angielski słowa
Trzeba przyznać, że lekcje zdalne wiążą się z ogromną wygodą, a największe zalety są dokładnym przeciwieństwem wad korepetycji w standardowej formie | fot.: materiał partnera

Internet się nieustannie rozwija i coraz większy odsetek Polaków ma stały dostęp do stabilnego i szybkiego łącza. Młodsi już raczej nie pamiętają, czym jest zjawisko buforowania filmu w Internecie, a oglądanie różnych wydarzeń na żywo stało się standardem. Dzięki takim możliwościom technologicznym nauka angielskiego online cieszy się coraz większą popularnością. Jak się okazuje to ogromna wygoda i jeśli ktoś spróbuje tej formy, to raczej już nie chce wracać do klasycznego toku dokształcania.

W niniejszym artykule przedstawimy, jak wygląda dzisiejsze nauczanie zdalne w przypadku korepetycji z języka angielskiego i porównamy je do klasycznych lekcji oraz zdalnego nauczania w szkole.

Jak wyglądają korepetycje z angielskiego przez Internet?

Sporo osób słysząc o nauce przez Internet i nie mając w ogóle pojęcia na temat tego, jak to wszystko wygląda, czuje obawy. Dzieje się tak ze względu na kontrowersyjne nauczanie zdalne, jakie miało miejsce w szkołach w okresie pandemii. Jednak już na wstępnie należy wyraźnie wskazać, że podobieństwo przebiegu nauki w tych dwóch formach wygląda zupełnie inaczej.

Nauka zdalna odbywa się z wykorzystaniem specjalnej platformy internetowej. Nauczyciele z całego świata tworzą sobie profile, opisują swoje wykształcenie, doświadczenie, zakres materiału, z którego nauczają i oczywiście cenę za pojedyncze zajęcia. Potencjalny uczeń korzysta ze specjalnej wyszukiwarki i dobiera taką osobę, która najbardziej wpisuje się w jego oczekiwania i możliwości, a następnie nawiązuje z nią kontakt.

Jeśli wszystko przebiegło zgodnie z planem, to nauczyciel wpisuje taką osobę do harmonogramu na platformie i o wyznaczonej porze wystarczy po prostu zalogować się, połączyć przez wideo rozmowę, żeby rozpocząć lekcję. Płatności również odbywają się za pośrednictwem platformy, więc wszystko jest maksymalnie ułatwione, a nauczyciel i uczeń mogą skupić się na samej lekcji.

Zalety lekcji przez Internet względem nauki bezpośredniej

Trzeba przyznać, że lekcje zdalne wiążą się z ogromną wygodą, a największe zalety są dokładnym przeciwieństwem wad korepetycji w standardowej formie. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na nauczanie w tej formie.

Pierwszym czynnikiem, który skłania do poszukania nauczyciela uczącego przez Internet, jest dostępność. Niestety o dobrego lektora z angielskiego w dzisiejszych czasach bardzo trudno, ponieważ najczęściej kontynuują oni naukę z uczniami z poprzednich lat, a ewentualne luki w harmonogramie zapełniają już we wrześniu. W przypadku lekcji zdalnych znalezienie odpowiedniego nauczyciela jest znacznie łatwiejsze, bo do dyspozycji jest nie tylko lokalna miejscowość, a cały kraj lub nawet świat.

Dzięki znacznie lepszemu dostępowi do uczących, o wiele łatwiej jest także dobrać odpowiednią osobę, która zapewni przystępną cenę. W standardowych warunkach rodzice często muszą godzić się na podaną stawkę, bo już nie znajdą nikogo innego. W końcu dziecko z podstawówki nie musi chodzić do kogoś, kto specjalizuje się w nauczaniu na najwyższym poziomie – wystarczy ktoś z nieco mniejszą wiedzą i niższą ceną za godzinę.

Ostatnią kwestią, którą cenią sobie osoby decydujące się na nauczanie zdalne, jest oszczędność czasu. W tym przypadku wystarczy po prostu usiąść przed komputerem i to wszystko. W korepetycjach o standardowej formie wszystko jest znacznie bardziej wymagające. Często trzeba się przygotować, przewieźć dziecko do nauczyciela, a później odebrać. Łatwo można policzyć, że w większości przypadków godzina korepetycji może wyjąć dwie godziny z dnia dziecka oraz jego rodzica.

Dlaczego korepetycje zdalne funkcjonują lepiej niż zdalne nauczanie w szkole?

Odpowiedź jest bardzo prosta – szkoły w ogóle nie były przygotowane do takiego nauczania. Żeby nauka w tej formie miała sens, uczniowie powinni zostać podzieleni na mniejsze grupy. Nauczyciele, jak i szkoły nie były przygotowane do przejścia na taki tryb nauczania. Zabrakło odpowiedniego sprzętu, oprogramowania i dostosowanych materiałów. Dodatkowo dochodzi kwestia dyscypliny. Połowa dzieci w ogóle nie miała ochoty brać udziału w zajęciach zdalnych i siedziała przed komputerem z przymusu. W przypadku korepetycji ten problem nie istnieje, ponieważ uczęszczają na nie dzieci, które chcą się uczyć.

Materiał partnera