% (Konto Super Click).

  • Opłaty za kartę płatniczą

Do konta młodzieżowego wydawana jest karta płatnicza. Nie zawsze jest ona darmowa, dlatego należy porównać oferty banków i pod tym kątem.

  • Koszty wypłat z bankomatów

Konto bankowe dla młodych pozwala na wypłatę środków z bankomatów. Warto sprawdzić koszt takiej usługi – nie zawsze wynosi 0 zł. Jeśli wypłata jest darmowa, należy zweryfikować warunki wypłat – być może bank nie pobiera prowizji wyłącznie w swoich bankomatach?

Analiza kont bankowych dla młodych pod kątem powyższych kryteriów jest ważna. Dlatego warto poświęcić na to chociażby kilkanaście minut.

Dlaczego warto założyć konto młodzieżowe?

Konto bankowe dla młodych to rozwiązanie, które niesie za sobą wiele korzyści. Wśród najważniejszych wymienić można m.in.:

  • stały dostęp do środków,
  • większą motywację do oszczędzania.

Jeśli rachunek młodzieżowy zakładany jest dla osób niepełnoletnich, wówczas opiekunowie mają wgląd w historię transakcji. Pozwala to monitorować poczynania pociechy w kontekście zasad wpojonych w trakcie prowadzonej edukacji finansowej.


Materiał partnera zewnętrznego