Montaż fotelika samochodowego bywa problematyczny, tym bardziej że nosidełko niektórzy montują nawet kilka razy dziennie. Pośpiech, niewiedza i rutyna sprawiają, że wielu rodziców montuje fotelik dziecięcy w niewłaściwy sposób. Zobacz najczęściej popełniane błędy podczas montażu.

Najczęściej popełniane błędy podczas montażu fotelika dla dzieci

1. Nieprawidłowy kąt nachylenia to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Powodem montażu nosidełka pod złym kątem jest niewiedza lub źle dopasowany fotelik dla noworodków do kanapy samochodowej.

Prawidłowy kąt nachylenia wynosi 45 stopni, w takiej pozycji dziecko podróżuje wygodnie, a głowa i kręgosłup są chronione. W większości stacjonarnych salonów istnieje możliwość przymierzenia nosidełka do kanapy samochodowej, co pozwala na uniknięcie późniejszych błędów.

Pamiętajmy, że zbyt pionowe ustawienie fotelika dla niemowląt może być tragiczne w skutkach. Noworodek nie potrafi utrzymać głowy w pionowej pozycji, a więc podczas jazdy główka dziecka będzie opadać do przodu i na boki, a w czasie gwałtownego hamowania lub kolizji dziecko nie będzie w stanie zapanować nad swoją głową co może doprowadzić do poważnych urazów kręgosłupa.

W przypadku źle dopasowanego fotelika 0-13kg kąt nachylenia można korygować bazą ISOFIX lub specjalnym korektorem. Bardzo popularną serią fotelików z bazą isofix jest Cybex Cloud Z I-size.

2. Nieprawidłowy montaż na pasach bezpieczeństwa. Wielu rodziców ma problem z prawidłowym montażem fotelików dla dzieci na pasach samochodowych. Tymczasem tylko prawidłowy i zgodny z instrukcją montaż zapewnia dziecku bezpieczeństwo. Nie szukajmy dróg na skróty, jeśli wpięcie kołyski zajmuje Ci zbyt wiele czasu lub jest skomplikowane, warto zastanowić się nad bazą ISOFIX.

3. Skręcone pasy bezpieczeństwa, to kolejny bardzo często popełniany i poważny błąd. Pamiętaj, pasy bezpieczeństwa powinny być dobrze naciągnięte i wyprostowane, w przeciwnym razie nie utrzymają fotelika samochodowego podczas gwałtownego hamowania lub kolizji.

4. Montaż fotelika 0-13 kg na wcześniej zapiętych pasach bezpieczeństwa. Wielu rodziców chcąc zyskać na czasie, montuje kołyskę na zapiętych pasach, które podczas każdego montażu luzują się i nie zapewniają optymalnej ochrony dziecku. Co więcej, niektórzy rodzice, upraszczając sobie montaż i wkładają do nosidełka pas biodrowy, w ten sposób narażając dziecko na poważne urazy kręgosłupa. Przypominamy, że pasy samochodowe jako pierwsze przyjmują siłę uderzenia, jeśli dziecko leży na pasie, automatycznie ta siła przechodzi również na dziecko.

5. Nieprawidłowo poprowadzone pasy bezpieczeństwa. Większość fotelików dziecięcych jest wyposażona w specjalne prowadnice pasów tak jak na przykład nowa seria Cybex Solution S i-fix. Pominięcie jednej lub kilku prowadnic sprawi, że fotel nie będzie stabilny i prawdopodobnie podczas wypadku wysunie się z pasów samochodowych.

6. Pałąk w złej pozycji. Pierwszy fotelik dla dzieci posiada pałąk, czyli rączkę do przenoszenia, która podczas montażu w różnych modelach pełni różne funkcje. Pałąk może służyć jako dodatkowy element stabilizujący lub zabezpieczać dziecko podczas wypadku, dlatego zawsze należy ustawiać go w pozycji zalecanej przez producenta.

7. Źle wpięta baza ISOFIX, to kolejny bardzo poważny błąd, gdyż jest to element odpowiadający za stabilność fotelika samochodowego. Nowoczesne bazy posiadają kontrolki informujące o prawidłowym montażu, które należy sprawdzić, zanim zostanie wpięte siedzisko.

W przypadku problemów z prawidłowym montażem fotelika dla dzieci, warto rozważyć zakup bazy ISOFIX, która skraca do minimum montaż fotelików dziecięcych.


Materiał partnera zewnętrznego