Przyjęcie przez dziecko sakramentu chrztu świętego stanowi jeden z fundamentów wiary chrześcijańskiej. Na tę uroczystą okazję warto zaopatrzyć swoją pociechę w odświętny strój, który będzie elegancki i wygodny. Musi oczywiście wyróżniać się od ubranek, które rodzice zakładają dzieciom do codziennej zabawy, nie ma potrzeby wydawania na nie fortuny.

Ubranka do chrztu – sztuka dobrego wyboru

Jeszcze do niedawna jedną z tradycji było to, że za zakup ubranka do chrztu stała mała chrzestna, która miała za zadanie także zakup białej szatki. W tej pierwszej kwestii, odchodzi się już nieco od tej niepisanej zasady, o zakupie ubranka do chrztu decydują rodzice, biorąc pod uwagę warunki finansowe oraz dopasowanie pod względem rozmiaru. Jeżeli ktokolwiek inny otrzymuje to wyzwanie, powinien zasięgnąć opinii rodziców lub opiekunów odnośnie wytycznych. Tradycyjnym kolorem jest oczywiście śnieżna biel, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastąpić ją innymi barwami – beżem, granatem, czy szarością. Coraz bardziej popularne są pastelowe odcienie, zarówno w modzie chłopięcej, jak i dziewczęcej. Bez większego znaczenia pozostaje też często dobór dodatków pod konkretny kolor, nie ma już takiej konieczności, stawia się na uniwersalizm. Ważną kwestią jest natomiast materiał, z którego powstają ubranka do chrztu z Balumi.com.pl, najlepiej sprawdzi się bawełna, na pewno nie sztuczny poliester. Kolejnym aspektem jest rozmiar ubranek, który zadecyduje o tym, czy dziecku jest w nim wygodnie i komfortowo. Najlepszym sposobem, aby poprawnie dobrać rozmiar jest dokładne zmierzenie konkretnego rodzaju ubranka – pod paszkami, długość całkowitą, szerokość w bioderkach oraz długość nogawek w przypadku chłopców. Sukienka do chrztu dla dziewczynek może występować w różnych fasonach, każdy musi być dopasowany.

buciki do chrztu
Na tę uroczystą okazję warto zaopatrzyć swoją pociechę w odświętny strój, który będzie elegancki i wygodny | fot.: materiał partnera

Znaczenie wygody ubranek do chrztu

Dla mniejszych dzieci można wybierać ubranka do chrztu z Balumi.com.pl w postaci dwuczęściowych kompletów. Zamiast tradycyjnych śpiochów, które sprawdzają się na co dzień, rodzice stawiają na eleganckie, białe body – koniecznie z tkaniny oddychającej, która nie uczuli w żaden sposób delikatnego naskórka dziecka. Wbrew pozorom skompletowanie ubranka do przyjęcia sakramentu chrztu nie jest proste, należy wziąć pod uwagę wiele kwestii – pogodę, wiek dziecka, płeć oraz budżet. W zimne pory roku konieczne jest zadbanie o dobrej jakości okrycie wierzchnie – płaszczyk, kurteczkę, pelerynkę. Sprawdzą się ponadto tuniki w bolerkiem lub grubszy sweterek. Niezbędne jest również nakrycie głowy – dla dziewczynek opaski z dodatkowymi ozdobami, dla chłopców kaszkiety lub tradycyjna czapeczka. Wszystko to oczywiście wiąże się z kosztami, skompletowanie stroju może wynieść nawet kilkaset złotych, wszystko zależy od fasonu, ilości niezbędnych warstw. Z całą pewnością należy wybierać zawsze sprawdzonych producentów, kładą nacisk na dobro dziecka i jego  wygodę ponad wszystko. Ubranka nie mogą być za długie, czy za ciasne lub luźne – nie tylko nie wygląda to dobrze, ale skazuje dziecko na dyskomfort i niezadowolenie podczas trwania ceremonii. Niejednokrotnie jest to doskonale słyszalne przez zgromadzonych w świątyni.

Materiał partnera