Kto z nas przenigdy nie bawił się klockami? Ciężko będzie znaleźć taką osobę i śmiało możemy stwierdzić, że gdybyśmy utworzyli ranking najlepszych zabawek wszechczasów, na jednej z czołowych pozycji znalazłyby się właśnie klocki. Które z nich będą najlepsze dla naszego malucha i dlaczego akurat te konkretne? Czas dać Wam, rodzicom małą podpowiedź, aby na następnych zakupach dokonać słusznego wyboru.

Dlaczego klocki?

Wbrew swojej prostocie, klocki są w stanie zaoferować więcej, niż mogłoby się to nam wydawać. Nawet na etapie układanie prostej budowli z kilku klocków, nasze dziecko uczy się precyzji oraz rozwija swoją sprawność manualną. A skoro już staje się małym budowniczym, to mimowolnie rozwija się jego wyobraźnia, tworząc to nowe kształty i formy. Oczywiście zdarza się tak, że cała konstrukcja runie ku zaskoczeniu malucha i tutaj pojawia się kolejna z ważnych cech – wytrwałość w dążeniu do celu połączona z intelektem prawdziwego inżyniera, zadającego sobie pytanie „jak budować, aby się to nie zawaliło”?

Jakie klocki znajdziemy w sklepach?

Dzisiaj możemy wyróżnić dwa najpopularniejsze typy klocków dostępne w przeróżnych sklepach. Mowa oczywiście o klockach drewnianych i wciskanych, oferowanych głównie przez firmę Lego. Warto zacząć od drewnianych, które dadzą początek rozwojowi widzenia przestrzennego i wyobraźni. Następnie możemy zastanowić się nad stopniowym wprowadzaniem kolejnego ze wspomnianych typów, przy pomocy zestawów z kolekcji Duplo, które są nieco większe niż te klasyczne i przez to znacznie bezpieczniejsze. Oczywiście nie chcemy mówić, że jest to jedyna poprawna droga, jednak tym, co jest najważniejsze to, aby klocki były jak najłatwiejsze do rozmontowania. Co to za zabawa, gdy musimy się ostro się siłować, aby je rozłożyć? Wszystkie te rodzaje można znaleźć na stronie https://heyandplay.pl/category/zabawki-klocki

Czy wiek gra rolę?

To pytanie prawdopodobnie mogło się pojawić w waszych głowach już przy samym początku artykułu. Oznaczenia pojawiające się na opakowaniach, jest dobrym wyznacznikiem dla odpowiedniego dopasowania zestawu dla waszych dzieci, zwłaszcza pod względem bezpieczeństwa. Oczywiście domyślacie się, że małe elementy Lego, będą nieodpowiednie dla niemowlaków. Co ważniejsze, warto patrzeć, jak nasze dziecko bawi się za pomocą klocków. Jeżeli dostrzeżemy, że jest to dla niego zbyt proste wyzwanie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić zestaw, który ma oznaczenie o wyższym odpowiednim wieku.

Podsumowanie

Jak widać, z pozoru proste klocki mogą nie tylko pomóc w rozwijaniu wielu ważnych cech naszego dziecka. Niezależnie od płci, wieku czy zainteresowań dziecka, powinniśmy zadbać o to, aby taka zabawka towarzyszyło mu w jego życiu już od momentu, kiedy będzie w stanie złapać pierwszy element w jego małe rączki. Kto wie, może będzie to początek nowej pasji?


Materiał partnera zewnętrznego