Ciąża, poród i pierwsze dni z nowonarodzonym dzieckiem, to jedna z najważniejszych momentów życia większości kobiet. Jest to szczególny czas, który powinien być naznaczony spokojem i wspólnymi pierwszymi momentami rodziców oraz malucha. Niestety, często ciąża, poród i sytuacje jemu towarzyszące mogą być dla kobiety prawdziwą traumą, szczególnie w przypadku pierworódek. Niezastąpioną pomocą mogą się okazać osoby wykwalifikowane do pomocy świeżo upieczonym rodzicom: doula i położna środowiskowa.
Kim jest doula?
Nazwa doula pochodzi jeszcze ze starożytnej Grecji, gdzie oznaczała osobę „służącą kobiecie”, następnie zaczęto tak nazywać kobiety asystujące młodym matkom w opiece nad noworodkiem i innymi dziećmi oraz wszelkimi pracami domowymi. Obecnie doula jest osobą, która udziela ciężarnej wsparcia społecznego, zarówno w okresie ciąży jaki i porodu i dalszego połogu. Wsparcie to powinno być rozumiane wielowątkowo: informacyjnie, emocjonalnie oraz fizycznie. Odpowiedzialność douli w całym procesie porodowym jest, oczywiście regulowana prawnie, poprzez umowę cywilnoprawną, w której zawarte są wszystkie jej obowiązki i powinności.
Rola douli, dawniej wcale nie tak popularna, obecnie staje się niezwykle ceniona, szczególnie przez pierworódki. Wsparcie, które otrzymuje kobieta, która pierwszy raz zmaga się z całym procesem ciąży i porodu jest nieocenione, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zatrudnienie douli. Niezwykła więź, jaka tworzy się między tymi dwiema kobietami w trakcie ciąży, pozwala rodzącej czuć się pewniej w tym trudnym okresie oraz daje wsparcie i siły tak potrzebne w przypadku długiego porodu. Należy wspomnieć, że doula nie wykonuje żadnych czynności medycznych, służy jedynie jako wsparcie emocjonalne, dlatego tez nie musi posiadać wykształcenia medycznego. W Polsce szkolenia tego typu prowadzi Stowarzyszenie DOULA.
Kim jest położna środowiskowa?
Inną osobą, która niesie wsparcie kobietom po porodzie jest położna środowiskowa. Jest to wykwalifikowana pomoc medyczna gwarantowana każdej kobiecie przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie każda ciężarna wie, że wyboru położnej środowiskowej można dokonać bezpłatnie już w 21 tygodniu ciąży a zmiana na inną jest możliwa bezpłatnie do dwóch razy w ciągu roku.
Do zadań położnej środowiskowej należy rozmowa z ciężarną o wszystkich aspektach porodu, które mogą przerażać lub ciekawić kobietę. Zajmuje się ona również pierwszą wizytacja mamy i noworodka w czasie nie dłuższym niż 48 godzin od opuszczenia oddziału poporodowego. W trakcie takiej wizyty domowej nazywanej patronażem położna ma za zadanie pokazać kobiecie jak powinna wyglądać opieka nad dzieckiem, wytłumaczyć wszelkie zasady higieny, dokonać pomiarów malucha oraz sprawdzić stan zdrowia świeżo upieczonej matki. Do położnej środowiskowej można zgłosić się również o pomoc w przypadku trudności z karmieniem. Każdej kobiecie przysługują aż 4 bezpłatne wizyty położnej środowiskowej ale w szczególnych przypadkach można poprosić o jeszcze 2 patronaże.