Kalendarz adwentowy to doskonały sposób na rodzinne przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia. Zwyczaj tworzenia kalendarzy pochodzi z krajów niemieckojęzycznych. Popularne były ręcznie robione pudełka, drewniane tablice lub woreczki z drobnymi upominkami na każdy dzień. Odliczanie do Wigilii zaczyna się tradycyjnie pierwszego dnia grudnia (choć tak naprawdę powinniśmy liczyć od pierwszej niedzieli adwentu). Przez kolejne 24 dni dzieci odsłaniają okienka i wyjmują z nich drobiazgi. Obecnie można kupić różne rodzaje kalendarzy: z czekoladkami, zabawkami, a nawet z kosmetykami. Dzieciom spodobają się kreatywne kalendarze z klockami Lego. To świetna alternatywa dla zakupu klasycznych zabawek. Odliczanie dni do Świąt z takim kalendarzem sprawia mnóstwo radości, wprowadza w atmosferę świąteczną, a dodatkowo uczy cierpliwości.

Klasyczne kalendarze adwentowe z czekoladkami i zabawkami

Jak spędzać z dzieckiem długie zimowe wieczory, by się nie nudziło w domu? Najlepiej sprezentować maluchowi oryginalną, wyjątkową niespodziankę. Zamiast kupować jedną zabawkę, warto rozłożyć przyjemność na dłuższy czas. Takim nieszablonowym upominkiem jest właśnie kalendarz adwentowy. Już w listopadzie pojawiają się w sklepach różnorodne opakowania ze słodyczami, czekoladkami lub zabawkami. Najtańsze i najprostsze z nich zawierają klasyczne czekoladki mleczne o różnych kształtach. Bardziej zaawansowane zestawy dostarczają dziecku ciekawszych przeżyć. Mogą też zastępować dekoracje wigilijne. W opakowaniach z zabawkami dziecko znajdzie każdego dnia inny przedmiot. Do pierwszej gwiazdki uzbiera całą kolekcję. Codzienna zabawa pobudza wyobraźnię i uczy kreatywności. Dla najmłodszych to też sposób na naukę liczenia (i cierpliwości przy okazji).

Kalendarze adwentowe z klockami Lego umilą oczekiwania na Święta

Dzieci uwielbiają niespodzianki. Okres przedświąteczny obfituje w wiele niezwykłych wydarzeń. Spotkania z Mikołajem, upominki od Gwiazdora, zakup choinki i dekorowanie domu przed Świętami, to nieodłączne elementy wigilijnych przygotowań. Kalendarz adwentowy umili najmłodszym członkom rodziny oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę. Ważny jest jego charakter wychowawczy. Codzienne odkrywanie tajemniczych okienek uczy dzieci cierpliwości i wytrwałości. Wspólne wyjmowanie zabawek, np. klocków Lego z kalendarza, może stać się rodzinnym rytuałem, przedświąteczną tradycją. Duże opakowanie i aż 24 elementy powiązane tematycznie ze Świętami, zapewnią maluchom wiele pozytywnych emocji. Każde z 24 drzwiczek kryją minifigurkę LEGO lub element do zbudowania. Plusem kalendarzy adwentowych od Lego jest duży wybór tematów oraz możliwość dopasowania kalendarza do dziewczynki lub chłopca. Dziewczęce zestawy to przede wszystkim seria Lego Friends, z kolei chłopięce to np. Star Wars. Uniwersalne opakowania nawiązują do Harry’ego Pottera i mogą służyć rodzeństwu, jako wspólna zabawka. Kalendarz adwentowy Lego to dobry pomysł na zachowanie tradycji kalendarzy tego typu, ale połączenie ich z zabawą, a nie codziennym rytuałem zjadania czekoladek. Warto wziąć ten aspekt pod uwagę. Zamiast zabawek możemy jednak wybrać jeszcze jeden pomysł.

Odliczanie do Wigilii czas zacząć! Zabawki na świąteczny czas

Wspólne oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia będzie prostsze i przyjemniejsze z kalendarzem adwentowym. Obok bardzo popularnych zestawów klocków Lego, można wybrać kreatywne kalendarze z ozdobami choinkowymi. W ten sposób maluch samodzielnie wykonuje zawieszki na choinkę, różnego rodzaje dodatki i bibeloty. Nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić dwa kalendarze. Jeden klasyczny, do zawieszenia na ścianie i odliczania dni, a drugi typowo dla dziecka, np. zestaw Lego.

Sprezentowanie dziecku kalendarza adwentowego będzie zachętą do wspólnej zabawy i oczekiwania na Wigilię. To też dobry sposób, by oderwać malucha od ekranu telefonu lub komputera. Kreatywna zabawa klockami Lego lub odczytywanie zmieniających się cyferek, dostarcza wielu pozytywnych emocji. Jeśli mamy czas i ochotę możemy także samodzielnie przygotować drobiazgi dla naszych dzieci. Taki kalendarz DIY to także świetna okazja do pokazania dziecku, że codzienne przedświąteczne przyjemności mogą być drobiazgami stworzonymi przez kochającego rodzica.


OLI