Niemal każdy rodzic posiada inną opinię na temat smoczków dla niemowląt, co nikogo nie dziwi. Faktem jest jednak to, że wspomniany produkt może okazać się prawdziwym wybawieniem w dniach, kiedy maluch jest niespokojny lub płaczliwy. Ssanie smoka działa uspokajająco, a zarazem odprężająco. Czynność ta ułatwia także usypianie, a także redukuje ryzyko „wymuszania” przez dziecko przystawienia do piersi nawet wtedy, gdy nie odczuwa głodu. Zastanawiasz się, czym kierować się podczas zakupu, aby podjąć trafną decyzję? Wszystko opisano poniżej!
Anatomiczna budowa
Dobrze, jeśli zakupiony smoczek dla maluszka wyróżnia się anatomiczną budową. Tylko wtedy mamy pewność, że nie będzie on stanowił zagrożenia dla rozwijającego się uzębienia. Nie musimy również martwić się o podrażnienia delikatnych dziąseł.
- W przypadku maluchów karmionych piersią nie możemy dopuścić do zaburzenia odruchu ssania.
- Priorytetem jest to, aby smoczek pod względem budowy oraz właściwości przypominał pierś mamy.
- Opisywany produkt jest znakomitą opcją, jeśli zauważyliśmy, że smyk często ssie kciuk. Pamiętajmy, że może doprowadzić to do poważnych wad anatomicznych zgryzu, których wyeliminowanie jest bardzo trudne.
Certyfikowane materiały
Wiadomym jest, że smoczek, który planujemy wręczyć naszemu maleństwu powinien zostać wykonany z certyfikowanych materiałów. Nie zapominajmy jednak o tym, aby nie stosować go zbyt często. Z pewnością nie zaleca się, aby dziecko ssało smoka w każdej wolnej chwili, gdyż może prowadzić to do uzależnienia. W sytuacji, gdy wypadnie on z buzi podczas snu nie powinniśmy ponownie go wkładać.
Najtańsze modele wykonane są z lateksu, który może wywołać liczne reakcje alergiczne. Znacznie lepszą opcją wydaje się być smoczek silikonowy, który jest wolny od wszelkich szkodliwych związków.
Optymalny przepływ powietrza
Smoczek dla niemowląt nie powinien utrudniać efektywnego przepływu powietrza. Niestety nie zawsze tak jest! Lepiej zapłacić nieco więcej, a mieć pewność, że komfort naszego szkraba nie został zakłócony. Nowoczesne modele są wyprofilowane w taki sposób, że nie przylegają ściśle do policzków, a jednocześnie nie wypadają z buzi. Takie rozwiązanie zmniejsza również prawdopodobieństwo bolesnych odparzeń.
Właśnie dlatego podczas podejmowania ostatecznej decyzji zakupowej należy sprawdzić nie tylko design, ale również konstrukcję smoka. Tarcza powinna posiadać otwory umożliwiające swobodne oddychanie. Pomocne w analizowaniu takich szczegółów mogą się okazać internetowe rankingi, takie jak na przykład dostępny na stronie Zabawki i Wyprawki wpis.
Właściwy przedział wiekowy
Dobrej jakości smoczki projektowane są w zgodzie z rygorystycznymi normami oraz standardami. Wszystko po to, aby zapewnić maluszkowi najwyższy poziom wygody, a jednocześnie bezpieczeństwa. Konieczne jest sprawdzenie przedziału wiekowego – na opakowaniu znajduje się odpowiednie oznaczenie np. 0+, 3+, 6+. Dlaczego wybór odpowiedniego produktu jest tak ważny? Przede wszystkim dlatego, że minimalizuje on ryzyko zaistnienia wad zgryzu, a w późniejszym wieku wymowy. Malcowi w wieku kilku miesięcy nie należy dawać smoka przeznaczonego dla roczniaka. Działa to również w drugą stronę.
Metoda prób i błędów
Prawdą jest, że nie każdy smoczek zostanie zaakceptowany przez naszą pociechę. Może zdarzyć się tak, że zakupimy akcesorium renomowanej marki, a maluszek nie będzie chciał z niego korzystać. Nie jest to jednak powód do niepokoju. Metodą prób i błędów może znaleźć akcesorium, które okaże się prawdziwym strzałem w dziesiątkę.
Materiał partnera zewnętrznego