Strona główna Społeczeństwo Parenting Na czym polega badanie GBS i dlaczego powinnaś je wykonać?

Na czym polega badanie GBS i dlaczego powinnaś je wykonać?

362
0
Kobieta w ciąży
Chcąc dowiedzieć się o istnieniu ewentualnego zakażenia, badanie w kierunku GBS należy wykonać w końcówce ciąży | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Każda kobieta spodziewająca się dziecka jest zobowiązania do regularnego monitorowania stanu swojego zdrowia. Na liście znajdują się nie tylko systematyczne wizyty w gabinecie ginekologicznym, ale również wykonywanie badań – w tym badanie GBS. Dowiedz się, dlaczego to badanie odgrywa istotną rolę.

Badanie GBS jest badaniem pozwalającym wykryć obecność szkodliwych paciorkowców. Dla kobiety ważne jest, aby otrzymać wynik GBS ujemny – to gwarancja, że nie doszło do zakażenia.

Dlaczego paciorkowce GBS są zagrożeniem?

GBS to paciorkowce (Streptococcus agalactie, group B streptococcus), które naturalnie bytują w przewodzie pokarmowym człowieka. Zdarza się jednak, że przechodzą do pochwy, ponieważ dolny odcinek przewodu pokarmowego znajduje się właśnie w okolicy narządów intymnych. Nie stanowi to większego zagrożenia, o ile kobieta nie spodziewa się dziecka.

Bardzo ważne jest, aby ciężarna miała GBS ujemny. Wynik dodatni wpływa niekorzystnie na stan noworodka – stanowi dla niego poważne zagrożenie. Jeżeli bowiem dojdzie do masowej kolonizacji bakterii w pochwie, istnieje duże prawdopodobieństwo przeniesienia zakażenia na noworodka już w trakcie porodu. Może dojść do przesiedlenia się bakterii w momencie przechodzenia przez kanał rodny.

GBS dodatni – konsekwencje dla noworodka

GBS dodatni niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji dla nowo narodzonego dziecka. Zakażenie malucha może skutkować m.in. rozwojem zapalenia płuc, rozwojem zapalenia opon mózgowych, sepsą. Dlatego tak ważne jest, aby kobieta ciężarna wykonała badanie GBS w wyznaczonym terminie. W zależności od wyniku, koniecznością będzie odpowiednia profilaktyka okołoporodowa.

Na czym polega badanie GBS?

O zakażeniu paciorkowcem można dowiedzieć się, przeprowadzając odpowiednie badanie. Jest ono całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. Polega na pobraniu wymazu z pochwy (czasami wymaz pobierany jest z okolic odbytu), a następnie przekazaniu go do analizy.

Wynik otrzymuje się po upływie ok. 5 dni. Możliwe są dwa scenariusze:

  • GBS ujemny w ciąży – nie doszło do zakażenia paciorkowcami,
  • GBS dodatni w ciąży – w pochwie kobiety obecne są niepożądane paciorkowce.

GBS dodatni – kiedy do szpitala?

Zastanawiasz się, czy należy wcześniej udać się do szpitala w przypadku dodatniego wyniku badania GBS? Nie ma takiej potrzeby, ponieważ wszelkie działania podejmuje się dopiero w okresie bezpośrednio poprzedzającym poród.

Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia noworodka paciorkowcami z grupy GBS, ciężarna otrzymuje antybiotyk. Penicylina G wstrzykiwana jest dożylnie w momencie rozpoczęcia akcji porodowej. Pozwala to zmniejszyć ryzyko ewentualnego zakażenia. Wcześniejsza antybiotykoterapia nie ma sensu – zakażenia powraca po odstawieniu leków.

Kiedy trzeba wykonać badanie GBS?

Chcąc dowiedzieć się o istnieniu ewentualnego zakażenia, badanie w kierunku GBS należy wykonać w końcówce ciąży. Zwykle wymaz pobierany jest ok. 35. tygodnia – o takiej konieczności poinformuje lekarz prowadzący.


Materiał partnera zewnętrznego