Odpowiednie wyposażenie samochodu to jeden z najważniejszych aspektów, o jakich należy pamiętać podczas podróży z dzieckiem. Świadomi tego rodzice często zastanawiają się, które z dostępnych rozwiązań – podstawka czy fotelik dla dziecka – najskuteczniej zapewnią ich pociechom maksimum bezpieczeństwa. Jeśli ten problem dotyczy także i Was, sięgnijcie po nasze zestawienie i sprawdźcie, co wybrać!

Zasady przewożenia dzieci

Wybór właściwego siedziska jest istotny zarówno ze względu na panujące prawo, jak i z perspektywy bezpieczeństwa. Fotelik dla dziecka znacząco zmniejsza bowiem ryzyko doznania poważnych obrażeń podczas ewentualnych wypadków samochodowych. Istnieje szereg obostrzeń dotyczących przewożenia najmłodszych prywatnymi środkami lokomocji.

Zgodnie z najnowszymi przepisami, o konieczności stosowania fotelika decyduje nie wiek, ale wzrost dziecka – obowiązek dodatkowego siedziska obejmuje osoby osiągające mniej, niż 150 cm wzrostu. Znaczenie odgrywa również waga – dzieci o wadze do 13 kg wymagają specjalnych fotelików mocowanych tyłem do kierunku jazdy, podczas gdy foteliki samochodowe dla dzieci o większej wadze są mocowane przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Możliwość wyszukania odpowiedniego fotelika zarówno pod kątem wagi jak i wzrostu oferuje sklep https://boboking.pl/

Fotelik 15-36 kg a podstawka

Choć zgodnie z polskim prawem dzieci w przedziale wagowym od 15 do 36 kg mogą podróżować zarówno w fotelikach, jak i podstawkach, to warto jednak pamiętać, że przyrządy te nie są zamiennikami, i każdy z nich posiada inne właściwości. Co więcej, eksperci podkreślają, iż ich stosowanie nie zapewnia jednakowego poziomu bezpieczeństwa. Coraz to nowe badania jasno pokazują, że większą ochronę podczas jazdy dają foteliki dla dzieci.

Foteliki gwarantują bowiem amortyzację w przypadku zderzeń bocznych, a także utrzymują małych pasażerów w pasach bezpieczeństwa nawet podczas kolizji. Tego typu siedziska dbają również o odpowiednią postawę podróżujących dzieci, co odgrywa szczególną rolę w przypadku dłuższych lub częstszych wypraw samochodem.

Podstawki natomiast nie posiadają amortyzującego zagłówka, nie chronią dziecka podczas zderzeń bocznych, a do tego zwiększają ryzyko wyślizgnięcia się z pasów bezpieczeństwa w trakcie wypadku. Podstawki bywają ponadto niewygodne i nie pozwalają na prawidłowe przeprowadzenie pasów w części barkowej i biodrowej. Rzadko są też odpowiednio przymocowane, co odróżnia je od wyposażonych w system ISOFIX fotelików dla dzieci.

Co wybrać?

Testy zderzeniowe i opinie specjalistów nie pozostawiają wątpliwości, że pomiędzy podstawkami a fotelikami 15-36 kg, to właśnie te drugie są najlepszym rozwiązaniem podczas podróży z najmłodszymi. Lepiej wyprofilowane, dbające o prawidłową postawę dziecka oraz zapewniające większe bezpieczeństwo w przypadku ewentualnych kolizji, górują nad podstawkami pod niemal każdym względem.

Za ich jedyny minus można uznać cenę, która znacznie przewyższa koszt wykonanej najczęściej ze zwykłego styropianu lub – rzadziej – plastiku podstawki. Co więcej, wraz z upływem czasu fotelik dla dziecka powinien być dostosowywany lub wymieniany, by odpowiadać potrzebom rosnących dzieci. To natomiast wiąże się z kolejnymi utrudnieniami, konsultacjami i wydatkami, co dla niektórych może stanowić słabą stronę tego typu siedzisk. Należy jednak pamiętać, że w grę wchodzi bezpieczeństwo i życie naszych dzieci, którego wartości nie sposób ocenić.


Materiał partnera zewnętrznego