Strona główna Społeczeństwo Parenting Jaki wpływ na rozwój dziecka ma głośne czytanie?

Jaki wpływ na rozwój dziecka ma głośne czytanie?

58
0
kobieta czytająca dziecku bajkę
„Mądre bajki” świetnie nadają się do głośnego czytania, zwłaszcza że oferują nie tylko ciekawą dla dzieci fabułę, ale również cenne nauki, którymi warto je „karmić” już od najmłodszych lat | fot.: pixabay

Dobro dziecka dla każdego rodzica jest priorytetem, dlatego też nieustannie poszukujemy skutecznych sposobów na wspieranie prawidłowego rozwoju najmłodszych. Dotyczy to zarówno sfery fizycznej, jak i intelektualnej, która odgrywa ważną rolę w kształtowaniu osobowości oraz umiejętności funkcjonowania w społeczeństwie. Jednym z niezawodnych sposobów na wspieranie prawidłowego rozwoju u dzieci jest głośne czytanie. W jaki sposób przyczynia się ono do lepszej pracy umysłu u najmłodszych?

Głośne czytanie dzieciom: rozwój emocjonalny

W dzisiejszych czasach już kilkuletnie dzieci potrafią świetnie posługiwać się urządzeniami elektronicznymi na czele ze smartfonami, tabletami czy laptopami. Digitalizacja niemal każdej sfery życia przyczyniła się do zaniku powszechnego czytania książek dla dzieci, które tak doskonale wpływają na rozwój emocjonalny u najmłodszych. Dzieci zafascynowane kolorowymi wyświetlaczami mają większe trudności z nazywaniem i wyrażaniem swoich uczuć, izolując się od otaczającego je świata na rzecz świata wirtualnego. Głośne czytanie pomaga dzieciom łatwiej przyswoić pewne podstawowe wartości moralne i zasady życiowe, dzięki którym zdecydowanie bardziej swobodnie przebiegnie ich proces socjalizacji, czy to w społeczności szkolnej czy „podwórkowej”.

Głośne czytanie dzieciom: rozwój mowy

Korzyści z głośnego czytania dzieciom jest o wiele więcej i nie można nie wspomnieć o jego pozytywnym wpływie na rozwój podstawowych umiejętności komunikacji już u najmłodszych dzieci. Dzieci dorastają się w swoim indywidualnym tempie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby stymulować ich prawidłowy rozwój łącząc przyjemne z pożytecznym. Nauka mowy u dzieci może przebiegać mniej lub bardziej dynamicznie, jednak głośne czytanie pomaga wzbogacić słownictwo i kształtować funkcje słuchowe. Czytając dziecku książki warto wybierać tylko te, które mogą mieć realny wpływ na rozwój ośrodka mowy i wyobraźni u dziecka, a taką książeczką jest z pewnością „Mądre bajki. Pozytywne myślenie” autorstwa Agnieszki Antosiewicz. Niezwykle uniwersalna i przyjazna dla najmłodszych pozycja wydawnicza, która uczy maluchy oswajać się z rzeczywistością, również tą mniej przyjazną. „Mądre bajki” świetnie nadają się do głośnego czytania, zwłaszcza że oferują nie tylko ciekawą dla dzieci fabułę, ale również cenne nauki, którymi warto je „karmić” już od najmłodszych lat.

Głośne czytanie dzieciom: nauka czytania

Wspólne czytanie z dzieckiem to świetny sposób na wspieranie jego nauki czytania. Niektóre maluchy jeszcze przed spędzeniem pierwszych dni w przedszkolu stawiają swoje pierwsze kroki w nauce czytania, co nie jest jednak zbyt powszechnym zjawiskiem Jednak niezależnie od predyspozycji dziecka warto na każdym kroku zachęcać go do spędzania czasu w towarzystwie ciekawej książki aniżeli gier komputerowych. Nauka czytania przychodzi najmłodszym zdecydowanie łatwiej, kiedy mają do dyspozycji wartościowe tytuły wydawnicze. „Czytamy metodą sylabową. Mój pierwszy elementarz” to pozycja obowiązkowa dla każdego rodzica, który pragnie spędzić wartościowy czas z dzieckiem, który nie będzie dla malucha katorgą, ale prawdziwą przyjemnością. Głośne czytanie uczy dziecko języka, zwiększa zasób słów, a także pozwala zachować swobodę w budowaniu dłuższych wypowiedzi. Czytanie metodą sylabową to doskonałe wprowadzenie do płynnego czytania, które okazuje się niezbędne do efektywnej nauki.


Materiał partnera zewnętrznego