Martwisz się, że podczas ciąży nie dostarczasz dziecku i sobie potrzebnych składników odżywczych? A może nie wiesz, które preparaty są bezpieczne? Możliwe, że nawet zrezygnowałaś z niektórych suplementów, takich jak np. magnez? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy ten pierwiastek można przyjmować w czasie oczekiwania na maleństwo, czym grożą skutki jego niedoboru i czym się objawiają.

Magnez to jeden z najczęściej przyjmowanych suplementów diety. W powszechnej opinii jest remedium na stres, koi nerwy i działa wzmacniająco na mięśnie. Zapewne przyjmowałaś go przed ciążą, jednak teraz masz obawę, czy preparat nie zagrozi zdrowiu dziecka.

Otóż uspokajamy — magnez jest elektrolitem, który można z powodzeniem przyjmować w tym czasie. Mało tego, wiele kobiet skarży się na niedobór magnezu w ciąży, właśnie dlatego, że instynktownie go odstawia, a zapotrzebowanie na ten pierwiastek rośnie z kolejnymi miesiącami. Dawka magnezu jest zwykle ustalana indywidualne, ale statystycznie waha się między 200 a 1000 mg dziennie, co w porównaniu do zalecanych 350 mg sprzed ciąży może być dawką nawet trzy razy większą.

Objawy niedoboru magnezu w ciąży

Zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek może wiązać się po pierwsze z  intensywnym procesem, jakim jest rozwój płodu, a po drugie — z nadmierną potliwością mamy, która wypłukuje elektrolity. Niedobór magnezu w ciąży daje zwykle te same symptomy, co przed ciążą: kołatanie serca, uczucie niepokoju, skurcze mięśni, bóle głowy, problemy z koncentracją i snem. Warto wiedzieć, że kluczowe są skutki zbyt małej ilości magnezu, które wiążą się z utratą zdrowia mamy i dziecka.

Skutki niedoboru magnezu w ciąży

Kiedy magnezu jest zbyt mało, organizm może reagować skurczami, w tym skurczami mięśni macicy. To szczególnie niebezpieczny stan, który może powodować przedwczesny poród lub poronienie. Ponadto niedobór magnezu w ciąży wiąże się z ryzykiem wystąpienia zbyt niskiej masy urodzeniowej dziecka oraz zaburzeń rozwoju kośćca. U matki może być odpowiedzialny za stany depresyjne i być przyczyną tzw. baby bluesa. Kobieta, która nie dba o odpowiedni poziom magnezu, naraża siebie i dziecko na wystąpienie stanów rzucawkowych — wielonarządowej choroby, zagrażającej zdrowiu. Warto dodać, że magnez ma wpływ na regulację ciśnienia krwi, a gdy jest go zbyt mało, pojawia się niebezpieczeństwo wystąpienia nadciśnienia u matki.

Jeśli więc dbasz o zdrowie swoje i dziecka, postaw na bezpieczny i zaufany preparat, który pozwoli Ci ustrzec się przed niedoborem magnezu. Sięgnij po lek z magnezem, a dawkowanie ustal z lekarzem prowadzącym.


Materiał partnera zewnętrznego