Pierwszy etap ciąży, trwający przez trzy miesiące od zapłodnienia, to bardzo szczególny czas. Szok miesza się z radością, huśtawka hormonów decyduje o nastrojach i samopo-czuciu, a pod koniec trymestru zaczyna rosnąć ciążowy brzuszek. To jednak tylko ogólne objawy związane z ciążą na jej pierwszym etapie. Przeczytaj, jakie dokładnie zmiany cię czekają.

Pierwszy trymestr ciąży – objawy

Pierwszym, ewidentnym objawem, że zostaniesz mamą, jest brak miesiączki. Niemniej, może pojawić się mniej intensywne od regularnej menstruacji plamienie. Oprócz tego ciążę zwiastują inne sygnały, takie jak:

  • obrzmiałe, bolesne piersi, nadwrażliwe na dotyk,
  • mdłości, zwłaszcza w godzinach porannych, ale mogą pojawić się także później – ich początek zwykle przypada na drugi miesiąc ciąży,
  • częstsze wizyty w toalecie – zwiększone oddawanie moczu wynika z rosnącej ilości krwi w organizmie oraz bardziej intensywnej pracy nerek,
  • zmęczenie – w trakcie ciąży zwiększa się poziom progesteronu, czego skutkiem jest zwiększona senność, dlatego kiedy tylko możesz sobie pozwolić, zwolnij tempo, zrelaksuj się lub utnij sobie drzemkę,
  • ochota na niektóre produkty lub awersje wobec innych – podobnie jak wiele innych objawów ciąży, są następstwem zawirowań hormonalnych,
  • problemy ze strony układu pokarmowego jak zgaga, zaparcia,
  • huśtawka emocjonalna – u kobiet ciężarnych mogą pojawić się zmiany nastrojów, od radości i euforii, po płaczliwość, złość i niepokój, dlatego warto okazać sobie więcej wyrozumiałości oraz poprosić o to osoby ze swojego otoczenia.(1)

Pierwszy trymestr ciąży – czego nie wolno jeść przyszłej mamie?

Ciąża to czas, kiedy warto dbać o siebie podwójnie. Dlatego unikaj czynności i nawyków, które są potencjalnie szkodliwe. Konieczne jest także wyeliminowanie z diety niektórych produktów, w tym surowych: mięs, ryb, owoców morza, jaj, niektórych gatunków serów (brie, camembert, feta, roquefort, gorgonzola). Powodem jest obecności bakterii, które mogłyby zaszkodzić dziecku. Ponadto trzeba zrezygnować z niepasteryzowanego nabiału.(2)

Dietetycy zalecają także ciężarnym unikanie niektórych gatunków ryb, zawierających duże dawki rtęci (makrela królewska, rekin, tuńczyk, miecznik). Dobrze jest zrezygnować z ryb wędzonych, lepsze będą grillowane lub pieczone. Również wątróbka jest produktem, którego spożycie w trakcie ciąży lepiej limitować. Rzecz jasna z diety należy całkowicie wykluczyć alkohol.(2,3)

Przyszłej mamie służą natomiast pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa, owoce (dobrze umyte!), pasteryzowany nabiał, gotowane jaja, wysokogatunkowe mięso, tłuszcze roślinne bogate w wartościowe kwasy tłuszczowe oraz woda.(2,3)

Czego jeszcze unikać dla bezpieczeństwa rosnącego w brzuchu maleństwa?

Niektóre czynności lub nawyki w trakcie ciąży mogą okazać się szkodliwe. Na przykład złym pomysłem jest organizacja remontu, chyba że na ten czas przeprowadzisz się do kogoś bliskiego. Wdychanie oparów farb lub lakierów jest bowiem ryzykowne, gdyż niektóre z tego typu produktów zawierają toksyczne chemikalia. Ponadto uważaj na leki. Jeżeli jesteś przewlekle chora i bierzesz leki na stałe, lekarz prowadzący musi o tym wiedzieć, najlepiej już na etapie planowania dziecka. Poza tym unikaj leków bez recepty, na przykład przeciwbólowych czy pomagających zwalczyć objawy przeziębienia. Jeśli źle się poczujesz, postaraj się po prostu odpocząć i zrelaksować.(2)

Nawykiem, którego nie zaleca się ciężarnym, są też gorące kąpiele, gdyż płód nie przepada za wysokimi temperaturami. Lekko ciepła woda będzie w sam raz.(2)

Jeśli do tej pory paliłaś, oczywiście w trakcie ciąży musisz się z tym rozstać. Dotyczy to również biernego palenia, dlatego zachęć do porzucenia nałogu również swoich bliskich. Na pewno będzie to korzystne również dla ich zdrowia.

Piśmiennictwo:

  1. Pregnancy week by week. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/pregnancy/art-20047208 Data dostępu: 7.03.2020.
  2. Timmons J. 11 Things Not to Do While Pregnant. https://www.healthline.com/health/pregnancy/things-not-to-do-while-pregnant Data dostępu: 7.03.2020.
  3. Bjarnadottir, A. 11 Foods and Beverages to Avoid During Pregnancy. https://www.healthline.com/nutrition/11-foods-to-avoid-during-pregnancy Data dostępu: 7.03.2020.

Materiał partnera