Kiedy na teście ciążowym pojawiają się dwie kreski, zwykle towarzyszy temu ogromna radość z naszej strony, by chwile później ustąpić miejsca różnego rodzaju obawom, zwłaszcza w przypadku pierworódek. Należy zdać sobie sprawę, że lęk zawsze pojawia się w niecodziennej dla nas sytuacji i jest wśród młodych mam czymś zupełnie normalnym. Pozytywne nastawienie oraz zwrócenie uwagi na poniższe elementy powinno sprawić, że ten wyjątkowy czas będzie przeżywany ze spokojem i zdrową ekscytacją.

Dieta w ciąży jest ważna

Kiedy już udało nam się potwierdzić ciążę i możemy cieszyć się w gronie najbliższych z tej radosnej nowiny, warto zwrócić uwagę na to, co znajduje się na naszym talerzu. Nie oznacza to, że powinnyśmy od razu zmieniać nawyki żywieniowe, ponieważ diametralna zmiana diety może przynieść więcej szkody niż pożytku. To, co możemy zrobić, to na przykład wprowadzić większą ilości warzyw i owoców do codziennego menu lub zastąpić kolejną kawę delikatną herbatką. Pewne produkty są w ciąży zabronione, dlatego jeśli mamy wątpliwości, dobrze jest zasięgnąć porady lekarzy. Powinien on również zalecić ewentualne suplementy diety.

Warto prowadzić kalendarz ciąży

Kalendarz ciąży to na prawdę przydatne narzędzie. Dowiemy się z niego, kiedy powinny zostać wykonane konkretne badania w ciąży czy na jakim etapie rozwoju jest nasze dziecko. W chwili obecnej dostępnych jest wiele aplikacji telefonicznych, które w bardzo przystępny sposób przedstawiają konkretne czynności, włącznie z wykonywaniem regularnego USG w ciąży. Dzięki prowadzeniu kalendarzyka możemy się dowiedzieć jakie rozmiary osiągnął już płód, jakie objawy mogą towarzyszyć przyszłej mamie w danym okresie i wiele innych. Jest to bardzo przydatne wtedy, kiedy chcemy prowadzić również sentymentalny pamiętnik ciążowy.

Wyprawka niemowlaka

Ciąża zapewnia idealną ilość czasu na przygotowanie się do powitania nowego domownika. Możemy więc zacząć kompletować wyprawkę i przygotowywać dziecięcy pokoik. W Internecie znaleźć można wiele list, które zawierają spis wszystkich elementów takiej wyprawki. Zapoznanie się z nimi pozwala na przygotowanie swojej własnej i wyjątkowej listy tego, co ma znaleźć się w naszym domu w pierwszych dniach życia naszego dzidziusia.

Czy warto czerpać informacje z Internetu?

Internet w istocie jest miejscem, w którym znaleźć można na prawdę wartościowe treści. Ma on jednak swoją mroczną stronę, dzięki której przyszła mama lub ktokolwiek inny może się po prostu przestraszyć – bywa, że trafiamy na fora, na których użytkowniczki pokazują wyższość własnych metod rodzicielskich nad innymi i piętnują wszystko, co stoi z nimi w sprzeczności. Jeśli występuje potrzeba zasięgnięcia informacji w Internecie, śmiało można to zrobić. Wybierzmy dobre forum lub portal parentingowy jak RODZICE.PL Należy jednak pamiętać, żeby w przypadku wątpliwości przede wszystkim zasięgnąć porady swojego lekarza  i nie brać wszystkiego do siebie. Zdrowy dystans i konsultowanie wątpliwości z ginekologiem lub położną jest tu wysoce wskazane.

Okres oczekiwania na pojawienie się dziecka może być naprawdę wyjątkowym czasem w naszym życiu. Pamiętając o powyższym zapewniamy sobie odpowiednie przygotowanie, jednak najistotniejszą rzeczą, o której musimy pamiętać jest to, że ciąża wiąże się z niemałymi zmianami hormonalnymi, a one z kolei pociągają za sobą odczuwanie całej gamy emocji, niekoniecznie dla nas przyjemnych. W razie odczuwania smutku, czy złości nie należy się karcić. Warto zapewnić sobie spokojną przestrzeń, pobyć chwilę w ciszy lub skorzystać z uzdrawiającej mocy snu. Należy dać sobie prawo do odczuwania wszystkich emocji, ponieważ im większy szacunek im okażemy, tym bardziej skorzysta na tym nasze nienarodzone jeszcze dziecko. Bycie dla siebie wyrozumiałą zarówno podczas ciąży, jak też i później znacząco podniesie jakość naszego życia.


OLI