Pierwsze dni w przedszkolu bywają ciężkie i dla dziecka i dla rodziców. Jednym z momentów dnia, który wzbudza wiele emocji i wyciska łzy, bywa leżakowanie. Decydując się na dobry śpiworek, możemy maluchowi pomóc.

Próba zaśnięcia bez mamy i to o sztywno wyznaczonej porze, stanowi dla części dzieci nie lada wyzwanie. Jednak drzemka jest nie tylko obowiązkowym elementem planu dnia, ale też jest konieczna dla zregenerowania sił i prawidłowego rozwoju. Wybierając dobry śpiwór dla dziecka, możemy sprawić, że codzienne zasypianie będzie przyjemniejsze.

Dlaczego warto postawić na śpiworek dla niemowlaka?

Jeżeli wcześniej nasze dziecko nie korzystało ze śpiworka, może to być dla niego nowość. Mimo to, szybko się okaże, że śpiworek pokochamy i my i nasze dziecko. Popularność śpiworków rośnie i jest coraz więcej przedszkoli, które wprowadzają je na listę obowiązkowej wyprawki dla dziecka. Śpiworek dla przedszkolaka pozwala szybko wsunąć się w przyjemny materiał. Znika problem zwijania się materiału, niewygodnej poduszki, odkrywania, czy rolowania kołderki. To sprawia, że dziecko ma zapewnione lepsze warunki do spania. Poza tym wybór śpiworków jest ogromny, więc można wybrać coś nietuzinkowego, jak na przykład śpiworek pokryty pluszem i z poduszką przypominającą pluszowe zwierzątko.

Na co patrzeć podczas zakupu śpiworka dla przedszkolaka?

Przede wszystkim na materiał. Skoro chcemy zapewnić dziecku komfortowy sen, to nie możemy dopuścić do tego, by było mu za zimno lub, by się pociło z przegrzania. Z tego względu stawiajmy na śpiworki z naturalnych tkanin, które zapewnią przewiewność i komfort cieplny. Będą do tego miłe w dotyku, zwłaszcza te pokryte pluszem, tak zachęcającym do tego, by się wtulić. Przyglądajmy się też wykończeniom i rodzajowi zapięcia. Jeżeli dziecko będzie miało z nim problem, to o komforcie i spokoju nie ma mowy.

Kolejną kwestią, o jakiej musimy pamiętać, jest rozmiar. Zanim zakupimy konkretny model, zmierzmy wzrost dziecka. Śpiworek nie może być dla niego za mały, jednocześnie nie może być na styk. Przedszkolak ma korzystać ze swojego śpiworka przez wiele kolejnych miesięcy, a w tym czasie z pewnością przybędzie mu kilku centymetrów. Zatem powinniśmy zastanowić się nad nieco większym modelem, ale też bez przesady. Za duży śpiworek będzie niewygodny – zacznie się rolować, może ugniatać dziecko, a przez to zaburzać sen. Każdy dobry producent podaje dokładne rozmiary lub przedziały, dla jakiego wzrostu dana wielkość jest odpowiednia.

I na koniec – kiedy oglądamy śpiworki, to weźmy pod uwagę te w kolorach lub we wzory, jakie lubi dziecko. Pamiętajmy, że leżakowanie niekoniecznie jest łatwym zadaniem, a śpiworek ma je ułatwić. Nasz przedszkolak powinien z radością kłaść się w śpiworku, a nie traktować, jako kolejny przymus. Najlepiej, jeśli w wybór śpiworka (przynajmniej pod względem wizualnym) zaangażujemy dziecko. Będzie współodpowiedzialne za wybór, a skoro jest na tyle dorosłe, że sam wybiera śpiworek, będzie na tyle dorosłe, by się w nim dzielnie kłaść, kiedy przyjdzie pora na drzemkę.


Materiał partnera zewnętrznego