Przyjście na świat nowego członka rodziny to wielka radość. Gdy pojawia się w domu, opiekunowie muszą zapewnić mu nie tylko bezpieczeństwo, ale również zadbać, by miał jak najlepsze warunki do życia i rozwoju.

Porządki i wicie gniazda

W przyszłych matkach prędzej czy później ujawnia się podświadoma i bardzo silna chęć wicia gniazda. Niektóre ograniczają się co prawda do zrobienia podstawowych zakupów, ale większość idzie o wiele dalej. Nie tylko malują pokój dziecka, ale czasami podejmują się nawet gruntownego remontu całego mieszkania czy domu. W takich zmianach nie ma oczywiście nic złego, ale warunkiem jest tu niezostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę oraz znalezienie odpowiedniego fachowca. Można jednak ograniczyć się do generalnych porządków. Oczekując dziecka warto pozbyć się nadmiaru rzeczy, który jest niestety powszechnym zjawiskiem. Kompletując wyprawkę dla dziecka, także nie należy przesadzać z ubrankami czy gadżetami. Na początku maluch potrzebuje ich niewiele, sporo dostanie też w prezencie od krewnych oraz znajomych, więc nie powinno być problemu. Co innego wysokiej jakości łóżeczko z wygodnym materacem, wózek oraz nosidełko.

Dziecko w pełni bezpieczne

W pierwszych tygodniach życia noworodek głównie śpi i je. A nawet jeżeli nie, to leży na plecach lub jest noszony. To zatem nie czas na zabezpieczenia szafek czy szuflad. Na to przyjdzie pora później. Na początku należy skupić się na zapewnieniu dziecku optymalnych warunków do życia. Jeżeli w mieszkaniu powietrze jest skrajnie suche, można zainwestować w nawilżacz. Gdy jest tam stosunkowo chłodno, wskazany będzie dodatkowy piecyk czy inne źródło ciepła. Przyda się zwłaszcza zimą podczas przewijania bądź kąpieli. Aby ograniczyć ryzyko alergii, warto korzystać z produktów wysokiej jakości. Dotyczy to tak ubranek, jak również pościeli czy produktów do prania.

Dziecko kontra domowy pupil

Szczególną rozwagą powinni wykazać się posiadacze zwierząt domowych. Według badań ich obecność może pozytywnie wpływać na rozwój malucha. Zwierzęta bywają jednak bardzo pomysłowe, a nawet nieprzewidywalne, w związku z czym noworodka trzeba mieć stale na oku. Najlepiej jeszcze przed narodzinami dziecka przyzwyczajać czworonoga do nowej sytuacji. Wciąż poświęcać mu sporo uwagi, ale nie reagować od razu na prośby czy próby zwrócenia na siebie uwagi. Gdy dziecko już się urodzi, tata może przywieźć ze szpitala jego ubranko i dać psu czy kotu do powąchania i oswojenia się z zapachem nowego domownika. Bardzo istotny jest również pierwszy powrót do domu powiększonej rodziny. Pies, ale także kot, muszą mieć okazję spokojnego przywitania się z maluchem. Nie należy ograniczać ich kontaktów, choć w pierwszych miesiącach, a nawet latach życia dziecka nie powinno ono przebywać z pupilem sam na sam bez opieki. Kluczowe jest również utrzymanie porządku, usuwanie sierści z mebli oraz odrobaczanie zwierząt.

Każdy dom i każde zwierzę można przygotować na pojawienie się noworodka. Decydujący głos mają tu rodzice malucha. To od ich cierpliwego oraz opanowanego podejścia zależeć będzie atmosfera w domu. Jest ona kluczowa aby wszyscy, także maluch, czuli się w nim dobrze.


JWŁ