Strona główna Społeczeństwo Parenting Odwodnienie u dziecka – przyczyny i postępowanie

Odwodnienie u dziecka – przyczyny i postępowanie

138
0
Chłopiec pije wodę
Prawidłowe nawodnienie dziecka jest równie ważne, jak odżywienie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Prawidłowe nawodnienie dziecka jest równie ważne, jak odżywienie. Bardzo często w trosce o zdrowe i zbilansowane posiłki rodzice zapominają o dostarczaniu dziecku odpowiednich poziomów płynów. Zapotrzebowanie na płyny zależy głównie od masy ciała i wieku dziecka. Na ilość potrzebnych organizmowi płynów wpływają aktywność fizyczna i stan zdrowia. Bardzo ważne jest, aby uzupełniać utracone ilości wody, co pomoże zapobiec groźnemu dla zdrowia odwodnieniu.

Znaczenie wody dla organizmu

Woda to bardzo istotny składnik organizmu, który reguluje i stanowi tło dla zachodzących procesów metabolicznych. Woda jest nieustannie wydalana wraz z potem, a także filtrowana i usuwana przez nerki wraz z pozostałymi metabolitami. Wszystkie reakcje, które zachodzą w ludzkim ciele, wymagają dostępności wody, dlatego jej brak może spowodować negatywne skutki dla zdrowia.

Czym jest odwodnienie i jak się objawia?

Odwodnienie to stan, w którym utrata płynów przeważa nad ich dostarczaniem. Może pojawić się po kilku dniach, narastając w czasie lub w przypadku intensywnych wymiotów i biegunki nawet w ciągu kilku godzin. Jednym z podstawowych objawów odwodnienia u dziecka jest ubytek masy ciała, zmniejszone oddawanie moczu, sucha, mniej elastyczna skóra i błony śluzowe, płacz bez łez, rozdrażnienie, a także zmiana zachowania m.in. zwiększona senność, apatia. Należy pamiętać o tym, że mniejsze dzieci bardziej narażone są na odwodnienie, niż dzieci starsze. W przypadku zauważenia powyższych objawów należy jak najszybciej rozpocząć nawodnienie dziecka i zgłosić się do lekarza.

Przyczyny utraty płynów

Jedną z głównych przyczyn odwodnienia u dzieci są biegunka, wymioty i wysoka gorączka. Wraz z usuwanymi treściami pokarmowymi organizm narażony jest na bardzo duże straty płynów, które należy odpowiednio uzupełniać. Wzmożona utrata płynów występuje także w upalne dni, dlatego trzeba pamiętać, aby w godzinach południowych ograniczać ekspozycję na światło słoneczne. Kolejny przykład to intensywna aktywność ruchowa, podczas której duża ilość płynów usuwana jest wraz z potem, co może maskować się u dziecka w postaci osłabienia i apatii. Nie chcąc dopuścić do takiej sytuacji, należy w ciągu dnia podawać dziecku napoje w postaci wody, soków, mleka i herbatek ziołowych, zwracając przy okazji uwagę, aby nie zawierały dużych ilości cukrów, które mogą powodować bóle brzucha, wzdęcia, a także przyczyniać się do próchnicy zębów.

Jak postępować w przypadku odwodnienia?

Przed wystąpieniem odwodnienia uchronić może regularne podawanie płynów. Szczególnie ważne jest nawadnianie dziecka podczas wymiotów i biegunek. Do tego celu można wykorzystać doustne płyny nawadniające dostępne w aptekach np. elektrolity dla dzieci Dicoflor. Dodatkowo jednocześnie trzeba leczyć pierwotną przyczynę objawów, czyli chorobę, która je wywołała. Jeżeli domowe próby nawadniania dziecka nie przynoszą efektów i nie jest widoczna poprawa stanu zdrowia dziecka, to należy zwrócić się do lekarza.


Materiał partnera zewnętrznego