Pierwsza kąpiel dziecka to wielkie wydarzenie w życiu rodziny. Nowe doświadczenie zarówno dla maluszka, jak i jego rodziców, to na pewno nieco stresujące, ale także przyjemne chwile. W takich momentach opiekunowie pragną, by wszystko przebiegło zgodnie z planem – starają się zapewnić dziecku najlepsze możliwe warunki. Ustawiają idealną temperaturę wody, dbają o wygodę maluszka i zabawiają go podczas całego procesu, by kąpiele kojarzyły mu się przede wszystkim z dobrą zabawą, a nie przykrym obowiązkiem. Jak przygotować dziecko do pierwszych kąpieli i na co zwracać uwagę przy wyborze wanienki dla noworodka?

Pierwsza kąpiel noworodka – kiedy najlepiej?

Pierwszą kąpiel maluszka najlepiej zaplanować na jakiś czas po przyjeździe do domu, mogą to być nawet dwie doby. To sprawi, że nowy członek rodziny zdąży zapoznać się z nowym środowiskiem i oswoić z czterema ścianami Waszego mieszkania. Maluszka nie trzeba kąpać codziennie, wystarczy robić to co kilka dni, a taka kąpiel nie powinna przekraczać 5 minut, ze względu na ryzyko wychłodzenia ciała dziecka. Dodatkowo, by kąpiel przebiegła sprawnie, pojawiają się głosy, że warto zaplanować ją na wieczór i po posiłku, kiedy maluch jest zmęczony i ma wielką ochotę na drzemkę. Należy jednak pamiętać o tym, że po kąpieli maluszek może się przebudzić i uśpienie go będzie naprawdę trudnym zadaniem. Ponadto, przestrzega się przed kąpaniem maluszka zaraz po jedzeniu, najlepiej odczekać chociaż pół godzinki, by wszystko ułożyło się w brzuszku.

Wanienki dla noworodka

Kolejne pytanie, które nasuwa się młodym rodzicom, to gdzie kąpać dziecko i jakie akcesoria są do tego potrzebne? Choć nie brak opinii, że malucha można z powodzeniem wykąpać w umywalce czy pod prysznicem, to zbyt ryzykowne. Takie postępowanie może narazić dziecko na nieprzyjemne konsekwencje, gdyż nie masz pełnej kontroli nad temperaturą wody oraz np. kuchenny zlew nie jest przystosowany do potrzeb dziecka. Najlepszą opcją w takiej sytuacji jest zakup wanienki dla dziecka, która zapewni bezpieczeństwo i wygodę podczas kąpieli. Warto zdecydować się na wanienki składane, które nie tylko odznaczają się niższą wagą, ale także łatwiej je przenosić i zajmują mniej miejsca. Warto sprawdzić takie opcje, jak wanienka Stokke, która gwarantuje wspomniane zalety, dodając do tego ciekawe akcesoria. Stojak na wanienkę i wkładka dla niemowlaka bez wątpienia poprawi komfort kąpieli zarówno rodzicom, jak i małemu czyściochowi.

Na co warto zwrócić uwagę podczas kąpania dziecka?

Odpowiednia temperatura to około 35°, kontroluj ją przy pomocy termometru lub barwiącego się korka, który zmieni kolor, gdy woda będzie wystarczająco ciepła.
Kąpiel nie służy jedynie kwestiom higieny, potraktuj to doświadczenie jako formę zabawy z dzieckiem, która jeszcze bardziej zacieśni między Wami więzi. Po kąpieli niech przyjdzie czas na delikatny masażyk, który zrelaksuje bobasa.
Należy używać naturalnych preparatów, które nie zaburzą pH delikatnej skóry maluszka, by uniknąć podrażnień.
Dobrze, gdyby kąpiel odbywała się w podobnych godzinach, co pomoże dziecku w zrozumieniu rytmu dnia.

Kąpiel to nie jest zatem nudny i rutynowy obowiązek, to wspaniała chwila dzielona przez dziecko i rodzica, którą należy jak najlepiej wykorzystać.

Materiał partnera