Strona główna Społeczeństwo Parenting Niejadek w domu – sprawdzone triki, żeby zachęcić dziecko do jedzenia

Niejadek w domu – sprawdzone triki, żeby zachęcić dziecko do jedzenia

134
0
małe dziecko w foteliku do karmienia
Dla dziecka świat smaków to cała symfonia nowości, czasami dosyć trudnych do zaakceptowania | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Niejadek w domu to temat, który powtarza się zdecydowanie częściej, niż życzyliby sobie tego sami rodzice niejadka. Co zrobić, aby obiad dla dzieci nie był przyczyną walki i smuteczków? Podpowiadamy i podsuwamy sprawdzone triki!

Cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość

Problem z brakiem apetytu lub kręcenie nosem na większość warzyw i owoców to przykłady na to, jak może wyglądać zachowanie dziecka przy stole. Nie jest to łatwy do rozwiązania problem, ponieważ, z jednej strony chcemy, aby dziecko jadło pełnowartościowe posiłki, a z drugiej wiemy, że zmuszanie go do tego na siłę, nie przyniesie nic dobrego. Z pomocą przychodzą nam sposoby i triki, które odciążają rodziców w tym trudnym zadaniu!

Różne wersje tego samego

Niejedzenie potraw lub konkretnych składników często jest tak naprawdę niezależne od dziecka. Zawsze miej na względzie to, że dziecko raczej nie robi nikomu na złość i po prostu ma mocno zakorzenioną niechęć do jakiegoś rodzaju pożywienia. Z dobrych wiadomości – to może minąć z czasem, ale dopóki będzie się utrzymywało, to nie staraj się za wszelką cenę przekonać dziecko, że powinno jeść np. gotowany brokuł, na którego ono nie może patrzeć. Zamiast tego spróbuj podać mu ten sam brokuł, ale w formie zupy, sosu czy zapiekanych z serem różyczek. Być może któraś z alternatywnych wersji okaże się trafiona i dziecko będzie chętnie po nią sięgało. Możesz przygotować małe porcje nowego składnika i wprowadzać go przy okazji serwowania przekąsek dla dzieci.

Łączenie smaków – to powinno się udać!

Dla dziecka świat smaków to cała symfonia nowości, czasami dosyć trudnych do zaakceptowania. Znasz takie powiedzenie, że najbardziej lubimy piosenki, które już znamy? Ze smakami i zapachami mamy podobnie. Jednym ze sprawdzonych patentów na wprowadzenie nowych smaków do repertuaru naszego dziecka, jest poszerzanie go bardzo powoli, bazując na smakach, które dziecko już zna. Dla przykładu: jeśli większość przekąsek dla dzieci przechodzi  u was z keczupem lub innym sosem – skorzystaj z tego! Podawaj nowe składniki w towarzystwie znanego i lubianego składnika – dziecku łatwiej będzie poznać i zaakceptować nowość jedzeniowe, a tobie będzie łatwiej przygotować obiad dla dzieci z nowym składnikiem, gdy na podorędziu będzie np. keczup.

Liczy się wytrwałość, twoja również

Dobrze, załóżmy, że w menu twojego dziecka pojawiła nowość, czyli np. szpinak i za pierwszym razem spotkał się z odmową. Spróbuj podać go dziecku po raz drugi, trzeci i czwarty. Nie przejmuj się kolejnymi odmowami. Za każdym razem możesz podawać szpinak w trochę innej formie – raz, jako sałatkę, drugi raz jako składnik zupy, innym razem w omlecie lub w koktajlu. Za każdym razem możesz korzystać z porady numer jeden i podawać szpinak z czymś, co dziecko zna i lubi. Prawdopodobnie, za którymś podejściem odniesiesz sukces! Spokojnie, nikt nie powiedział, że wyniki przyjdą od razu.

Sprawdź, co działa na twoje dziecko

Sposób “na przedszkole” jest stary i znany, ale tak skuteczny, że warto o nim przypomnieć. Dzieci naśladują zachowania starszych, ale niestety, jeśli chodzi o jedzenie, to niezbyt często idzie to w parze z naśladowaniem rodziców. Wielokrotnie przekonaliśmy się jednak, że działa to w przypadku rówieśników, np. z grupy przedszkolnej. Dobrze by było, aby dziecko trafiło na dobry przykład, czyli na dziecko w przedszkolu, które z apetytem zjada wszystko, co znajduje się na jego talerzu. Gorzej, jeśli trafi na niejadka, którego główną pracą przy posiłku jest rozrzucanie jedzenia dookoła talerza… Trzymamy kciuki, żeby w przedszkolu były dzieci, które lubią jeść, ponieważ to z pewnością powinno dobrze zadziałać na twojego niejadka.

Artykuł dostarczył blog dla mam Supermamy.limango.pl

Wspólne gotowanie obiadu dla dzieci może być kluczem do sukcesu

Kolejnym ze sposobów, aby obiad dla dzieci był czymś smacznym i przyjemnym, jest wspólne przygotowanie. Obiad, a nawet przekąski dla dzieci będą cieszyły się zdecydowanie większą popularnością, gdy dziecko będzie uczestniczyło w procesie ich przygotowania. Kontrolowana samodzielność w tym zakresie – mycie, obieranie i krojenie warzyw będzie dla dziecka czymś ważnym, w czym uczestniczy samodzielnie i jest szansa, że skłoni go to zjedzenia danej potrawy.


Materiał partnera zewnętrznego