Planowanie ciąży to poważna sprawa i warto podejść do niej z rozwagą. Istotna jest zarówno odpowiednia dieta, rzucenie nałogów i używek, jak i wykonanie zalecanych badań oraz szczepień ochronnych. Najlepiej sporządzić ich listę, tak by o niczym nie zapomnieć. Podpowiadamy, co powinno się na niej znaleźć.

Jakie szczepienia zrobić przed zajściem w ciążę?

Jeśli planujesz ciążę, przede wszystkim upewnij się, że zostałaś zaszczepiona przeciwko różyczce. W kalendarzu szczepień jest obowiązkowe szczepienie dla wszystkich nastoletnich dziewczynek przeciwko tej chorobie wirusowej, jednak warto się upewnić, czy zostało ono wykonane. Różyczka to jedna z najbardziej groźnych dla przebiegu ciąży chorób. Jeśli nie zostałaś na nią zaszczepiona w dzieciństwie, koniecznie wykonaj szczepienie przed zajściem w ciążę. Skonsultuj z lekarzem, po jakim czasie od szczepienia możesz zacząć starać się o dziecko.

Badania przed ciążą – jakie zrobić?

Przed zajściem w ciążę zaleca się wykonać podstawowy pakiet badań, w tym morfologię krwi i oznaczenie hormonów tarczycy. Warto też sprawdzić poziom we krwi żelaza, kwasu foliowego i witaminy D. Ich niedobory niekorzystnie wpływają na rozwój płodu, mają też wpływ na donoszenie ciąży. Zmniejszają także szanse na zajście w nią. Składniki te zaleca się suplementować, a odpowiednią dawkę lekarz dobierze właśnie na podstawie badań.

Badania przed ciążą pomogą wykryć ewentualne nieprawidłowości i schorzenia, które mogą mieć wpływ na przebieg ciąży. Na ich podstawie będzie można podjąć właściwe leczenie. Badania przed ciążą pozwolą też wyjaśnić przyczynę ewentualnych niepowodzeń w staraniu się o powiększenie rodziny i zaradzić im.

Przed ciążą zaleca się wykonać: podstawowe badania krwi, badania ginekologiczne i badania hormonalne. Podstawowe badania przed ciążą obejmują morfologię, badanie grupy krwi, badania na obecność przeciwciał różyczki oraz w kierunku żółtaczki typu B, C, HIV i kiły.

Jak zwiększyć szanse zajścia w ciążę?

Najlepszy sposób, by zwiększyć szansę na dziecko, to zdrowa dieta i zdrowy tryb życia. Oznacza to zrezygnowanie z ulubionych słodkich lub słonych przekąsek, fast foodów i jedzenia „byle czego” na rzecz zbilansowanej diety uwzględniającej owoce, warzywa, oleje roślinne, orzechy, ryby morskie i nabiał oraz pełnoziarniste pieczywo, kasze i makarony. Dostarczymy w ten sposób organizmowi witamin i składników mineralnych mających pozytywny wpływ na płodność i kondycję organizmu. Aktywność fizyczna pozwala spalić zbędną tkankę tłuszczową i dotlenić organizm, co także przekłada się na większą płodność. Dotyczy to obojga rodziców, nie tylko przyszłej mamy. Podobnie jest z przestrzeganiem właściwej diety.

O czym jeszcze nie możesz zapomnieć?

Planując ciążę, nie zapomnij o wizycie u dentysty. Leczenie stomatologiczne w czasie ciąży, szczególnie ze znieczuleniem, nie jest wskazane. Sprawdź zatem stan zębów, zanim zajdziesz w ciążę, i wy

Materiał partnera