Amatorskie uprawianie sportu stanowi ważny element zdrowego trybu życia wśród młodzieży. Obok optymalnej diety sport stanowi czynnik chroniący przed otyłością oraz rozwojem wielu chorób przewlekłych na późniejszych etapach życia. Ponadto pozwala na naukę kooperacji z innymi osobami. Oprócz nieocenionych plusów sportu istnieją zagrożenia związane z wysiłkiem fizycznym. Kontuzje i drobne urazy stanowią relatywnie częsty problem wśród osób aktywnych fizycznie.

Uraz u młodego sportowca

Różne drobne urazy są częstym zjawiskiem wśród aktywnych fizycznie dzieci. Na szczęście najczęściej urazy te nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Zwykle ich skutkiem jest jedynie subiektywne uczucie braku komfortu lub lekkiego bólu.

Należy pamiętać, że każdy uraz jest inny. Niektóre sporty są wyjątkowo niebezpieczne w kontekście rozległości kontuzji, a niektóre mniej. Sporty drużynowe, np. piłka nożna, bywają kontuzjogenne. Kontuzje te powstające wśród młodych amatorów piłki nożnej są jednak znacznie mniej rozległe i groźne niż w przypadku np. sportów motoryzacyjnych.

Minimalizowanie skutków urazu

Zadaniem trenera lub opiekuna dziecka jest umożliwienie podopiecznemu uprawianie sportu w warunkach adekwatnych oraz bezpiecznych. Najczęstszą przyczyną zgłaszania się młodych sportowców do szpitalnych oddziałów ratunkowych ze względu na kontuzję jest uprawianie dyscyplin sportowych w miejscach niebezpiecznych. Najważniejszym elementem chroniącym młodych sportowców przed skutkami kontuzji jest zatem wcześniejsze przygotowanie do uprawiania swoich ulubionych sportów. W przypadku jazdy na rowerze przykładem może być wybieranie tras odległych od głównych arterii komunikacji samochodowej oraz noszenie kasku i odzieży ochronnej. Podczas grania w piłkę nożną – decyzja o grze na dobrze przygotowanych boiskach, na których ryzyko nieprzewidywalnych wypadków jest najmniejsze. Prewencję można podsumować jako zapobieganie, czyli zadbanie.

Drobne urazy będą się zdarzać nawet mimo środków prewencyjnych. Na szczęście nie stanowią one najczęściej zagrożenia dla dobrostanu dziecka. Nie należy ich oczywiście bagatelizować, a wszystkie wątpliwości rozwiązywać poprzez kontakt z profesjonalistą: trenerem lub lekarzem. Każde dziecko inaczej odbiera dyskomfort i warto o tym pamiętać. Pomoc w jego załagodzeniu powinna się opierać w dużej mierze na zrozumieniu potrzeb dziecka.

Jak utrzymać skórę w dobrej kondycji?

Zrozumienie potrzeb dziecka wiąże się również z dbaniem o utrzymanie skóry w dobrej kondycji. Rozwiązaniem może być zastosowanie żelu takiego jak Fastum Junior. Naturalne składniki preparatu, takie jak kojący kadzidłowiec czy escyna, wspomagają naturalne zmniejszanie obrzęków, dzięki czemu przyczyniają się do zwiększenia poczucia komfortu. Mentol natomiast skutecznie chłodzi i działa obkurczająco.


Materiał partnera zewnętrznego